JustPaste.it

Nie podchodź za blisko

Wielu z nas codziennie używa odtwarzaczy mp3, jednak większość nie zdaje sobie sprawy, że mają one wpływ na poczucie komfortowej odległości od innych.

Wielu z nas codziennie używa odtwarzaczy mp3, jednak większość nie zdaje sobie sprawy, że mają one wpływ na poczucie komfortowej odległości od innych.

 

(C) www.flickr.com by Andres Rueda

Czy zdarzyła Ci się wcześniej taka sytuacja: jedziesz autobusem z mp3 na uszach i wraz z zapełniającym się autobusem czujesz się coraz bardziej nieswojo? Okazuje się, że to dość powszechne wrażenie: muzyka w słuchawkach zwiększa dystans między nami a innymi osobami oraz wzbudza wzrost powierzchni przestrzeni odczuwanej jako osobista.

Nietrudno zauważyć, że kiedy słuchamy muzyki w słuchawkach jesteśmy mniej świadomi ludzi i przestrzeni wokół nas. Trudniej nam dostrzec osoby, które do nas mówią, możemy nie zauważyć nadjeżdżającego roweru czy ludzi obok nas. Tę właściwość postanowili sprawdzić badacze z Manchesteru: Donna Lloyd, Anna Coates, Jasmin Knopp, Sarah Oram oraz Samantha Rowbotham. Ustalili jaki jest wpływ tego szczególnego rodzaju oddawania się przyjemności słuchania muzyki na odczuwaną przestrzeń osobistą.

W badaniu wzięło udział 27 studentek, które proszono o ustalenie bezpiecznego dystansu przestrzeni interpersonalnej. Badane proszone były o podchodzenie do eksperymentatora i zatrzymanie się w odległości, w której czuły się komfortowo. Bezpieczną odległość każdorazowo sprawdzano w trzech warunkach: w pierwszym badany zakładał słuchawki, z których leciała muzyka akustyczna, w drugim warunku ta sama muzyka wydobywała się z głośników tak by słyszał ją badany i badacz, w trzecim natomiast używano zatyczek do uszu aby wygłuszyć odgłosy z zewnątrz. Ustalona przez uczestników odległość była następnie dyskretnie mierzona przez dwóch pomocników eksperymentatora.

Badacze uzyskali następujące wyniki: średni dystans pomiędzy badaczem i badanym był większy po nałożeniu słuchawek (69 cm) i użyciu zatyczek do uszu (70 cm) niż w grupie kontrolnej, w której muzyka wydobywała się z głośników (63 cm). Co ciekawe przestrzeń osobista badanych była największa w warunku gdy muzyka płynęła ze słuchawek (10049 cm2) i gdy dźwięki były wytłumione (M=10401 cm2) w porównaniu do warunku słuchania muzyki z głośników (M= 8455 cm2).

Wielu z nas codziennie używa odtwarzaczy mp3 i założę się, że większość nie zdaje sobie sprawy, że mają one taki wpływ na poczucie komfortowej odległości od innych. Dla dobrego samopoczucia (oraz komfortu współpasażerów) najwyraźniej muzyki w słuchawkach zażywać powinniśmy w mniej tłocznych miejscach.

Więcej informacji:

Lloyd DM, Coates A, Knopp J, Oram S, & Rowbotham S (2009). Don't stand so close to me: the effect of auditory input on interpersonal space. Perception, 38 (4), 617-20 PMID: 19522329

 

Źródło: http://badania.net/nie-podchodz-za-blisko/