Login lub e-mail Hasło   

Rusz głową!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://badania.net/rusz-glowa/
Lubimy myśleć, że pewność w sprawach o których mówimy, wynika z głębokich studiów nad materiałem, tymczasem nasza pewność ma swoje źródło w subtelnych gestach.
Wyświetlenia: 988 Zamieszczono 08/09/2010

Skinienie z góry na dół lub kiwanie głową na boki, przekazują innym nasze zdanie na jakiś temat. Okazuje się jednak, że te subtelne gesty zmieniają również nasze przekonania. Jak udowadniają psycholodzy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio i Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie, proste ruchy głową wpływają na stopień z jakim zgadzamy się z treściami jakie słyszymy.

Okazuje się, że ruszając głową z góry na dół utwierdzamy się we własnych myślach i jesteśmy bardziej przekonani do tego co myślimy, zaś zaprzeczające ruchy na boki, obniżają pewność naszych przekonań. 82 studentów pod pozorem testowania nowoczesnych słuchawek, musiało wykonywać systematyczne ruchy głową.

Richard Petty i Pablo Brinol przekonywali badanych, że niniejszym badaniem próbują ustalić jaka jest jakość dźwięku podczas biegu czy tańca. Połowa badanych podczas odsłuchiwania miała za zadanie ruszać około raz na sekundę głową z góry na dół (potakiwanie), a pozostali badani ruszali głowami z boku na bok (zaprzeczanie). Wszyscy badani słuchali fragmentu audycji lokalnej rozgłośni studenckiej, która zawierała muzykę oraz stanowisko radia na temat wprowadzenia obowiązku noszenia identyfikatorów na terenie uczelni.

Po odsłuchaniu taśmy, badani oceniali jakość dźwięku w słuchawkach, atrakcyjność muzyki oraz jakość i argumentację treści. Jak się okazało, poruszanie głową w określony sposób zmienia opinię badanych na temat wysłuchanych treści, choć żaden z badanych nie był świadomy, że rytmiczne ruchy nie służą jedynie testowaniu dźwięku. Profesor Petty ostrzega jednak przed nadużywaniem tego mechanizmu. - Skinienie w trakcie argumentacji nie sprawi, że człowiek godzi się ze wszystkim co usłyszy. Jedną z rzeczy które udało nam się ustalić, jest to, że potakiwanie w trakcie myśli negatywnych tylko zwiększa ich oddziaływanie – tłumaczy badacz.

W kolejnym z eksperymentów, Brinol i Petty prosili studentów o wypisanie trzech swoich zalet lub wad w kontekście przyszłej kariery. Inne wyniki co do pewności własnych przekonań uzyskali badacze gdy instrukcja wskazywała, żeby wypisać je lewą (nie dominującą) niż prawą ręką. Bardziej pewne swoich przekonań były osoby piszące ręką dominującą. Tak mała manipulacja między grupami, jest w stanie zmodyfikować pewność badanych w temacie dla wszystkich najważniejszym: samoocenie. Lubimy myśleć, że pewność w sprawach o których mówimy, wynika z głębokich studiów nad materiałem, tymczasem nasza pewność ma swoje źródło w uśmiechu, potakiwaniu czy dobrym nastroju.

Więcej informacji:
Briñol, P. & Petty, R. E (2003). Overt head movements and persuasion: A self-validation analysis. Journal of Personality and Social Psychology, 84, 1123-1139.

Podobne artykuły


23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7378
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2765
35
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2452
23
komentarze: 29 | wyświetlenia: 39079
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12284
75
komentarze: 30 | wyświetlenia: 124718
35
komentarze: 163 | wyświetlenia: 3421
25
komentarze: 52 | wyświetlenia: 2406
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2293
25
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1968
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2533
20
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2645
18
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1578
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1226
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska