Login lub e-mail Hasło   

Choroby tarczycy: jak je rozpoznać?

Tarczyca to niezwykle ważny organ w ciele człowieka. Od jej działania zależy funkcjonowanie całego organizmu. Jakie choroby tarczycy mogą nam się przydarzyć? Jak je rozpoznać?
Wyświetlenia: 6.245 Zamieszczono 18/08/2010

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, innymi słowy – gruczołem dokrewnym. Produkowane przez nią hormony trafiają do krwi, skąd są rozprowadzane po całym organizmie. Tarczyca jest gruczołem stosunkowo dużym, położonym u nasady szyi. Jej działanie jest ściśle powiązane z działaniem przysadki mózgowej. Te dwa fragmenty naszego organizmu współpracują na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Co to oznacza? Duża ilość hormonów tarczycy sprawia, że maleje ilość hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową. Spadek ich poziomu powoduje natomiast, że tarczyca pracuje mniej intensywnie. Mechanizm ten gwarantuje równowagę organizmu. Czasami jednak szwankuje...

Hormony tarczycy

Żeby zrozumieć najczęściej spotykane choroby tarczycy, trzeba poznać mechanizm jej funkcjonowania, a przede wszystkim – wydzielane przez tarczycę hormony. Tarczyca produkuje trijodotyroninę/trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę. Zmiana poziomu hormonów – zarówno ich nadmiar, jak i niedobór – odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu całego organizmu.

Dlaczego trudno rozpoznać choroby tarczycy?

W związku z tym, że tarczyca wpływa na stan całego organizmu, jej zaburzenia skutkują najróżniejszymi objawami. Zwykle dochodzi do zmian metabolizmu, co objawia się nagłym tyciem lub chudnięciem. Mogą pojawić się problemy ze stawami, układem krążenia u ruchu. Często widać problemy skórne lub z wypadaniem włosów, niekiedy pojawia się apatia i zmienność nastrojów. Wszystko to łatwo można pomylić z objawami innych chorób. Rzadko lekarz stawia prawidłowa diagnozę i od razu leczy pacjenta na choroby tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Zwykle u podłoża tej choroby leży nadmierna produkcja hormonów tarczycy. Jakie objawy mogą wskazywać na to schorzenie? Najczęściej pojawia się zwiększona potliwość, której towarzyszą uderzenia gorąca i kołatania serca. Znamy to skądś? Oczywiście! Zwykle dojrzałe kobiety podejrzewają początki menopauzy. Na takie przypuszczenia może też naprowadzać fakt, że nadczynności tarczycy towarzyszy nerwowość i zwiększona pobudliwość, a także uczucie przemęczenia i osłabienia i duszności. Zwykle kobiety – bo to one najczęściej cierpią na nadczynność tarczycy – bardzo chudną, choć mogą zaobserwować ogromny apetyt. Inne objawy nadczynność tarczycy to tak zwane wole tarczycowe, czyli powiększona tarczyca oraz wytrzeszcz. U kobiet dochodzi także do zaburzeń miesiączkowania. Może pojawiać się bezsenność.

Niedoczynność tarczycy

Gdy tarczyca produkuje za mało hormonów, pierwszym objawem są zaburzenia metabolizmu. Zwykle pacjenci skarżą się na wzrost wagi ciała, choć nie zmienili nawyków żywieniowych. Pojawia sie też uczucie osłabienia, problemy z koncentracją i zasypianiem. Wiele objawów wskazuje na stan depresyjny i często pacjenci leczeni są w tym kierunku. Na twarzy pojawiają sie charakterystyczne obrzęki będące skutkiem zatrzymywania wody. Łamią się włosy, a skóra jest sucha i rogowacieje. Pacjenci skarżą się na ciągłe uczucie chłodu, mają też problemy z zaparciami.

 Więcej o tym problemie znajdziesz na blogu o chorobach tarczycy. Artykuł może być przedrukowywany tylko z aktywnym linkiem. 

 

 

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 661
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 958
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 383
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 899
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 962
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 516
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1656
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 734
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 500
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 432
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 469
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 991
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 920
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 782
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska