Login lub e-mail Hasło   

Pokonaj wewnętrznego krytyka

Każdy z nas ma pewną postać w głowie, która lubi go krytykować, wyśmiewać, mówić: „to się nie uda!”
Wyświetlenia: 1.355 Zamieszczono 12/08/2010

Niektórzy nazywają to swoim drugim ja, inni myślą, że to głos rozsądku, my na potrzeby naszego ćwiczenia nazwiemy tą postać „wewnętrznym krytykiem”.

Ćwiczenie, które za chwilę wykonasz ma na celu destabilizację wewnętrznych ograniczających przekonań, osłabienie i likwidacja wewnętrznego krytyka, a w końcu podjęcie konstruktywnego działania. Metoda pochodzi z książki Bartłomieja Stolarczyka „Naucz ich, jak mają cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności”.

 

1. Dokończ poniższe zdania stanowiące podstawę ograniczających przekonań:

- Nie wypada …

- Nie mogę …

- Nie powinienem …

- Nie potrafię …

- Trudno jest …

- Nie da się …

- Nie należy …

2. Teraz słysząc jeszcze powyższe zdania w głowie, spróbuj zidentyfikować sposób w jaki do Cebie dociera krytyka. Określ czyj jest to głos (Twój, rodziców, szefa, nauczyciela), jaką ma barwę, jak szybko mówi. Czy w głosie słyszysz niecierpliwość, złość, zazdrość, stuprocentowe przekonanie?

3. Teraz kiedy już dokładnie określiłeś parametry tego głosu, będziesz wszystkie po kolei zmieniał. Na początek spraw by głos był irytujący (znienawidzony nauczyciel?), teraz przyspiesz tempo i niech głos będzie szybki i wysoki (jak w starych kreskówkach), może czas na odrobinę namiętności… Niech więc głos będzie niski i namiętny, na koniec spróbuj głosu krasnoludka (pełna dowolność!)

4. Oceń efekty swojej pracy. Czy wybrałeś już odpowiedni głos dla swojego krytyka? Wprowadź w życie nową wersję głosu i sprawdź czy krytyk nadal może krytykować.

 

To ćwiczenie pomoże Ci pozbyć się negatywnych myśli. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak dużo ograniczeń stawiamy sobie my sami. Jeśli za każdym razem kiedy usłyszysz w swojej głowie głos krytyka, zastąpisz go ulubioną wersją głosu, pozbędziesz się ograniczających przekonań, a na dodatek będziesz mógł się trochę pośmiać. Spróbuj!

 

Więcej ćwiczeń znajdziesz w książce „Naucz ich, jak mają cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności”.

Sklep rozwoju osobistego Neureka

www.sklep.neureka.plPodobne artykuły


43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22667
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8184
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4254
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4817
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7377
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5453
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10840
37
komentarze: 34 | wyświetlenia: 7821
35
komentarze: 163 | wyświetlenia: 3500
33
komentarze: 37 | wyświetlenia: 3788
 
Autor
Artykuł  Szept  (www),  12/08/2010

Ja bym do tego dodała, ze warto zmienić słowa, i nie uzywać, ze nie mogę, nie wolno, nie potrafię itd. Pozdrawiam. Dobry tekstDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska