Login lub e-mail Hasło   

Topimy się w wodzie święconej i własnej głupocie

Ostatnio coraz częściej odnoszę wrażenie, iż nasz kraj nie jest krainą mlekiem płynącą ani tym bardziej miejscem gdzie jest choć średnie zagęszczenie ludzi myślących na kilometr...
Wyświetlenia: 21.670 Zamieszczono 13/07/2010

Ostatnio coraz częściej odnoszę wrażenie, iż nasz kraj nie jest krainą mlekiem płynącą ani tym bardziej miejscem gdzie jest choć średnie zagęszczenie ludzi myślących na kilometr kwadratowy. Motywem wspólnym dla niemal wszystkiego co spaja ten porządek świata jest religia w konotacjach z kulturą, tradycją oraz polityką. Niczym w XIX-wiecznej wsi, nad całym porządkiem naszej społeczności czuwają przedstawiciele kleru, którzy zawsze wiedzą co jest najlepsze i najpotrzebniejsze dla obywateli naszego kraju – wioski w skali makro.

Pierwszym ważnym czynnikiem jest pokazanie kto tak naprawdę rządzi w tym społeczeństwie – dlatego w wielu urzędach i przede wszystkim szkołach ponad głowami górują religijne symbole. Oczywiście jest to niezgodne z konstytucją ale cały proceder jest tak zorganizowany, że jeżeli ktoś tylko powstanie aby przerwać to bezprawie zaraz inni w obronie dobra i jedynie słusznych wartości chrześcijańskich wystąpią przeciw niemu. Warto dodać, że nie zawsze odbywa się to z deklarowanym miłosierdziem chrześcijańskim.

Następną ważną sprawą w makro-wiosce jest dbałość o indoktrynowanie przyszłych obywateli jedynie słusznymi wartościami chrześcijańskimi. Obecnie w szkołach podstawowych nawet ateiści posyłają swoje dzieci na zajęcia religii aby te nie stały się wyrzutkami w szkolnej społeczności. Wiadomym jest fakt, iż dzieci nie rozumieją, że można żyć bez religii - ci co nie chodzą do kościoła po prostu są dziwni. Ów sąd z pewnością wzmagają pogadanki najświętszej dziewicy w całej okolicy - pani od religii. Oczywiście cała indoktrynacja fundowana jest z naszych podatków więc nigdy nie zabraknie w przyszłości ludzi, którzy pod wpływem tych nauk będą zasilać armie walczące o wszystko co biskup czy proboszcz uzna za słuszne.

Zindoktrynowane społeczeństwo, które przez 12 lat poznawało religię zamiast podstawy logiki formalnej, krytyki źródeł poznawczych, sceptycyzmu, umiejętności indywidualnego myślenia niezależnego od presji innych będzie forsowało jako przyszli posłowie, nauczyciele, przedstawiciele innych profesji – wszystkie choćby najdurniejsze pomysły kleru. Publiczne niezaakceptowanie wartości chrześcijańskich często skazuje obywateli na potępienie czy społeczno-zawodowy niebyt. Niestety ale jeżeli kandydat na prezydenta zdeklarowałby się jako ateista nie miałby żadnych realnych szans na wygraną choćby był najodpowiedniejszym kandydatem na to stanowisko. Kampania wyborcza jak i debaty polityczne przypominają coraz bardziej tanie talk show. Za kilka lat będzie je prowadził zapewne Krzysztof Ibisz bo będzie najbardziej pasował do ich charakteru. Oczywiście jesteśmy sobie sami winni takiego traktowania nas jako wyborców – głosujemy bo kandydat X ma ładną żonę, ma kota a nie psa, ma miły uśmiech ... nie ważne że nie nadaje się co najwyżej do kopania rowów. Kolejnym powodem głosowania na konkretnego polityka często bywa doradztwo kleru podczas mszy. Jeżeli jesteście katolikami głosujcie na kandydata XYZ bo tylko on jest zdolny do walki o najbardziej kretyńskie ideały, które sprawią że konta bankowe większości parafii będą pełne jak nigdy dotąd. Jakże tu wyrzec się wartości chrześcijańskich przecież to jest bardziej potrzebne do życia niż logiczne myślenie. Już sama nazwa duszpasterz odpowiada na pytanie jakimi ludźmi są lojalni parafianie .... barankami bożymi.

Muszę przyznać iż liczebność stada baranków bożych zmniejsza się co jest krzepiące dla przyszłości narodu. Zasmuca fakt iż częściej odbywa się to poprzez zgon niż logiczne myślenie ale mam nadzieję iż ten współczynnik również się odwróci. Im więcej Polacy będą podróżować, obserwować zachodnie społeczeństwa, edukować się tym szybciej staniemy się normalnym społeczeństwem gdzie swoje miejsce znajdzie każdy bez względu na światopogląd, orientację seksualną czy zamiłowania do innych książek niż biblia i katechizm. Aby ten proces przyspieszyć powinniśmy zacząć już od siebie baczniej analizując czy ktoś nami nie manipuluje na każdym kroku. Często okazuje się bowiem że ludzie, którzy od dziecka pokazują nam właściwą drogę w obliczu własnych skrywanych czynów nie są autorytetami w żadnym wymiarze (przestępcy finansowi, seksualni, manipulanci, oszuści). Oczywiście często skorumpowane służby porządkowe nigdy nie sprawią aby Ci ludzie trafiali w stosowne miejsce – za kraty. Wszak w tym kraju ręka rękę myje i to na dodatek wodą święconą.

 

Podobne artykuły


90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66222
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27647
39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7116
41
komentarze: 32 | wyświetlenia: 7283
30
komentarze: 54 | wyświetlenia: 5749
31
komentarze: 143 | wyświetlenia: 16922
26
komentarze: 39 | wyświetlenia: 10953
27
komentarze: 67 | wyświetlenia: 6287
22
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3748
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2203
16
komentarze: 82 | wyświetlenia: 9698
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2566
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4109
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjeAleż przecież to nieprawda! Przecież w tych czasach to kościół jest najbardziej szykanowany i atakowany, przecież katolicy nie mają absolutnie nic do powiedzenia w polskim społeczeństwie, przecież ateiści zawładnęli krajem i już szykują tajny spisek przeciwko kościołowi i mają zamiar powybijać wszystkich katolików a Polskę rozsprzedać. Przecież już ojciec Rydzyk i co drugi ksiądz z ambony nawołuje ...  wyświetl więcej

Utożsamiam się z poglądem Córki W i rownoczesnie wyrażam ubolewanie ze słownictwa Świstaka.Wprawdzie wolność słowa mu to gwarantuje i ma prawo walić co mu wpadnie na język i miażdżyc inaczej myślących.Lecz muszą być jeszcze oprócz epitetów dowody,argumenty.

  swistak  (www),  14/07/2010

KK nie ukradł 20 mld za pośrednictwem Eureko z PZU .

  ugenberg,  16/07/2010

Baach... na obecną chwilę wszystko na to wskazuje, że i u nas kościół stanie się odrębny jak w innych narodach i skończy się państwo religijne i będzie normalnie w miarę... za bardzo kościół ingeruje w życie i straszy już w szkołach od pierwszych klas wszelkim złem... ale oczywiście kościół sprytny... posyła uśmiechniętych, miłych księży by młodzieży się przypodobać, bo młodzież buntownicza...i ta ...  wyświetl więcej

Zgadzam się z tobą Córko Wolanda i z tobą Szymonie... i z Wiśniową też:) Podpisuję się pod tym artykułem, rekomenduję i mam nadzieję, iż naród się wreszcie opamięta, oddzielając kościół od państwa tak wyraźnie, by żadne z naszych dzieci nie było więcej indoktrynowane, tudzież wyśmiewane z powodu nieuczęszczania na religię... Szkoła powinna pozostać świecka, oferować tylko etykę i promować szeroko pojętą tolerancję wyznaniową... Pozdrawiam, a jak mnie za tę opinię uszminkują, to trudno ;)

  swistak  (www),  13/07/2010
  kev  (www),  13/07/2010

Klasyczny przykład reakcji alergicznej na wszystko co godzi w fundamenty jak śmię twierdzić Twojego świata.

  bremes,  14/07/2010
  kev  (www),  14/07/2010

"Czyli jak wszędzie" => jakoś w holandii czy niemczech ludzie nie pozwalają aby kler nimi rządził.
"No chyba trochę przesadziłeś. Poza religią ludzie też potrafią żyć, poznawać się i rozwijać. Przecież świat mogą spajać też inne rzeczy od religii, np. polityka." => owszem ale gdyby tak było w polsce nie musiałbym pisać tego artykułu.
"No przykro mi bardzo. Jeśli ludzie popieraj ...  wyświetl więcej

  bremes,  14/07/2010

"owszem ale gdyby tak było w polsce nie musiałbym pisać tego artykułu. "

To ja chyba mam jakiś dziwnych znajomych. U nas bardzo rzadko rozmawia się o religii, a jak już pojawi się ten temat to generalnie nikt nie bierze na poważnie tego co KK i kler mówią. Nikt się nie oburza na żarty o księdzach-pedofilach.

"a ciągłe agitowanie kościoła za Kaczyńskim ? Ciągłe wcinanie się radia ma

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  14/07/2010

CO do biblii to też nie jest chrześcijańska tylko pogańska bowiem została skompilowana przy okazji edyktu mediolańskiego. Poprostu komuś pasowało aby religia podkreślała to i to a wtedy cele polityczne zostaną osiągnięte. I nie ma jednego chrześcijaństwa to tylko grupa rozproszonych sekt i tak było od samego początku. Polecam zapoznać się z literaturą na ten temat :)
Niestety kler wciska si ...  wyświetl więcej

"Polecam zapoznać się z literaturą na ten temat :) "

Zaraz biorę się za nadrabianie zaległości :)

"Niestety kler wciska sie w politykę jak się tylko da ale w tych obszarach gdzie sam dla siebie może wynegocjować jakies korzyśći"

Ale tak robią wszyscy. Popatrz sobie na związki zawodowe.

"Na to idą miliony złotych z naszych podatków"

Uroki socjalizmu, wszystko

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  14/07/2010

Niestety ale jeżeli nie zmieni się choc trochę polityczna mentalność ludzi i zarazem polityków, któzy zrobią wszystko aby rządzić czyli o dopasowanie się do potrzeb politycznych mi chodzi - nigdy nie zmienią się przepisy ograniczające konkordat, marnowanie pieniędzy także na tzw socjalizm. Przecież gdyby dajmy na to jeden premier sprawił ze swoim rządem że w przeciagu 2 lat mielibyśmy 3 razy lepsz ...  wyświetl więcej

  bremes,  14/07/2010

Te wszystkie problemy spowodowała demokracja i socjalizm. Ogłupiały tłum broni KK, a żaden polityk nie zaryzykuje swoją karierą w imię wolności.

Oj-kolego--przesadziłeśśś!--Musisz-koniecznie-zapoznać-się-bliźej-z-Biblią!-Polecam,warto...:-)

  Tomasz Het  (www),  14/07/2010

Nie wiem jaki sens jest mówić owcy że jest owca a być owcą i mówić że się jest wilkiem - to w przenośni.

  tewie,  14/07/2010

Wiem, ze wielu się mogę narazić tym co zaraz napiszę, ale trudno.
W powyższym artykule nie ma niczego wartościowego, żadnej rozsądnej myśli, głębszego przemyślenia czy też uzasadnienia swego biadolenia nad "polską wioską", tym samym w ową domniemaną wioskowość świetnie się wpisując. Subiektywnie - jak dla mnie bzdura goni bzdurę, ogólnik goni ogólnik a całość, wpisuje się , niestety, w popu ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  14/07/2010

Na jakiej podstawie wnioskujesz iż w artykule nie ma "żadnej rozsądnej myśli" czy "głębszego przemyślenia" bo takie argumenty do mnie nie trafiają i są mocno zsubiektywizowane. Mógłbyś wykazać jakiś błąd merytoryczny bowiem tylko do tego mogę się odnieść. To za co ganisz mnie jest tak szerokie, że nie wiadomo o co CI chodzi. Zatem krytykujesz mnie za to samo co Ty zamieściłeś w swoim komentarzu. C ...  wyświetl więcej

  tewie,  14/07/2010

@ Wojciech Mika
Wnioskuję to na podstawie przeczytanego artykułu - co jest tak oczywiste, że nie powinienem nawet na to odpowiadać.
Błędów merytorycznych nie wykażę, bo jak mam wykazać, skoro w artykule merytoryki ani śladu?
Ganię cię ogólnie bo i artykuł to tylko ogólniki - napisałem w pierwszym komentarzu, ze nie ma tu z czym polemizować.
Wedle powyższego nie widzę ab ...  wyświetl więcej

  saji,  14/07/2010

Jak dla mnie totalny brak precyzji przy komentowaniu i wyciąganiu wniosków. Złośliwość przeradza się w śmieszność ...

  tewie,  14/07/2010

@ saji
No dobrze.
Przedstaw mi w takim razie precyzyjnie jakie to wysnułeś wnioski z powyższego artykułu. Wypunktuj je, poprzyj cytatami, wskaż ich zasadność, na podstawie powyższego artykułu oczywiście (bo mówimy przecież o wnioskach płynących z niego). Traktuj to jako wyzwanie. Jeżeli mu podołasz - podejmę się polemiki zarówno z owymi wnioskami jak i argumentami , jeżeli zaś nie - wyjdzie na moje.
Dam ci na to sporo, bo 24 godziny. Pozdrawiam.

  ykes,  14/07/2010

A mi się podoba ta katolicka większość w społeczeństwie. Jestem dumny z tego, że świat tłumaczę sobie wzorami a nie wzorcami. Cieszę się z tego, że na świat patrzę przez pryzmat wiedzy a nie nadętych stwierdzeń. Lubię też negować wyniosłe religijne stwierdzenia, co z wielkim upodobaniem czynię. +1

  Kuba M,  15/07/2010

Może warto wytłumaczyć co to znaczy apostazja i jak to się załatwia? Proponuję wyguglać, wszystko jest w necie. I nie zostawiać spraw nie załatwionych, podążyć za własnym sumieniem, drogie ochrzczone owieczki.

  ykes,  15/07/2010

Autor poniekąd napisał jaka jest bolączka apostazji. Są środowiska, w których wyjście z KK jest społecznym samobójstwem. Mój ulubiony przykład - moja wioska, czyli parafia skupiająca jakieś 1700 owieczek (czasami baranów). Dokonując apostazji można skazać się na ostrą krytykę proboszczunia, włącznie z publicznym obwieszczeniem nazwiska i ulicy (co jest naruszeniem prawa tak na marginesie). Lokalna społeczność miałaby zapewniony temat plotek na kilka dobrych tygodni.

  ragdoll,  15/07/2010

"A argument, że "dziecko będzie odrzucone" jest moim zdaniem próbą usprawiedliwienia lenistwa rodziców, którym nie chce się napisać oświadczenia do dyrekcji."

Hmm, zastanawiam się więc, gdzie byłeś, kiedy w wiadomościach mówiono o szykanowaniu dziewczynki w podstawówce przez księdza, który nazywał ją diablicą na forum całej klasy i nawoływał inne dzieci do zerwania z nią kontaktów tylko dl

...  wyświetl więcej

Córko! Bądź taka dalej

  bremes,  16/07/2010

@ragdoll

"Myślę, że z problemem mielibyśmy do czynienia gdyby mówili w wiadomościach o takich przypadkach codziennie."

A jeśli w telewizji nie mówi się o wadach socjalizmu to znaczy, że nie istnieją? Takie myślenie, że jeśli o czymś nie mówią w TV i nie piszą o tym w gazecie to to nie istnieje jest dla mnie czymś strasznym. Pozdrawiam, drogi lemingu.

Jak widzę nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że takie przypadki się nie zdarzają. Napisałem, że nie są na tyle częste, aby stwarzały problem.

  bremes,  16/07/2010

Napisałeś, że coś jest problemem wtedy, kiedy mówi się o tym codziennie w TV. Wnioskuję z tego, że jesli o czymś się nie mówi to to nie jestem problemem.

Bo dokładnie tak jest. Jak napisałem w kolejnym zdaniu, którego już nie zacytowałeś takie przypadki są jednostkowe. Dlatego nie ma potrzeby mówić o tym, że jest to problem. Problemem mogłoby być jeżeli byłoby nagminne. Poza tym wyrażenia "coś nie jest problemem", a "czegoś nie ma" nie są równoznaczne.

"Złego kościół nie naprawi, a dobrego karczma nie zepsuje."
Jeśli chodzi o dzieci... Sama jestem nastolatką. Jako ateistka chodzę na religię, bo rodzice są wierzący. Mimo wszystko znajomi i kilku nauczycieli zdaje sobie sprawę, że moje poglądy się diametralnie różnią. Akceptują to, potrafią zrozumieć inny punkt widzenia. A skoro ludzie którzy za kilka-kilkanaście lat będą przyszłością narod ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  16/07/2010

1. Do końca gimnazjum chodziłęm na religię abym nie miał problemów z klasą, znam osobiście wielu ludzi, którzy posyłają z takich obaw swoje dzieci na religię, w sieci jest mnóstwo artykułów opowiadających o takich sytuacjach.
2.Autor chodził do kościoła ale na skutek własnych przemyśleń podpartych lekturą kilkudziesięciu kilogramów książek na ten temat uznał że uszczestniczenie w tej instyt ...  wyświetl więcej

  bremes,  16/07/2010

"Tekst niestety oceniam jako niewiarygodny, jako nieobiektywny, z góry atakujący. "

Proszę mi wskazać obiektywny felieton.

"z góry atakujący."

No przecież dobre są tylko teksty popierające Twój światopogląd?

"Chodzi mi o to, że jeśli autor do kościoła chodzi, nie rozumiem takiej postawy wobec kościoła,"

To do kościoła już nie chodzi się dla Boga, tylko dla k

...  wyświetl więcej

Bardzo nie podoba mi się zaszufladkowanie (punkt 3). Tak, jestem wierząca, ale nie uważam, że ludzie są nieomylni, każdy grzeszy (proszę autora, osoby duchowne też!)
Co do całego komentarza, teraz dopiero przytacza pan przykłady. W tekście ich brak, cały dla mnie wygląda mało wiarygodnie.

Zapomniałam o jednym: dlaczego, pytam dlaczego mamy naśladować społeczeństwa zachodnie w sposobie traktowania religii? Dlaczego? Przecież to oczywiste, jak wynika z historii, że Polska ma chrześcijańskie korzenie, dlatego w szkołach, urzędach wiszą krzyże. To przedłużenie tej historii, wyraz szacunku. Pytam się, dlaczego osobom nie wierzącym przeszkadza krzyż na ścianie, a nie przeszkadza obraz, t ...  wyświetl więcej

@gosssia.
"Zapomniałam o jednym: dlaczego, pytam dlaczego mamy naśladować społeczeństwa zachodnie w sposobie traktowania religii? Dlaczego? Przecież to oczywiste, jak wynika z historii, że Polska ma chrześcijańskie korzenie, dlatego w szkołach, urzędach wiszą krzyże. To przedłużenie tej historii, wyraz szacunku."

Czyżby? To przed Mieszkiem Księstwo Polan nie istniało? Nie było kołod

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  16/07/2010

Jeśli przeanalizujemy historię religii na ziemiach polskich była ona raczej przymusem i wybraniem mniejszego zła niż budowniem kultury i tradycji. Przypominam że Bolesław Chrobry nakazał wybijanie zębów za .... nieprzestrzeganie postu, a ludzie przystępujący do chrztu byli nęceni korzyściami materialnymi. KOlejne losy kościoła w polsce to zabieganie o władzę oraz korzyści majątkowe oraz ZNISZCZENI ...  wyświetl więcej

  bremes,  16/07/2010

"Zapomniałam o jednym: dlaczego, pytam dlaczego mamy naśladować społeczeństwa zachodnie w sposobie traktowania religii? Dlaczego? Przecież to oczywiste, jak wynika z historii, że Polska ma chrześcijańskie korzenie, dlatego w szkołach, urzędach wiszą krzyże. To przedłużenie tej historii, wyraz szacunku"

Polska ma korzenie pogańskie, jak cała Europa. Poza tym nawet po chrzcie Polski wielu lu

...  wyświetl więcej

  tewie,  16/07/2010

Ponieważ skrypt ucina mi prawą stronę tekstu, wklejam odpowiedź na powyższe bzdury na dole strony.

.

To, mi się podoba

  ariusz,  15/07/2010

Jak najbardziej utożsamiam się z artykułem. Żyjemy w polskiej wielkiej religijnej ( katolickiej) wiosce, gdzie wielkość człowieka postrzega się na podstawie wyznawanej wiary. Pamiętam wypowiedzi sprzed wielu około 10 lat, kiedy pan Goryszewski, minister i poseł wypowiadał się w kontekście ateistów, jako sprawców wszelkiego zła. Jakby zapomniał o podwalinach polskiej etyki stworzonej przez prof. Ko ...  wyświetl więcej

  Wiśniowa,  16/07/2010

Podpisuję się pod tym artykułem wszystkimi czterema kończynami. Zgrabnie przelał Pan na klawiaturę to, co siedzi w mojej głowie - w głowie katoliczki z dziada pradziada, niepraktykującej i zdeprawowanej, mającej czelność mieć religijne wątpliwości. Gdybym mogła dać w prezencie 100 pkt to zrobiłabym to z niekłamaną przyjemnością.

  tewie,  16/07/2010

@Wojciech Mika
To będzie przykład krytyki destrukcyjnej, skierowanej przeciwko bezrefleksyjnej postawie autora i szerzeniu szkodliwych treści w internecie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cytuję:
"Jeśli przeanalizujemy historię religii na ziemiach polski ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  16/07/2010

Chrzest był mimo wszystko przymusem a nie chęcią przyjęcia nowej wiary można to przyrównać do kibola, który stoi nad Tobą z pałą i pyta "no co nawracasz się na islam?" Myślisz że ludzie chcieli się wyzbywać swojej kultury w imię jednego boga? Nie rozumiem jak klęskę i gwałt można nazwać mądrą decyzją ... ale rozumiem że to standardowa droga myślenia nabyta podczas nauczania metodą scholastyki.
...  wyświetl więcej

  tewie,  17/07/2010

Logika formalna ma się nijak do realiów politycznych. Sam swymi wywodami przyznajesz nielogiczność świata, dziwisz się jej i ją krytykujesz. Ja nie stosuję dualizmu, skoro uznaję brak logiki w postępowaniu jednostek, społeczeństw, ludzkości jako ogółu a stosowanie logiki spostrzegam jako wyjątek, nie regułę - konsekwentnie rozpatruję ich decyzje i działanie nie jako skutek logiki formalnej ale roz ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  17/07/2010

Swiat nie zawsze jest logiczny ale w dyskursie mającym coś pokazać, udowonić logika jest niezbędna. Fakt źle sformuowałem zdanie o logice chodziło o to iż jedan kontrargument obala pewne stwierdzenia zwłaszcza zdania kategoryczne więc dlatego nie umniejszajmy roli kościelnych antybochaterów w ocenie dobra kościoła. Logiki nie znasz i to jest wyczuwalne.
"Gdyby Mieszko swej mądrej decyzji ni ...  wyświetl więcej

  tewie,  17/07/2010

Cóż, uważam, że stosowanie samych tylko zasad logiki do oceny zachowań ludzkich jest tak dalekim uproszczeniem, że pozbawia sensu owe oceny. Stąd nie szukaj w mych wypowiedziach samej logiki. Moralność, mądrość, etyka - to abstrakcje. Abstrakcje o płynnym znaczeniu, zależne od punktu widzenia obserwatora i punktów odniesienia. No chyba, że jest się osobą wierzącą w istnienie Boga lub Absolutu, wte ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  17/07/2010

"Dlatego co do tego:"Co do logiki w kontekście moralności proszę przeczytaj czym jest logika i przemyśl dobrze ile błędów popełniłeś." - otwarcie mówię, że według mnie logika w kwestii moralności to pomyłka. Abstrakcja nie podlega logice". => przeczytaj czym jest w końcu logika i nie myl jej z etyką i moralnością.
"Zachodnie społeczeństwa nie są żadnym ideałem. Nawet te, w których "baran ...  wyświetl więcej

  tewie,  17/07/2010

Złagodniałem pod wpływem artykułów p. Poznańskiej :)
Ja nie mylę etyki i moralności z logiką, co możesz sprawdzić czytając moje poprzednie komentarze. Podkreślam jedynie, że logika się do ich oceny nie stosuje.
To czy ludziom się tam żyje lepiej też jest dyskusyjne, nawet dla tych, którzy żyją tam z dziada pradziada. Bo to kwestia indywidualna. Jeden będzie chwalił rześkość powietrza ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  17/07/2010

I te truizmy dotyczące Zachodu: "żyje się tam lepiej", "każdy jest równy", "nie ogranicza aborcji, praw kobiet, homoseksualistów czy mniejszości społecznych" =>Jeżeli prawa do równości tych grup są dla ciebie truizmem to CI współczuję.
"A chrześcijaństwo to nie nurt filozoficzny? Serio? " => wcześniejsze pytanie dotyczyło żródeł moralności jeżeli nie mielibyśmy chrześcijańskich korzen ...  wyświetl więcej

  tewie,  18/07/2010

Brak zrozumienia i nadinterpretacja tekstu - tak podsumuję twój sposób dyskusji. Nie podważałem bowiem wartości tych praw a jedynie, odnosząc się do twojego stwierdzenia, że "nie sa ideałem ale w przedziwny sposób ludziom żyje się tam lepiej, jest wyższa stopa życia, nikt nie zabrania i nie ogranicza aborcji, praw kobiet, homoseksualistów czy mniejszości społecznych każdy jest równy" - grzecznie w ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  18/07/2010

Widzę żę ignorujesz wszystko to co napisałem - religia nie jest źródłem moralności ani prawa nawet w najdawniejszych czasach - było jeszcze prawo rzymskie i to za jego łamanie mozna było iść na pożarcie lwom albo na krzyż. Jeżeli chrześcijaństwo jest takie moralne dlaczego mamy tak wysoką przestępczość?
"Nie może być więc prawdziwe twierdzenie, że np. tam " każdy jest równy"." =>nie ma i ...  wyświetl więcej

  ulmed,  18/07/2010

No, nie mogę się doczekać, kto to się utopi w tej święconej wodzie!?

  kev  (www),  18/07/2010

Powoli demokracja zaczyna się topić , rozdział państwa od kościoła już się podtapia, szkolnictwo etc. Pojedyńcze przypadki ludzkie mnie mało interesują ale szeroko postrzegana przestrzeń publiczna już mi obojętna nie jest.

  ulmed,  18/07/2010

Demokracja byłaby dobrym systemem, gdyby większość miała rozum, a większość ma telewizor.

Mnie przeciwnie interesują wyłącznie pojedyncze przypadki, bo to one tworzą 'przestrzeń'. I to ich decyzje mają wpływ na tę 'przestrzeń'.

Ale masz jakieś potwierdzenie swoich słów o tym, że większość nie ma rozumu? Czy to tylko takie sobie bredzenie megalomana, przekonanego o własnej wyjątkowej wyjątkowości?
Inną sprawą zaś jest to, że ta pogardzana przez ciebie "większość", również składa się z "pojedynczych przypadków", tak więc w drugim swoim zdaniu zaprzeczasz zdaniu pierwszemu. Jakie to typowe. :)

  bremes,  18/07/2010

Wystarczy zobaczyć jakich polityków wybiera ta większość by dowieść, że nie ma rozumu.

Wystarczy zobaczyć z jakiej "puli kandydatów" można wybierać, by zobaczyć, że ktoś kto ocenia kondycję intelektualną osoby na podstawie jej "wyborów" politycznych, jest zwykłym bucem.
A tak z ciekawości, jaki wybór Wasza Nieomylność uważa za jedynie słuszny?

"A tak z ciekawości, jaki wybór Wasza Nieomylność uważa za jedynie słuszny?"

Nie czegoś takiego, jak wybór jedynie słuszny. Nigdzie nie pisałem, że jestem nieomylny i prosiłbym mnie tak kłamliwie nie nazywać. Co do puli kandydatów to można znaleźć tam perełki, trzeba tylko dobrze poszukać.

Poza tym, jeśli ktoś głosuje na etatystę z komunistycznymi ciągotami to chyba brakuje mu rozumu, co nie?

  kev  (www),  18/07/2010

Prawda jest taka że nie powinniśmy mieć pretensji do polskich polityków bowiem urodzili się w polskim społeczeństwie, zostali tam wychowani, wykształceni w polskich szkołach i uczelniach a na koniec zostali wybrani przez polskie społeczeństwo ...

@bremes

>Co do puli kandydatów to można znaleźć tam perełki, trzeba tylko dobrze poszukać.<
To wskażesz te perełki, czy mam zgadywać?

>Poza tym, jeśli ktoś głosuje na etatystę z komunistycznymi ciągotami to chyba brakuje mu rozumu, co nie?<
Czyli jednak są twoim zdaniem wybory słuszne i słuszniejsze, wbrew temu co napisałeś parę linijek wyżej. No i kto jed

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  18/07/2010

Owszem przerysowany argment ale powinniśmy się zastanowić czy pozwalać ludziom będącym potencjałem tego narodu wierzyć że jak zagłosują na katolickiego kandydata to pójda do nieba a Polska będzie krainą mlekiem i złotówką płynącą. Sam sposób wyboru polityków jest tak skonstruowany aby nikt nie pytał o kompetencje a zadowalał się widokiem rodziny lub kota. W europarlamencie reprezentują nas ludzie ...  wyświetl więcej

@ulmed: Podoba mi się to: "Demokracja byłaby dobrym systemem, gdyby większość miała rozum, a większość ma telewizor". Ja wymyśliłem taką oto definicję demokracji: "Demokracja to złudne poczucie współdecydowania o czymś, co inni, bardziej wpływowi i sprytni ludzie postanowili już wcześniej. To sytuacja kiedy mówią ci, co masz myśleć i robić, a ty uważasz, że doszedłeś do tego sam.

  bremes,  19/07/2010

"To wskażesz te perełki, czy mam zgadywać? "

Poglądy pana Janusza Korwin-Mikke są bardzo dobre. Jest też Marek Jurek, który poglądów może nie ma dobrych, ale jest to człowiek z zasadami i za to go cenię.

"Czyli jednak są twoim zdaniem wybory słuszne i słuszniejsze,"

Oczywiście, że są wybory słuszne i słuszniejsze. Ja twierdzę, że nie ma jedynie słusznych wyborów. To jest ró

...  wyświetl więcej

A nie mówiłem że dobór słownictwa zdradza preferencje światopoglądowe. :)
To może wypunktuj jeszcze jakieś, twoim zdaniem genialne, myśli JKM lub MJ, pokażę ci w którym miejscu twoi idole konfabulują lub wykazują się całkowitą nieznajomością historii.

>Nie komunistycznego etatysty tylko etatystę z komunistycznymi ciągotami, to coś zupełnie innego. Etatyzm to połączenie komunizmu

...  wyświetl więcej

  bremes,  19/07/2010

Powoli odnoszę wrażenie, że ta dyskusja nie ma sensu. Ja próbuje spokojnie dyskutować, a Ty mnie ciągle obrażasz i przypisujesz mi słowa, których nie użyłem.

"A nie mówiłem że dobór słownictwa zdradza preferencje światopoglądowe. :) "

No oczywiście, że zdradzają. Zwolennik aborcji na życzenie nazwie to prawem kobiety, a przeciwnik morderstwem.

"twoim zdaniem genialne"

...  wyświetl więcej

  ulmed,  19/07/2010

@ Wojciech Mika; "ale powinniśmy się zastanowić czy pozwalać ludziom będącym potencjałem tego narodu wierzyć że... " Mam nadzieję, że nikt, nigdy nie zrealizuje Twojego postulatu.

  kev  (www),  19/07/2010

On nie polegałby na zakazie głosowania na katolickie partie tylko na :
-bezwzględnym przypominaniu dobrych i złych osiągnięć każdej partii ubiegająćej się o głosy.
-zakaz pokazywania rodziny, i wszystkich medialnych czynników nie dotyczących oferowanego programu politycznego
-może w ogóle zrobienie tak że każdy obywatel uprawniony do głosowania pocztą dostaje zbiorczy program ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  19/07/2010

Mika! W mediach pojawiła się instytucja dyżurnych tematów zastępczych. Platnymi funkcjonariuszami i agitatorami są te same i ci sami polityczni celebryci. Trudno by ich naśladowców mogło zabraknąc tu na eioiba. Zamiast dyskutować o reformach państwa, dykutuje się w mediach o paradach, krzyżu przed pałacem, aborcji, in vitro, małżeństwach gejów, globalnym ocipieniu itp. Tutaj na eioba tematem zastę ...  wyświetl więcej

  kev  (www),  19/07/2010

Co do KK to rozumiem iż takie kierunki studiów jak religioznawstwo w konotacji z filozofią, antropologią, kulturoznawstwem etc są zastępcze bo o KK też prawią? Krzyż pod pałacem prezydenckim jest tematem zastępczym bo już konstytucja wyjaśnia całą sprawę co zrobić z tym, tak jak prawo budowlane - religia pedofilia etc nie sa tematami zastępczymi - no chyba zę komuś dyskutowanie o czymś "niedyskut ...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  19/07/2010
  kev  (www),  19/07/2010

Nie ma czegoś takiego jak moralność jest tylko moralna wykładnia czynów. Człowiekowi jest porzebn rozum a nie moralność ...

@Wojciech Mika: "Nie ma czegoś takiego jak moralność jest tylko moralna wykładnia czynów".
No to mnie Pan ustrzelił! Codziennie czytam, zastanawiam sie, dyskutuję, ale takiego czegoś jeszcze nie słyszalem. Moralność nie istnieje, bo co? Bo tak głosi jakaś idiotyczna filozofia? Miałem na uczelni filozofię i ekonomię polityczną (lata 70.), ale starałem się myśleć i mieć swoje zdanie. Indoktrynacja może być z każdej strony.

Prawdę mówiąc, gdyby koniecznie ktoś chciał zgłupieć, zalecałbym przestudiowanie niniejszych komentarzy. Kolejny etap zgłupienia można by osiągnąć, starając się te komentarze zrozumieć.

Dotychczas pan Mika nie zasłużył w moich oczach na plusa, a to z powodu braku zdecydowanej słuszności. Obecnie, na tle komentarzy, ten brak już mnie tak w oczy nie kole.

  dalbert,  21/07/2010

Ale jedno trzeba przyznać - że autor dysponuje niezłym piórem...
A serio - w znacznej części zgadzam się z przedstawionymi w artykule tezami, natomiast jestem podniesiony na duchu poziomem komentarzy (no może nie wszystkich), a szczególnie na tle powszechnie prezentowanej w internecie kołtunerii, głupocie, chamstwu i indolencji (nie mylić z impotencją, choć ta pewnie też sporo różnorakich forumowiczów dotyczy). Brawo eioba!

  Hamilton,  02/08/2010

Jeden z czołowych polityków katolickich Henryk Goryszewski w 1993 zajął 2. miejsce w plebiscycie "Srebrne Usta" za stwierdzenie: " Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka." Trudno zgodzić się z takim programem polityczno-religijnym.

  Eljash *  (www),  24/08/2010

W takim razie nie jestem sam myśląc, że "nasz kraj nie jest krainą mlekiem płynącą". Dodam też, że ten spajający społeczeństwo temat religii jest mocno zamieszany w politykę. W samym Piśmie Świętym jest przestroga dla pierwszych chrześcijan by tego nie robili. Z drugiej strony przypomniał mi się mały dowcip:

"Siedzi smutny chłop na stołku i rozmyśla, że to za granicą jest lepiej i w ogóle

...  wyświetl więcej

Ja też myślę, że to jest atak na kościół....zdecydowanie, pozdrawiam

ach jak mi szkoda tego biednego Kościoła Katolickiego, na Wawelu musieli kogoś nowego i to bardzo kontrowersyjnego położyć, żeby jakąś dyskusję narodową prawda wzniecić bo to im na Wawelu wzrośnie.....sprzedaż biletów. hihihi i to właśnie jest jedyny powód ułożenia właśnie tam, właśnie "ich"

  rons,  01/10/2010

jaka osobowość takie i skojarzenia. jak zwykle bez ładu i składu jak na człowieka bez wartości moralnych i życiowych

poczekajcie, poczekajcie co się dziać będzie jak tam Jaruzelskiego położą....oj będzie się działo oj będzie

  ulmed,  26/09/2010

Mam pytanie kiedy się topicie? Trzeba to opić święconą wodą. Wystarczy powiedzieć; wykształcony, z wielkiego miasta; i to widać, i czuć.
Lepiej zaprzyjaźnić się z czosnkiem.

  ulmed,  26/09/2010

Może wasza partia skorzysta z program pana Wróbla? http://www.wprost.pl/ar/210977(...)o-ZSRR/

  ,  19/02/2011

Bardzo dobry artykuł! Obnaża całą prawdę o pazerności kościoła katolickiego (celowo piszę małymi literami), jego ukierunkowaniu na zdobywanie i indoktrynowanie coraz to więcej beczących, głupich owiec sypiących kasą dla Jaśnie Panów Księży. A ci tylko cieszą się z ludzkiej naiwności. Wystarczy popatrzeć na ich fury i wciąż rosnące brzuchy. Całe szczęście, że istnieją jeszcze ludzie, którzy nie daj ...  wyświetl więcej

Coś pięknego :) Widzę z komentarzy że ludzie o podobnych poglądach bardzo często wolą pozostać anonimowi i ograniczyć się do czynności która tą anonimowość gwarantuje. Widać jednak jeszcze coś: Jest nas zdecydowanie więcej, dlatego anonimowość nie ma już sensu. Świat się zmienia na naszych oczach i wielkim zaszczytem jest żyć akurat teraz, móc to obserwować i w tym uczestniczyć.

  no3e,  06/01/2012

Dobry art - uzupełnię troszkę ...
Trzeba zdecydowanie oddzielić wiarę w coś co jest ponad nami (nazwijmy to umownie Bogiem - wyższą formą energii) a tą szopką zwaną religią Rzymsko-Katolicką. To co oni wyprawiali w przeszłości i obecnie to woła o pomstę. Jeśli ktoś ma choć troszkę rozumu to widzi, że coś jest nie tak w tym systemie. Księża to hipokryci - głoszą "słowo boże" do którego niest ...  wyświetl więcej

  SlaRyb,  09/12/2015

Wiara w Pana Boga przeszkadza, lepszą zapewne będzie religia multi-kulti. Oczywiście w imię większych interesów.

  Trebor,  09/12/2015

@SlaRyb: wierz mi, że to nie wiara przeszkadza, lecz to, w jaki sposób pewne osobniki o niej mówią lub ją przekazują

@Trebor: Zacytuję ewangelię Mateusza "Ostrzeżenie przed fałszywymi apostołami

15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych

...  wyświetl więcej

  Trebor,  09/12/2015

@SlaRyb: wiele mądrości rzekłeś w swej wypowiedzi. Naprawdę - choćby: "Wiara nie zwalnia z myślenia. " - w pełni się z tym zgadzam. Ale na co dzień obserwuję coś innego.

MAM DOSYĆ BIBLIJNYCH CYTATÓW!

Nie macie czegoś z Terminatora, Rambo, Rockiego albo z Koszmaru z ulicy Wiązów?

  vivi91,  09/12/2015

@Trebor: Come with me if you want to live. - prosze

@vivi91: super- dzięki.

Coś mi się przypomniało gdy to napisałaś ...

Kiedyś szłem lasem, widziałem po drodze bierdonke, siedziała na igliwiu topoli, chciała zerwać zeń gruszkę, ale gruszka była zbyt twarda a bierdonka zbyt stara, zembów nie miała, szczenke złamała i ja do niej "Come with me if you want to live" - od weekendu zwierzątko ma się całkiem dobrze i żywi się wyłącznie gruszkową miazgą rozcieńczoną z mlekiem

@Trebor: Może byc z Piratów z Karaibów
Barbossa mówi do Sparrowa "taki jest teraz świat"
Sparrow odpowiada "Świat jest taki sam jak kiedyś, tylko tak jakby w nim mniej.."Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska