Login lub e-mail Hasło   

Gra Lemmings zmniejsza agresję

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/gra-lemmings-zmniejsza-agresje/
Odsłaniamy prospołeczną stronę gier komputerowych.
Wyświetlenia: 1.278 Zamieszczono 06/09/2010

Wiele złych słów padło pod adresem gier komputerowych. Oskarżano je o postępującą demoralizację młodzieży, pogarszanie kontaktu rodziców z dziećmi, a przede wszystkim wszechobecną agresje. W pewnym momencie za całe zło na świecie obwiniano gry komputerowe. Znalazł się jednak naukowiec, który udowodnił, że kontakt z wirtualnym światem, może przynosić społeczne korzyści.

Negatywnego wpływu agresywnych gier komputerowych na zachowanie i myśli nie sposób podważyć. Setki badań wykazały, że agresja płynąca z monitora zwiększa agresywne myśli, wrogość, a także pobudzenie. Co gorsza zmniejsza chęć udzielenia pomocy.

Problem jest o tyle poważny, że jak pokazują badania Walsha z 2003 roku, ponad 87% dzieci regularnie gra w gry komputerowe. Ponadto popularność  wirtualnej zabawy jest na tyle duża, że ostatnie dane Gentila z 2006 roku wykazały średnią wieku gracza równą 29 lat. Innymi słowy mamy do czynienia z masową epidemią, która rozprzestrzenia się z prędkością groźnego wirusa.

Właśnie w taki sposób spostrzegana jest cyfrowa rozrywka. Jako wirus, który agresywnymi obrazami, zaraża zachowania ludzi. Jednak gry to nie tylko Counter Strike, F.E.A.R czy Quake, ale także masa zabawy nie związanej z agresją.

Dr Tobias Greitemeyer oraz Silvia Osswald postanowili sprawdzić czy gry prospołeczne mogą mieć pozytywny wpływ na zachowania społeczne w realnym świecie. Na dzień dzisiejszy oddziaływanie gier komputerowych na agresywne zachowania, tłumaczone jest za pomocą Ogólnego Modelu Agresji (General Aggression Model – GAM).

GAM - zakłada że agresja jest wynikiem połączenia czynników osobowościowych i sytuacyjnych, które wpływają na stany wewnętrzne człowieka, a także sposób w jaki podejmuje decyzje. Według GAM agresywne gry wpływają na graczy za pomocą trzech czynników. Po pierwsze uczą nas agresji i wyjaśniają czym jest, po drugie pokazują jak ją wykonywać i po trzecie aktywują struktury poznawcze, powiązania emocjonalne oraz skrypty zachowań związane z agresją.

Badacze doszli do wniosku, że jeżeli agresywne gry oddziaływają na ludzi za pomocą trzech komponentów (poznawczy, behawioralny, emocjonalny) to podobnie powinny wpływać na zachowanie graczy, gry prospołeczne.

W celu zweryfikowani  hipotez badacze zaprojektowali dwa badania, w których udział wzięło w sumie 78 studentów. Podzieleni na dwie równoliczne grupy grali albo przez dziesięć minut w klasyczną już grę Lemmings, albo w Tetrisa.

Wyniki obu badań wykazały, że w porównaniu do gry neutralnej, pomaganie Lemingom w przetrwaniu zmniejszało wrogie oczekiwania uczestników oraz dostępność antyspołecznych myśli. Co ciekawe, nie wykryto różnic międzypłciowych, a także wpływu lubienia obu gier, poziomu ich trudności czy nastroju badanych.

Uzyskane dane potwierdzają, że wpływ wirtualnej rozrywki  według modelu GAM jest znaczący, jednak wiele zależy od zawartości cyfrowego świata. Przyszłe badania powinny odpowiedzieć na pytanie dlaczego prospołeczna gry zmniejszają agresywne spostrzeganie – tłumaczy Greitemeyer. Możliwe, że ekspozycja na prospołeczną grę, powoduje uruchomienie odpowiednich skryptów zachowania, a tym samym interpretacji zdarzeń – dodaje psycholog.

Jak przyznaje sam badacz zastosowane wersje gier są bardzo stare, jednak nie oznacza to, że ich wartość nie ma znaczenia. Bardzo możliwe, że nowsze i bardziej zaawansowane gry jak choćby The Sims, wpływają na graczy jeszcze mocniej.

Jeżeli prospołeczne gry mają dobroczynny wpływa na nasze zachowanie, podobnie może być z innymi mediami, jeżeli zmieni się ich zawartość z agresywnej na miłą, społeczną i przyjazną. Pytanie tylko, kto będzie chciał korzystać z takich mediów?

Na deser krótki film dla tych którzy nie mieli do czynienia albo nie pamiętają, jakimi zabawnymi stworzeniami były i nadal są Lemingi:

Więcej informacji:

Greitemeyer, T., & Osswald, S. (2009). Prosocial video games reduce aggressive cognitions Journal of Experimental Social Psychology, 45 (4), 896-900 DOI: 10.1016/j.jesp.2009.04.005

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1155
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1166
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 765
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 483
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1801
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 478
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 734
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1205
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 455
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142966
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245646
 
Autor
Artykuł  ykes,  06/09/2010

"Pytanie tylko, kto będzie chciał korzystać z takich" - racja. Pamiętam Lemingi z początków mojej przygody z PC, gra naprawdę wyborna. Dziś prawdopodobnie nie uruchomi się na większości komputerów, ale póki co nie słyszałem o tym, że ktoś stworzył grę gatunkowo bliską Lemingom. +1Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska