JustPaste.it

Lista najbardziej wpływowych gejów i lesbijek

Pink List 2010 to opublikowany przez "The Independent" coroczny ranking 101 najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii.

Pink List 2010 to opublikowany przez "The Independent" coroczny ranking 101 najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii.

 

 

Pink List 2010 - Najbardziej wpływowi geje i lesbijki

Na wyspach społeczność LGBT ma swoje miejsce w społeczeństwie, które nie jest ustalane w odniesieniu do jego seksualności, ale przez swój wkład do większego dobra.

Na pierwszym miejscu znaleźli się ex aequo Gareth Thomas - rugbysta i Mary Portas - dziennikarka i prezenterka. Jest to ich debiut na różowej liście. W zestawieniu dominują osoby z telewizji, filmu, teatru, muzyki i mediów, ale także z biznesu, sportu, prawa, religii czy nawet sił zbrojnych. Więcej niż w ubiegłych latach jest kobiet, czarnych - brytyjski komik nigeryjskiego pochodzenia Stephen K Amos, a także mniejszości etnicznych - brytyjski przedsiębiorca i polityk, medialny multimilioner o azjatyckich korzeniach Lord Waheed Alli.

O układzie Pink List 2010 decydowali między innymi: Ben Summerskill - prezes Stonewall Group, największej w Europie brytyjskiej organizacji LGBT, Ben Bradshaw - brytyjski dziennikarz i polityk, jeden z pierwszych parlamentarzystów otwarcie deklarujących swój homoseksualizm, Clare Balding - dziennikarka, prezenterka sportowa BBC, John Amaechi - emerytowany koszykarz NBA, obecnie prezenter telewizyjny, pierwszy zawodnik NBA w historii, który dokonał coming outu.

Pink List 2010 - pierwsza dziesiątka

1.Gareth Thomas - rugbysta

Jego coming out w grudniu 2009 roku wywołał wiele dyskusji. Zob. Gareth Thomas - jestem gejem

1. Mary Portas - dziennikarka

Mary Portas - wyrocznia mody - to specjalistka od zakupów, od dekorowania wystaw i doradzania sieciom oraz domom handlowym, modowa guru lesbijek, gwiazda brytyjskiej telewizji – w BBC prowadzi własny program zakupowy „Mary Queen of Shops”. Ona naprawdę wie wszystko o zakupach. Związana od kilku lat z Melanie Rickey, komentatorką mody z brytyjskiego czasopisma "Grazia" - najważniejszego magazynu mody w UK. W czerwcu tego roku zalegalizowały swój związek.

3. Stephen Fry - prezenter, pisarz
4. Evan Davis - prezenter, dziennikarz
5. Carol Ann Duffy - poetka
6. Alan Carr - komik
7. Peter Tatchell - działacz LGBT
8. Michael Salter - doradca premiera ds. gejów i lesbijek
9. Sir Nicholas Hytner - reżyser teatralny
10. Sue Perkins - dziennikarka radiowa, pisarka

Poza regularną listą znalazły się dodatkowe kategorie. Wśród osób niebędących Brytyjczykami, zasługującymi na wzmiankę znaleźli się m.in. Beth Ditto (Gossip) i Tom Ford (zob. Tom Ford - człowiek renesansu). Szczególnie zasłużeni dla kultury narodowej to m.in. Sir Ian McKellen ("Bent", "Władca pierścieni", "Kod da Vinci"), Neil Tennant (Pet Shop Boys), Rupert Everett ("Mój chłopak się żeni", "Zakochany Szekspir", "Niebezpieczne związki"), pisarka Jeanette Winterson ("Nie tylko pomarańcze...", "Dom na krańcu czasu", "Kamienni Bogowie"), Simon Callow ("Anioły w Ameryce", "Maurycy", "Upiór w operze"), piarz Alan Bennett ("The History Boys").

Ciekawostką jest mało zaszczytna "Galeria łotrów", w której prym wiedzie "stara gwardia": Samantha Fox, Sir Elthon John, George Michael czy Boy George.

Lista wywołała wiele kontrowersji. Niektórzy zarzucają jej, że wiele osób nie zrobiło kompletnie nic dla środowiska LGBT, a medialny "comig out" wysunął ich na czołowe miejsca. Czy dzięki temu są aż tak wpływowi? Jakie są właściwie kryteria takich wpływów?

Ile by takich list nie powstało, żadna nie będzie odzwierciedlała rzeczywistych zasług dla środowiska LGBT. Przykładem może być przypadek z naszego podwórka, kiedy to w 2009 roku przyznano "Hiacynata" dla Janusza Palikota właśnie za takie zasługi, co wywołało burzę w tzw. środowisku i krytykę organizacji przyznającej te wyróżnienia - Fundacji Równości.

A jak wyglądałaby polska różowa lista?

 

Źródło: Queer Cafe