Login lub e-mail Hasło   

Medium "Seans Spirytystyczny"

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.wierszowo.inform.cba.pl
Nowy cykl opisujące wartościowe płyty polskich raperów: zarówno tych dobrze znanych, jak i tych undergroundowych. Na pierwszy ogień poszedł podziemny twórca - Medium.
Wyświetlenia: 2.419 Zamieszczono 27/07/2010

Gdy pierwszy raz spojrzałem na pseudonim artysty (w przypadku tego rapera należy używać takiego terminu) jak i również tytuł jego pierwszego LP, byłem przygotowany na coś w rodzaju pierwszej płyty Kalibra 44 - psychodeliczny i "chory" rap. W zasadzie myślałem, że będzie to marna kopia ś. p. Magika, Abradaba i Joki, jednak pomyliłem się. Moja pomyłka dotyczyła rodzaju, ale przede wszystkim poziomu albumu, ale o tym za chwilę.

Medium to raper pochodzący z Kielc, miasta jednego z prekursorów rapu w Polsce - Liroya. Sam twórca "Seansu Spirytystycznego" mówi, że to właśnie ten pionier miał duży wpływ na jego zajawkę. Co do spraw czysto teoretycznych, niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, należy jeszcze dodać, że opisywany album powstawał w latach 2006-2008, czego dowiadujemy się z kawałka "Kalendarz".

Nawiązania do tytułowego seansu spirytystycznego pojawiają się tylko w dwóch trackach na tej płycie. Mianowicie są to: kawałek nr 1 ("Opętanie" , zaczynający się głosami osób opętanych) i ostatni utwór zatytułowany "Uwolnienie". Możemy interpretować, że całym seansem jest samo przesłuchanie tworu kieleckiego rapera, który jest w stanie opętać nas swoją muzyką.

Piotrek w swoich utworach nie tylko rapuje, ale i próbuje śpiewać ( co słyszymy np. w "Mówiono mi") i trzeba przyznać, że wychodzi mu to całkiem nieźle. Najlepszy kawałek? Trudno jednogłośnie wybrać. Mnie po kilku przesłuchaniach bardzo spodobały się: "Któregoś dnia" i "Jeden krok". Pierwszy z nich to "zwykłe" , eskapistyczne zamiary, które zostaną spełnione tytułowego którego dnia. Natomiast drugi to storytelling, w którym każda zwrotka mówi o innej pasji artysty, a refren daje do myślenia słuchaczowi. "Kalendarz" , wymieniony już w drugim akapicie jest swoistym kalendarium powstawania płyty oraz najważniejszych wydarzeń w życiu twórcy, m. in. narodzin syna, któremu poświęcony jest track pt. "Przewodnik".

Oprócz refleksyjnych, wspominkowych czy nawet lekko melancholijnych pozycji na trackliście pojawiają się utwory przepełnione buntem przeciwko światu, systemowi i polityce. Jednym z nich jest choćby "Fatality" pełen oskarżeń skierowanych w stronę polityków, których Medium wini za złe warunki życia. Niektórzy zarzucają młodemu raperowi przez to populizm, ale wg mnie to raczej wyładowanie agresji, które jest po części uzasadnione - Piotr to osoba inteligentna (po przesłuchaniu płyty pewnie tak wywnioskujecie) , ale żyjąca niezbyt ciekawie pod względem materialnym ("Przepraszam, że moja wypłata czasami przekracza marnego tysiaka" , "Spróbuj utrzymać rodzinę za 800 zł, trójkę") , co słyszymy w "Daj mi zarabiać mózgiem".

Medium postanowił sam zostać beatmakerem i bity spod jego ręki wyszły naprawdę dobrze. Może to jeszcze nie Noon i "Światła miasta" czy "Muzyka poważna" , ale przy założeniu, że Piotrowi jako producentowi będzie towarzyszyć permanentny progres, były członek Grammatika może mieć sporą konkurencję. Za miks i mastering odpowiedzialny jest TC, a za skrecze: Dj Ace, Dj Hałas, Dj Musk, Dj Vasquez. Od strony technicznej trzeba napomknąć o flow atrysty. Nie jest to, co prawda, poziom Pezeta czy króla podziemia, Smarki Smarka, ale na pewno możemy ocenić je In plus, najważniejsze, że nie kaleczy ucha i przyjemnie się słucha. Dodam, że pierwszy raz przesłuchałem "Seansu Spirytystycznego" , w momencie dostania sporego zastrzyku muzyki (np. "Zapiski z 1001 nocy" Elda, "Gorączka w parku igieł" Jimsona czy "Dwuznacznie" TeTrisa) i to właśnie ta płyta wywarła na mnie największe wrażenie, ale to tylko mała dygresja z mojej strony. Krótko mówiąc - bardzo dobry nielegal wydany w 2008, szkoda tylko, że mało znany.Poziom przekazu: 87%
Poziom muzyczny: 81%
Ogólna ocena: 85%Medium - "Seans Spirytystyczny"


Track Lista:

01. Opętanie
02. Wymieniam wachtę
03. Fundament
04. Kanał przerzutowy
05. U bram wszechświata
06. Fatality
07. Zainteresowania
08. Mówiono mi
09. Chemioterapia
10. Łapanka
11. Ożywiam posągi
12. Ideał
13. Daj mi zarabiać mózgiem
14. Któregoś dnia
15. Talizman
16. 24
17. Jeden krok
18. Przewodnik
19. Kalendarz
20. Spodziewam się końca świata
21. Uwolnienie

 

www.wierszowo.inform.cba.pl


Podobne artykuły


11
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1658
17
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1372
72
komentarze: 19 | wyświetlenia: 16963
60
komentarze: 60 | wyświetlenia: 7733
44
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5245
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 3065
31
komentarze: 10 | wyświetlenia: 349197
30
komentarze: 52 | wyświetlenia: 5454
25
komentarze: 61 | wyświetlenia: 11081
26
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4563
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1695
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4862
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6446
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1483
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska