Login lub e-mail Hasło   

Przyczyny występowania bezsenności – jak sobie z nią radzić?

Bezsenność można już uznać za chorobę cywilizacyjną, cierpi na nią coraz więcej osób. Co ją powoduje i jak sobie radzić z tą dolegliwością?
Wyświetlenia: 1.238 Zamieszczono 07/09/2010

Bezsenność przejawia się najczęściej albo jako kłopot z zaśnięciem o wczesnej godzinie, któremu towarzyszy jednak długi sen (o ile nie ma wymuszonej pobudki), albo zaburzenia snu utrudniające jakikolwiek odpoczynek.

Jak podaje definicja medyczna, problemy z zasypianiem trwające minimum miesiąc, gdy nie zachodzi kuracja lekami o takich skutkach ubocznych a pacjent jest wolny od chorób psychicznych, uzależnień i nałogów prowadzących do bezsenności, nazywana jest bezsennością pierwotną. Oznacza to zatem, że sporadyczne problemy z zaśnięciem nie podlegają jeszcze interwencji lekarza. Osoby, którym niekiedy dokuczają kłopoty z zasypianiem lub mające rozregulowany rytm dobowy, powinny zwrócić uwagę na spełnienie następujących warunków:

-        unikanie snu, drzemki w ciągu dnia, zwłaszcza długotrwałego i przynoszącego poczucie senności i zmęczenia po przebudzeniu;

-        zapewnienie sobie niezbędnego minimum aktywności fizycznej – ten, kto nie ma czasu na nic, powinien wygospodarować codziennie pół godziny na spacer lub sport. Wypoczęty szybciej i sprawniej wypełni swoje obowiązki;

-        Rzucenie paleniaf, ograniczenie picia kawy i herbaty, zwłaszcza wieczorami;

-        Spożywanie wieczorem lekkiej kolacji, a przed samym snem picie szklanki ciepłego mleka;

-        przygotowanie wygodnego łóżka do snu, powstrzymywanie się od lektury czy pracy przy komputerze w łóżku;

-        spanie w określonych, stałych godzinach.

Są to zarazem warunki, jakich wypełnienie zaleci lekarz osobom, które pierwszy raz do niego przyjdą uskarżając się na bezsenność.

Często w przywróceniu właściwego rytmu domowego mogą pomóc leki nasenne, w tym benzodiazepiny. Ponieważ wiele z nich grozi uzależnieniem i tolerancją organizmu, należy stosować je wyłącznie pod kontrolą lekarza! Bezsenność może być objawem nerwicy lub depresji – jeżeli tak jest, wówczas leczeniu poddawana jest przede wszystkim ta choroba, bowiem bezsenność często ustępuje razem z nią, będąc jednym z jej objawów.

Do zaburzeń snu zaliczane są również takie przypadłości jak somnambulizm, zespół niespokojnych nóg, bezdech senny czy narkolepsja. W leczeniu chorób duże znaczenie ma również wiedza naukowa na temat faz snu, bowiem nie jest on procesem jednorodnym, lecz dzieli się na różne etapy, rozróżniane przez zmiany w zachowaniu organizmu (między innymi faza REM, gdy gałki oczne intensywnie poruszają się) i zmiany w aktywności fal mózgowych (znane poprzez badania EEG).

Więcej informacji na temat bezsenności znajdziesz na blogu o dobrym śnie.

Artykuł może być przedrukowywany w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.

Podobne artykuły


90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122357
59
komentarze: 65 | wyświetlenia: 21667
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42218
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21133
33
komentarze: 48 | wyświetlenia: 9657
31
komentarze: 20 | wyświetlenia: 54229
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8182
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 126764
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9624
25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23085
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 75530
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7144
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 28769
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67755
 
Autor
ArtykułNiestety i mnie ona dotyczy, ale trzeba się zmęczyć przed snem aby móc choć chwile pospaćDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska