JustPaste.it

Czym jest działalność gospodarcza?

Rozważasz możliwość założenia własnej firmy i zastanawiasz się, czym właściwie jest działalność gospodarcza? Ten artykuł wyjaśnia najważniejsze aspekty dotyczące tego zagadnienia.

Rozważasz możliwość założenia własnej firmy i zastanawiasz się, czym właściwie jest działalność gospodarcza? Ten artykuł wyjaśnia najważniejsze aspekty dotyczące tego zagadnienia.

 

Przedsiębiorca i jego działalność gospodarcza - odrobina definicji

Działalność gospodarczą można definiować jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługowa, jak również poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także jako działalność polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Definicję w takim brzmieniu znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa ową działalność gospodarczą jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Skoro już wiemy, czym jest działalność gospodarcza, warto również określić kim właściwie jest przedsiębiorca. W rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Wspólników spółki cywilnej, w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, również uznaje się za przedsiębiorców.

Należy dodać, iż przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

Indywidualna działalność gospodarcza, zwana również samozatrudnieniem, stanowi najpopularniejszą formą prowadzenia przedsiębiorstwa. Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest uwarunkowane posiadaniem kapitału początkowego. Żeby założyć własne przedsiębiorstwo, wymagane jest jedynie złożenie druku EDG-1 (wraz z załącznikami, jeżeli zgłaszamy więcej informacji) do Urzędu Miasta lub Gminy, aby uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nie ponosimy również kosztów skarbowych, z tego tytułu.

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym pod firmą, którą jest jego imię i nazwisko. Do nazwy przedsiębiorstwa (imię i nazwisko przedsiębiorcy), pod którego nazwą występuje w obrocie gospodarczym przedsiębiorca, można dodać również część marketingową (np. Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "Jaś" Jan Kowalski), i posługiwać się nazwą pełną lub nazwą skróconą - zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczych.

Zasadniczo, majątek przedsiębiorstwa jest majątkiem przedsiębiorcy, ale rozliczanym do celów podatkowych na zasadzie przychodów i kosztów podatkowych. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca odpowiada całością swojego majątku za skutki jej prowadzenia. Odpowiedzialność ta obejmuje również współmałżonka i może być ograniczona jedynie ustanowieniem rozdzielności majątkowej. Współmałżonek nie odpowiada bowiem za zobowiązania powstałe w wyniku prowadzenia działalności z majątku odrębnego, nie odpowiada również za zobowiązania powstałe już po ustanowieniu rozdzielności majątkowej.

Za prowadzenie spraw działalności gospodarczej odpowiada przedsiębiorca. Może on jednakże korzystać z pomocy członków rodziny (jako osób współpracujących) lub zatrudniać inne osoby. Może również współpracować z innymi przedsiębiorstwami. Dzięki pełnomocnictwu, część praw i obowiązków można przekazać osobom trzecim (np. księgowa sporządza dokumentację księgową). Należy jednak pamiętać, że nie ogranicza to pełnej odpowiedzialności przedsiębiorcy za zobowiązania powstałe w ten sposób.

Najważniejsze cechy jednoosobowej działalności gospodarczej:

  • niewielkie koszty rejestracji;
  • szybka rejestracja i likwidacja działalności;
  • brak obowiązku posiadania kapitału początkowego;
  • osobista odpowiedzialność za wszelkie należności i zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej, która może rozciągać się na współmałżonków;
  • osobiste prowadzenie spraw przedsiębiorstwa;
  • proste formy prowadzenia księgowości;
  • duży wybór form opodatkowania (podatek wg skali, liniowy, ryczałt, karta podatkowa).

 

Autor: ifirma.pl