Login lub e-mail Hasło   

Samospełniająca się przepowiednia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.moreknowledge.pl/index.php?op(...)mid=115
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.
Wyświetlenia: 13.196 Zamieszczono 11/07/2010

Dzisiejszy artykuł zostanie poświęcony tematowi samospełniającej się przepowiedni. I nie chodzi tu o wizytę u wróżki, która ze szklanej kuli wróży przyszłość czy jakiegoś innego proroka. Chodzi o podstawowe prawa rozwoju i sukcesu w życiu, w którym i tak permanentnie i w ostatecznym rozrachunku dążymy do szczęścia - jakkolwiek się je zdefiniuje.

 

Jak wiadomo, odbicie Twojego świata wewnętrznego ma swoje odzwierciedlenie w świecie zewnętrznym, krótko mówiąc to o czym myślisz, to jak myślisz, to jakie masz wartości i jakie przekonania posiadasz, jak myślisz o sobie, jak innych warunkuje Twoje otoczenie, w którym się znajdujesz, bo miałeś w przeszłości takie przekonania a nie inne i wedle nich podejmowałeś swoje decyzje, często nie wiedząc jakie były te prawdziwe i ukryte motywy działań, lecz zawsze były to określone wartości i przekonania – to podstawa.

„Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację”.

Powyższy  cytat Henry’ego Forda idealnie oddaje to na czym chciałbym się skupić, bo w pełni oddaje istotę samospełniającej się przepowiedni i wiary, czyli to w co wierzysz w ogromnym stopniu określa Twoje życie. A najbardziej to jak postrzegasz siebie, w co wierzysz odnośnie do samego siebie.

"Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.
Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.
Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem."
Frank Outlaw

Osoba A posiadając przekonanie: jestem ładny/a, tworzy wizję swojej osobowości w którą wierzy, tworzy odnośnie niej określone oczekiwania, a to w jaki sposób myślimy wpływa na naszą fizjologię, więc zachowanie też będzie dostosowane do przekonania jestem ładna, czyli dana osoba będzie czuła się przez to pewniej i cały czas wysyłając masę innych sygnałów płynących z 93% komunikacji przesyłanej poza kanałem komunikacyjnym jakim jest komunikacja werbalna – będzie też postrzegana tak przez innych ludzi dostając informacje zwrotne, że jest ładną osobą co umocni to przekonanie jeszcze bardziej, pogłębiając wiarę w siebie oraz swój obraz jaki stworzyła. Oczekiwanie wobec siebie jakie miała zostało spełnione.

Osoba B mająca przekonanie, że jest brzydka i nie traktując siebie z szacunkiem, właśnie w taki sposób będzie odbierana przez otoczenie. Negatywne myśli powodują zmiany w mimice twarzy, ciągnąc kąciki ust lekko w dół, przez co twarz nie wydaje się przyciągająca uwagę, a ponadto po wielu latach twarz będzie miała taki właśnie wydźwięk. Człowiek ten będzie miał też masę pretensji do świata i ludzi, np. że trafia na samych złych facetów(jeśli jest kobietą), że styl życia, jaki prowadzi jest do dupy, że wszystko jest przeciwko niej itp., zależy też od reszty przekonań jakie posiada, jednocześnie nie zauważając tego, że ludzie lubią i zostają przyciągani przez podobnych sobie, i traktują się podobnie jak oni sami. Osoba B, będzie również dostawała stały feedback od świata, co tylko utwierdza w to co uwierzyła, a przecież krytykowanie i zrzucanie jest takie łatwe, tak łatwo jest uciekać w tym przypadku przed poznaniem samego siebie. Zgodnie z teorią podobieństw, to właśnie ona a nie przeciwieństwa się przyciągają, a człowiek niczym magnes przyciąga zdarzenia i ludzi, zgadzających się z jego wewnętrznym stanem. Optymiści i ludzie emanujący pozytywną aurą są bardziej lubiani i w ich otoczeniu spotkasz podobne osoby.

Większość ludzi, myśli o tym czego nie chcą, a nie o tym co chcą osiągnąć, więc zgadzając się z teorią przyciągania, to sytuacje, osoby, zdarzenia i reakcje są determinowane przez to jaka jest dana osoba i to jak myśli, czyli analogicznie wzbudzając nie specjalnie pozytywne emocje myśląc o wszystkich rzeczach które lepiej żeby się nie sprawdziły, a które w 90% się nie zdarzają, zmienia się jej fizjologia, inaczej pracuje umysł i działają narządy, myśli mniej kreatywnie i dochodzi do głosu strach i adrenalina.  Gdy ktoś nieustannie myśli o tym czego nie chce, o problemach, które mogą się zdarzyć oraz tworzy inne szkodliwe halucynacje, które tylko zaśmiecają umysł szybko może stać się to nawykiem. Jednym zdaniem:  dostaje więcej tego na czym skupia swoją uwagę, a cele i rzeczy, których pragnie automatycznie się oddalają, ponieważ lęk jest głównym hamulcem rozwoju i osiągania celów, który często sprawia, że właśnie marzenia na zawsze pozostają w sferze marzeń, gdyż cele wymagają jego pokonania. Warte dodania jest, że proces samospełniającego się proroctwa  nie zachodzi na poziomie świadomości, czyli dana osoba nie wie dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, nie wiedząc, że to konkretne oczekiwania i przekonania powodują określone wydarzenia lub zachowania.

Świetnym przykładem może być eksperyment przeprowadzony w jednej ze szkół, a polegający na tym, że klasę podzielono na 2 grupy, które były tak skompletowane aby zdolności i inteligencja uczniów były w obu grupach równe. Następnie powiedziano nauczycielowi, że będzie uczył wyjątkowo zdolną grupę uczniów przez rok i druga grupę, która jest przeciętna. Zgadnij co?

Grupa „wyjątkowo zdolnych” osiągnęła dużo lepsze rezultaty pod koniec roku szkolnego niż grupa o której nie wyrażono takiej opinii. Nauczyciel wiedząc z kim prowadzi lekcje prawdopodobnie więcej się starał, bardziej w nie wierzył i postawił im obraz, w którym uczniowie są bardzo zdolni i ma wg. nich wysokie oczekiwania, którym musieli sprostać, jednoczenie wierząc w siebie bardziej przykładali się do pracy, byli bardziej zmotywowani  i w rezultacie wypadli dużo lepiej, choć nie różnili się niczym w zdolnościach, jedyną różnicą były przekonania i oczekiwania nauczyciela, a potem wystarczyła już wiara we własne siły.

Pytanie brzmi: jak można to wykorzystać?

Chodzi o to, żeby samospełniająca się przepowiednia po prostu działała na Twoją korzyść, co może nie być łatwe, gdyż nawyki myślowe jak i nasza wizja siebie i świata jest bardzo wcześnie kształtowana a osoba utwierdzająca się na każdym kroku w swoich przekonaniach może nie widzieć ze jest inna droga i jak można to zmienić. Ba! Może nawet nie wiedzieć, że coś takiego istnieje i nie da się tego zrobić w jedno popołudnie, gdyż stare nawyki szybko sobie przypomną gdzie ich miejsce. Polecam Kaizen, również i w tym przypadku, i stopniowa trwała zmiana przekonań, wizji siebie i przyszłości będzie na pewno lepszym rozwiązaniem niż zmiana wszystkiego naraz, gdyż ja również jak chciałem zmieniać wszystko kończyło się często frustracją, a biorąc się za jedną rzecz osiągałem sukces.

Zatem może warto mieć wysokie oczekiwania wobec życia i wobec siebie, jednocześnie mieszczące się w sferze realności, powalczyć trochę z naszą polską mentalnością „narzekaczy” i skupić się na tym czego się chce, zamiast na odwrót i mieć styl życia jaki chcesz.

Zasługujesz na to!

Podobne artykuły


20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 14906
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12572
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 22559
27
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5788
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4347
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2030
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7199
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 46993
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7350
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12422
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5265
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 17114
 
Autor
Dodał do zasobów: moreknowledge.pl
Artykuł
Dodatkowe informacjeWarto znaleźć w sobie siłę, by mocą myśli pozytywnie kształtować obraz rzeczy:)

Całkowicie się z tym zgadzam. Nawet Budda powiedział: "Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat."

Warto szukać zrozumienia, jak funkcjonuje nasz umysł. Tak, jak uczymy się w szkole jak funkcjonuje nasz organizm, tak warto badać procesy zachodzące w jednym z najważniejszych narządów, jaki mamy.

Pozdrawiam

  Robert_ja  (www),  17/07/2010

(...)masę innych sygnałów płynących z 93% komunikacji przesyłanej poza kanałem komunikacyjnym jakim jest komunikacja werbalna(...)

komunikaxja werbalna nie stanowi 93% przekazu a znacznie mniej, bo coś koło 18% ;)

  ombre,  17/07/2010

chodzi o komunikację POZA komunikacją werbalną. przeczytaj to zdanie jeszcze raz. (;

Używając alegorii - człowiek z nosem na kwintę, negatywnie nastawiony do życia, który postanowił zmienić życie na lepsze jest jak niepełnosprawny w trakcie rehabilitacji. Nikt nie wymaga od niepełnosprawnego wzięcia udziału w maratonie, na początku sukcesem jest krok. Jeden krok, po którym przyjdą następne. Zasada małych kroków jest tutaj kluczowa, motywująca do działania. Człowiek zachęcony małym ...  wyświetl więcej

  wieda,  17/07/2010

Cos mi to brzmi jak "propaganda sukcesu".Swego czasu rozczytywalam sie w ksiazkach tego typu i wierzylam, ze kierujac sie pewnymi zasadami mozna odbic sie od dna. Ale to nie jest prawda. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze czasami jakis popelniony blöad w przeszlosci pociaga lawine z ktorej nie mozna sie uwolnic .Czlowiek placi za bledy i to wysoka cene.Mnie jedna bledna decyzja zrujnowala zycie oso ...  wyświetl więcej

Masz rację,ale z żywymi naprzód iść trzeba,by nie zgnietli silniejsi walczyć o przestrzeń do życia.Dzięki walce ono toczy i przetrwa wieki

  Matwiej,  17/07/2010

Samospełniająca się przepowiednia jest nie tylko Twoją przepowiednią ale także jest spełnieniem oczekiwań społeczeństwa. Jeśli urodzisz się w zamożnej inteligenckiej rodzinie i od samego początku otoczenie będzie budowało Twoją wysoką samoocenę to tak właśnie zostaniesz ukształtowany, jeśli natomiast los pokieruje Tobą w ten sposób, że przyjdziesz na świat w ubogiej wiejskiej może nawet patologicz ...  wyświetl więcej

Prawda

  adam_p  (www),  19/07/2010

Warto wierzyć w siebie warto być optymistą :-)

prawda !

ale jak to przenieść na pieniądze? Chce mieć 20 000 PLN - czy to zadziała?

Tak ! - my mamy coś z „narzekaczy” . Dobry artykuł, z przyjemnością go przeczytałem.

  juicypen  (www),  07/08/2010

Kilka lat temu doszedłem do podobnych wniosków. Każdy z nas jest tym kim myśli, że jest. Brzmi to trochę banalnie, ale zrozumieć i stosować to w życiu już takie banalne nie jest. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Patrzymy na to z poziomu naszych aktualnych przekonań, z którymi się na dodatek się utożsamiamy. Punktem wyjścia z tego koła powinna być obserwacja tych schematów (przekonań, nawyków).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska