Login lub e-mail Hasło   

Czujka w każdym domu - Przeczytaj jak skutecznie uniknąć pożaru i czadu.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psposwiecim.pl/index.php?opti(...)emid=50
Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie lokalu przed pożarem i niezawodna metoda wykrycia tlenku węgla. Już za 40 zł możesz zabezpieczyć swoje mieszkanie.
Wyświetlenia: 2.102 Zamieszczono 21/07/2010

            W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych giną dziesiątki osób, z czego aż 60 - 70% przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

 

 

             Domowe czujki dymu znajdują nabywców w wielu krajach na świecie. Wynika to ze świadomości, że w warunkach pożaru ryzyko utraty życia gwałtownie rośnie. Badania w Wielkiej Brytanii i USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o 40 % i więcej. W ciągu 30 lat obecności domowych czujek dymu na świcie, znalazły one uznanie jako doskonałe urządzenia detekcji w takich instytucjach jak ANSI (American National Standards Institute), AS (Australian Standard),BS (British Standard), ULC (Underwriters Laboratories Canada) and ULI (Underwriters Laboratories Inc). Świadczy to o dużej wadze jaką przykłada się w niektórych krajach do prostych urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze. W krajach takich jak Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, domowe czujki dymu uratowały życie wielu osobom, które nieświadomie znalazły się w niebezpieczeństwie.

            Statystyki pożarów w zależności od miejsca powstania pokazują, że najwięcej pożarów występuje w kuchni. Także w kuchni 41 % wypadków związanych jest z obrażeniami ciała. Natomiast miejscem występowania największej ilości ofiar śmiertelnych jest pokój wypoczynkowy i jadalnia (42 % ogółu przypadków śmiertelnych). Pomimo dużej ilości pożarów w kuchni normy nie zalecają stosowania tam czujek, ze względu na dużą ilość alarmów fałszywych.

 

Zalecane zasady rozmieszczania czujek domowych opierają się przede wszystkim na umieszczeniu czujki
w korytarzu na każdej z kondygnacji.

 

              Standardy budowlane w Wielkiej Brytanii, oraz amerykańska norma NFPA 74 (brak polskich uregulowań) wymaga, aby każdy dom jednorodzinny był wyposażony w co najmniej jedną czujkę na jedną kondygnację!. Dodatkowo, czujki te muszą być połączone, aby w razie alarmu jednej wszystkie dawały sygnał do ewakuacji. Wymóg stosowania jednej czujki na każdą kondygnację wynika z przeprowadzenia wielu badań na podstawie których stwierdzono, że tylko takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego poinformowania o zdarzeniu. Wiele ludzi decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki pomimo tego, że w domu jest więcej niż jedna kondygnacja. W takiej sytuacji dla bezpieczeństwa należałoby ją umieścić na kruszarki wyższej kondygnacji. Między innymi z tego powodu, że będzie ona miała możliwość wykrycia pożaru zarówno na parterze jak i na wyższej kondygnacji. Z testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż na parterze.

Sposób instalowania w jednopoziomowym domu.

  • Jeżeli dom ma 1 kondygnację należy zainstalować pierwszą (podstawową) czujkę pożarową w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Czujkę należy umieścić jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach.
  • Jeżeli dom jest bardzo duży, a korytarze lub hol jest szeroki, jedna czujka będzie niewystarczająca. W domu, w którym znajduje się więcej niż 1 sypialnia, czujka powinna być ulokowana pomiędzy sypialniami i pokojem wypoczynkowym.

Sposób instalowania w dwupoziomowym domu.

  • Jeżeli dom ma więcej niż 1 kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej, ponieważ właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia pożaru. Druga czujka powinna być zainstalowana nad schodami w wyższej kondygnacji ponieważ pierwsza czujka mogłaby nie wykryć pożaru na 1 piętrze.

Prosta instalacja i łatwa konserwacja to dodatkowe atuty przemawiające za zainstalowaniem czujki w każdym domu. W Polsce nie ma obowiązku instalowania tego typu urządzeń w domach, tak jak ma to miejsce w niektórych krajach na świecie.

Należy się jednak zastanowić „czy nie lepiej zapobiegać niż później leczyć”?. W obecnym czasie pojawiły się doskonałe czujki dymu polskiej produkcji produkowane w wersji zasilanej z baterii oraz umożliwiającej podłączenie do innych  instalacji np. antywłamaniowej. Można je zakupić w sklepach z instalacjami pożarowymi i włamaniowymi.  Orientacyjny koszt czujki to 50 - 100 zł.

 

           Artykuł zamieściłem dlatego, ponieważ w zeszłym tygodniu zapalił się zasilacz w moim komputerze. Zdarzenie to oczywiście miało miejsce  w środku nocy, zainstalowane czujki bardzo szybko poinformowały mnie o  zagrożeniu.  Po tych doświadczeniach inaczej podchodzę do kwestii bezpieczeństwa pożarowego, pytanie jak sytuacja wygląda u Was. Czy gdyby w twoim domu doszło do zapalenia sprzętu RTV, miałbyś czym ugasić pożar?  Czy wiesz gdzie w twoim mieszkaniu znajduje się gaśnica ?

Pragnę nadmienić, że nie handluję takimi czujkami, artykuł nie pełni funkcji reklamowej :-)

 

Autor oryginału : kpt. Ryszard Dudek - umieszczone za zgodą PSP Oświęcim.

Źródło:  Strona PSP Oświęcim

Podobne artykuły


5
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5300
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1800
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1903
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1477
13
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2825
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11853
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 24032
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4480
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3140
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8225
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5478
78
komentarze: 27 | wyświetlenia: 117238
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3667
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 145480
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 27379
 
Autor
ArtykułKażdego roku jak zaczyna się sezon grzewczy to giną ludzie w własnych domach lub mieszkaniach poprzez kiepską instalację gazową lub od czadu. Myślę że czujki dymu lub gazu powinny być standardowym wyposażeniem każdego domu jednorodzinnego a tym bardziej w pomieszczeniach gdzie przebywa lub pracuje dużo ludzi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska