JustPaste.it

Metody opodatkowania - ryczałt ewidencjonowany

Początkujący przedsiębiorca musi dokonać wyboru metody opodatkowania przychodów. Dowiedz się czy ryczałt ewidencjonowany jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Początkujący przedsiębiorca musi dokonać wyboru metody opodatkowania przychodów. Dowiedz się czy ryczałt ewidencjonowany jest rozwiązaniem dla Ciebie.

 

Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z dostępnych form opodatkowania osiąganych przychodów (oprócz opodatkowania wg skali, podatkiem liniowym czy kartą podatkową). Przed dokonaniem wyboru formy opodatkowania, osoba zainteresowana powinna uwzględnić planowane zyski firmy, obciążenia podatkowe (stawki podatku), a także koszty, jakie trzeba będzie ponieść w celu osiągnięcia przychodów. Duże znaczenie ma również przedmiot działalności gospodarczej.

Po dokładnym przeanalizowaniu powyższych czynników, wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej nie powinien nastręczać trudności. Wybór formy opodatkowania następuje na podstawie złożenia stosownego oświadczenia do US. Gdy rozpoczynamy działalność gospodarczą w trakcie roku, oświadczenie trzeba złożyć w przeddzień rozpoczęcia działalności, jednak nie później niż do dnia osiągnięcia pierwszego przychodu. Jeśli zdecydujemy się na zmianę formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego, należy zgłosić ten fakt do 20 stycznia nowego roku podatkowego.

Ryczałt ewidencjonowany można zastosować w poniższych sytuacjach

  • przy osiąganiu przychodów przez pozarolniczą działalność gospodarczą (jednoosobową, a także przez spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych),
  • przy osiąganiu przychodów przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody, katalog tych zawodów jest ściśle określony (lekarz, stomatolog, weterynarz, technik dentystyczny, położna, pielęgniarka, tłumacz, nauczyciel świadczący usługi edukacyjne w wymiarze godzin lekcyjnych ),
  • przy osiąganiu przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i umów podobnych przez osoby fizyczne, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej,
  • przy osiąganiu przychodów przez osoby duchowne .

Przepisy, odnoszące się do opodatkowania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, nakładają szereg wyłączeń. Dlatego nie każdy może skorzystać z te formy opodatkowania.

Wyłączenia podmiotowe dotyczy podatników, którzy:

  • rozliczają się na karcie podatkowej;
  • są okresowo zwolnieni z podatku dochodowego;
  • posiadają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym;
  • przed wyborem ryczałtu w danym roku podatkowym, prowadzili działalność na zasadach ogólnych (samodzielnie lub z małżonkiem)
  • będą wykonywać ten sam rodzaj usług, co w ramach stosunku pracy, w jakim pozostawali przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na własny rachunek.

Wyłączenia przedmiotowe dotyczą:

  • podatników prowadzących apteki;
  • podatników prowadzących lombard;
  • podatników prowadzących kantor walut obcych;
  • podatników wykonujących wolne zawody, inne niż wymienione w ustawie;
  • podatników prowadzących działalność opartą na handlu częściami pojazdów mechanicznych;
  • podatników świadczących usługi zawarte w załączniku nr 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 20 listopada 1998 roku,

„Ryczałtowiec” zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie na każdy rok podatkowy. Na jej podstawie, co miesiąc lub kwartalnie (w zależności jak podatnik określił to w US), ustalana jest kwota podatku podlegająca wpłacie na rachunek US. Nie ma możliwości pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów.

Podatek dochodowy ryczałtowy (PPE) wyliczany jest na podstawie osiągniętego przychodu, pomniejszonego o zapłacone składki ZUS. Podatek należy wpłacić na konto US do 20 dnia miesiąca za, miesiąc lub kwartał, poprzedni. Podatnik nie musi składać deklaracji podatkowych. Sposób prowadzenia w/w ewidencji określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Oprócz ewidencji przychodów podatnik prowadzi rejestr środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, przechowuje dokumenty zakupu towarów. Jeśli jednocześnie jest czynnym płatnikiem podatku VAT, prowadzi dodatkowo rejestry sprzedaży i zakupów VAT oraz składa deklarację VAT-7 do US.

Skrócony algorytm do wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego wygląda następująco:

  • przychód - ubezpieczenie społeczne = przychód do opodatkowania
  • przychód do opodatkowania * stawka ryczałtu = podatek
  • podatek - ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia (7,75% z 9% podstawy) = podatek należny

Jeżeli podatnik osiąga przychody opodatkowane kilkoma stawkami, zobowiązany jest dokonać procentowego wyliczenia udziału tego przychodu do ogólnego i, w takiej wysokości udziału, wyliczyć część ubezpieczenia społecznego:

  • część przychodu opodatkowana określoną stawką / przychód łączny * 100%;
  • następnie kwota składki na ubezpieczenie społeczne * wyliczony udział procentowy = kwota składki przypadająca dla danej części przychodów.

Stawki ryczałtu są zróżnicowane, ze względu na zakres prowadzonej działalności:

  • 3% - działalność gastronomiczna, usługowa (handel), produkcja zwierzęca, rybołówstwo, przychody ze zbycia środków trwałych, będących w majątku firmy;
  • 5,5% - działalność budowlana, usługi transportowe, działalność wytwórcza;
  • 8,5% - najem, podnajem, dzierżawa, inne umowy o podobnym charakterze, do kwoty stanowiącej równowartość 4 tysięcy euro, przychody z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, usługi związane z ogrodami botanicznymi, zoologicznymi, a także obiektami chronionej przyrody, prowizja otrzymana na podstawie umowy komisu, prowizja otrzymana na podstawie umowy kolportażu, prowadzenie przedszkoli, oddziałów pozaszkolnych w szkołach podstawowych;
  • 17% - usługi noclegowe, pośrednictwo sprzedaży pojazdów mechanicznych i części do nich, usługi parkingowe, doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego, pośrednictwo turystyczne, wynajem pojazdów osobowych i innych środków transportu;
  • 20% - przychody osiągane przez wolne zawody.

Po zakończeniu roku podatkowego, do końca stycznia następnego roku, „ryczałtowiec” powinien rozliczyć się z przychodów, które osiągnął w roku poprzednim w ramach ryczałtu. W tym celu składa on zeznanie roczne PIT-28. Opodatkowanie w formie ryczałtu uniemożliwia rozliczanie się wspólnie z małżonkiem, ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przychody z innych źródeł (np. z tytułu umowy o pracę) rozliczane są na zasadach ogólnych wg przepisów o PIT.

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorca, który opłaca ryczałt i przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tysięcy euro w trakcie roku, pozbawiany jest prawa do ryczałtu od początku następnego roku. Tym samym osoba, która przekroczy limit w 2010 roku, od 1 stycznia 2011 roku zobowiązana jest do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów na zasadach ogólnych.

 

Autor: ifirma.pl