Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie papierosów to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nałogów. Polacy, mimo kolejnych zakazów i ostrzeżeń na paczkach papierosów, palą chętnie i dużo.
Wyświetlenia: 2.771 Zamieszczono 21/08/2010

Jednak ci, którzy zdecydują się zerwać z nałogiem ,zwykle są bardzo zadowoleni ze swojej decyzji. Dlaczego warto rzucić palenie?

Zdrowie

Palenie szkodzi – o tym wiemy wszyscy. Nie zawsze jednak wiemy, dlaczego. Wbrew pozorom to nie nikotyna jest winowajcą większości chorób palaczy. Znacznie więcej szkód w organizmie powodują substancje smoliste, które powstają jako produkt spalania tytoniu. To własnie substancje smoliste osadzają się w płucach, powodując uporczywy kaszel, z jakim wieloletni palacze zmagają się rano. Choroby wynikające z nadużywania tytoniu to przede wszystkim nowotwory – chyba nikomu nie trzeba przypominać, jaki może być finał takiej choroby...  Lekarze udowodnili tez, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału, miażdżycy i nadciśnienia. Mało kto wie, że papierosy negatywnie wpływają także na układ pokarmowy, stymulując choćby powstawanie wrzodów. U kobiet nałóg może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a także z urodzeniem zdrowego i dużego dziecka. Problemy zdrowotne, jakie często spotykają palaczy to doskonały powód, by rzucić palenie. Warto też wiedzieć, że każdy papieros skraca życie o kilka minut.

Uroda

Rzucenie palenia działa lepiej niż niejedna kuracja odmładzająca! Gdyby porównać parę bliźniaczek, z których jedna jest nałogową palaczką, to szybko byłyby między nimi widoczne różnice w wyglądzie. Paląca kobieta wyglądałaby o wiele lat starzej niż jej niepaląca siostra. Palenie papierosów negatywnie odbija się na stanie cery: staje się szara, matowa, niedotleniona. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, także charakterystyczne rysy wokół ust. Palacze mają zażółcone zęby, często z osadzającym się kamieniem. Włosy stają się łamliwe, tracą zdrowy wygląd. Inny problem estetyczny to nieprzyjemny zapach z ust i osadzający się na ubraniu. Tego nie zlikwidują nawet najdroższe perfumy! Warto więc, by każda kobieta wiedziała, że rzucenie palenia to przepis na dużo lepszy wygląd. Warto wytrzymać trudy walki z nałogiem, by cieszyć się zdrową i pełną blasku cerą oraz świeżym oddechem.

Finanse

Jeśli kogoś nie przekonała perspektywa lepszego wyglądu i dłuższego życia, może warto pomyśleć o portfelu? Palenie papierosów to nałóg kosztowny. Mało który palacz ogranicza się do kilku papierosów dziennie. Średnio po wielu latach palenia każdego dnia potrzebna jest kolejna paczka. A to kosztuje. Na paczkę papierosów coraz częściej trzeba wydać około dziesięciu złotych. Miesięcznie przepalasz więc trzysta złotych, a rocznie trzy tysiące sześćset. A pomyśl jeszcze o procentach, gdybyś regularnie odkładał te pieniądze na konto oszczędnościowe. Jedną z metod pomagających w rzucaniu palenia jest właśnie odkładanie na początku miesiąca kwoty, jaką zwykle przeznaczało się na palenie. Po jakimś czasie uzbiera się okrągła sumka. Na pewno masz już pomysł, jak spożytkować te pieniądze.

Więcej informacji znajdziesz na blogu o rzucaniu palenia.

Tekst może być przedrukowywane tylko z zachowaniem aktywnego linku.

 

Podobne artykuły


23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 10231
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3121
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 24050
34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 80395
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3659
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4941
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4453
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2437
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 11158
149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81685
40
komentarze: 41 | wyświetlenia: 157695
36
komentarze: 14 | wyświetlenia: 8141
 
Autor
ArtykułAle jak trudno to zrobić aby nie powrócić do palenia

Straszny nałóg, który pochłania najwięcej ofiar, a Państwo czerpie korzyści z akcyzy...

Ja paliłam 6 lat i jak rzuciłam to w jeden dzień minęło już 4 lata a ja wciąż nie palę . Drodzy palacze silna wola i raz jeszcze silna wola . A to skutkuje uuu a jaka ulga .Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska