Login lub e-mail Hasło   

Jak szybko zwiększyć wydajność swojego mózgu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://michalpasterski.pl/2008/09/jak-sz(...)-mozgu/
Mózg jest narządem zużywającym bardzo dużo energii, potrzebuje więc sporo “paliwa” aby działał poprawnie i wydajnie.
Wyświetlenia: 2.851 Zamieszczono 15/08/2010

Poprzez dostarczenie mu odpowiednich składników możesz w krótkim czasie zwiększyć swoją sprawność umysłową.

Niedawno pisałem o diecie mózgu czyli o tym, jak duży wpływ na działanie naszego mózgu ma sposób, w jaki się odżywiamy. Zmiana diety zgodnie z tamtymi radami pomaga ulepszyć pracę tego narządu w perspektywie bardziej długoterminowej. Nie wystarczy raz zjeść orzechów lub poczęstować się rybą- mózg będzie czerpał korzyści, jeśli takie produkty będą spożywane regularnie. Będą to korzyści znaczące i wyraźne.

W tym artykule pokażę Ci zaś, jak zwiększyć wydajność swojego mózgu w krótkim czasie. Dowiesz się, co możesz robić na krótko przed nauką czy inną aktywnością umysłową, aby osiągnąć lepsze efekty. Opisane przeze mnie rady działają szybko, ale nie są długotrwałe. Mimo to warto o nich pamiętać, bo mózg bez swojego paliwa działa mało wydajnie.Mózg składa się głównie z tłuszczów, jednak nie są one używane jako źródło energii, a do izolacji i ochrony neuronów. Dlatego mózg czerpie energię w postaci glukozy z pozostałej części organizmu. Narząd ten jest bardzo wrażliwy na wahania tego składnika we krwi- jeśli dopływ glukozy zostanie przerwany, mózg zużywa własne zapasy w ciągu 5-10 minut. Przy przetwarzaniu glukozy bardzo ważny jest tlen. Zapewnia on komórkom mózgu dopływ określonych związków chemicznych.

Zwiększony dopływ tych dwóch składników, czyli glukozy i tlenu ma zbawienny wpływ na pamięć, a dokładniej na proces kodowania. Kodowanie to moment, w którym uczysz się nowej informacji. Dzięki temu “paliwu” informacje są lepiej i pełniej zapisywane w pamięci.Jak zwiększyć dopływ tlenu?

Efekty zwiększonego dopływu tlenu działają tylko przez kilka minut. Dlatego warto utrzymywać zwiększony dopływ tego składnika przez cały proces nauki lub wykonywania innej czynności. Najlepszym sposobem tutaj będzie dokładne wywietrzenie pomieszczenia, w którym się znajdujemy a następnie wykonanie kilka głębokich wdechów (należy pamiętać, aby powietrze wdychać przez nos- wdychanie zimnego powietrza przez usta może być przyczyną przeziębienia). Tą czynność można powtarzać co parę minut. Jak widać jest to bardzo prosty sposób, a jakże skuteczny!Zaopatrzenie w glukozę.

Pozytywne efekty zwiększonego przypływu glukozy utrzymują się nawet przez 3 godziny, a efekty pojawiają się szybko po jej spożyciu. Glukoza oprócz działania jako zwykłe paliwo, uczestniczy również w tworzeniu acetylocholiny, jednego z neuroprzekaźników. Bierze ona udział w procesach pamięciowych. Najlepszym sposobem na zwiększenie zaopatrzenia w glukozę jest spożywanie słodkich napojów na pół godziny przed pożądanym wzrostem aktywności umysłowej. Taka forma tego wartościowego składnika jest bardzo łatwo przyswajalna i szybko trafia do naszej krwi.

Gdy testowałem te sposoby przed nauką trudnego materiału, odczuwalnie zwiększała się moja sprawność umysłowa. Znacznie lepiej mi się myślało i zapamiętywało nawet skomplikowane zagadnienia. Teraz zawsze staram się pamiętać o słodkim napoju i przewietrzonym pokoju. Daj szansę swojej umysłowej maszynie wejść na najwyższe obroty i wlej do niego trochę paliwa!

Więcej o zwiększaniu wydajności mózgu znajdziesz w książce "Mózg. Nieoficjalny podręcznik".

 

Michał Pasterski,

Sklep rozwoju osobistego Neureka

www.sklep.neureka.pl

Podobne artykuły


40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49644
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22279
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4254
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3570
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7325
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 10031
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21098
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19614
44
komentarze: 98 | wyświetlenia: 60572
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 83454
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5483
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 27035
 
Autor
Artykułciekawy wpisDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska