JustPaste.it

Jak bezpiecznie przyjmować antybiotyki

Przed nami okres wzmożonych chorób, które w wielu przypadkach kończą się przyjmowaniem antybiotyków.

Przed nami okres wzmożonych chorób, które w wielu przypadkach kończą się przyjmowaniem antybiotyków.

 

Przed nami okres wzmożonych chorób, które w wielu przypadkach kończą się przyjmowaniem antybiotyków. Spora grupa osób niechętnie przystaje na to, jednak z konieczności, kieruje swe kroki do apteki i realizuje receptę. Tymczasem istnieje kilka zasad, które sprawiają, że przyjmowanie antybiotyków jest bezpieczne a powrót do zdrowia następuje szybko i bez zakłóceń.

Zacząć należy od najważniejszego, mianowicie od tego, iż przyjmowanie antybiotyku powinno być ścisłe z zaleceniem lekarskim. Skorzystanie z leku, który pozostał nam po poprzedniej chorobie, nie jest dobrym rozwiązanie, gdyż może on nam nie pomóc a wręcz przeciwnie, zaszkodzić. Antybiotyk, który zostanie dobrany niewłaściwie, może wpłynąć na uszkodzenie naturalnej flory bakteryjnej, co z kolei wpłynie na osłabienie systemu odpornościowego i wystąpienie kolejnych infekcji.

Antybiotyki a inne preparaty
Na czas kuracji antybiotykowej odstawić należy preparaty z żelazem, wapniem lub leki, które przyjmowane są przy nadkwaśności żołądka. Leki te wykazują tendencję do wiązania się i do nie wchłaniania się z przewodu pokarmowego. Na czas przyjmowania antybiotyków należy odstawić również witaminy i multiwitaminy i sięgnąć po nie po zakończonej kuracji celem wzmocnienia organizmu.

Antybiotyki a alkohol
Kiedy przyjmujemy antybiotyki nie należy sięgać po alkohol, który może wejść w reakcję z lekiem i utrudnić lub zwiększyć jego wchłanianie, wywołując działanie uboczne.

Przyjmowanie antybiotyku
Po antybiotyki należy sięgać godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po. Substancjami, które zmniejszają przyswajanie antybiotyku są węglowodany, a więc warzywa czy produkty zbożowe, dlatego należy zmniejszyć ich ilość.
Błędem jest rozgryzanie leku, co prowadzi do dotarcia do żołądka mniejszej jego ilości. Ważne jest także to, że spora grupa tych leków musi tam dotrzeć w osłonce.
Istotne jest, by antybiotyk przyjmować o tej samej porze w niezmiennej dawce. Jest to istotne ze względu na fakt, iż organizm potrzebuje stałego poziomu leku we krwi. Jeśli zostanie on zaburzony, w organizmie zaczną namnażać się bakterie, które mogą spowodować uodpornienie się na składniki lekarstwa. Jeśli zatem lek nie został przyjęty do godziny, należy go podać a kolejną dawkę przyjąć o normalnej porze, w przypadku jednak dłuższego odstępu, należy ominąć jedną dawkę. Absolutnie zabronione jest przyjęcie dawki podwójnej. Mogłoby to wywołać poważne skutki uboczne.
Antybiotyk najlepiej popijać niegazowaną wodą mineralną, w której składzie znajduje się niewielka ilość soli mineralnych, które utrudniają wchłanianie leku . Inne napoje, mleko i produkty mleczne, sok cytrynowy hamuje wchłanianie się leku. Produkty mleczne ze względu na sporą ilość wapnia wchodzą w reakcję z antybiotykiem wytwarzając sole, które nie rozpuszczają się w wodzie, z tego też powodu wchłanianie się leku zostaje zmniejszone nawet o połowę.
Nie oznacza to jednak, że na czas przyjmowania antybiotyków nie można sięgać po nabiał. Pamiętać jednak warto, aby tak rozplanować jadłospis, by odstęp między lekiem a twarogiem wynosił co najmniej dwie godziny.
Przyjmując antybiotyki należy bacznie obserwować reakcję organizmu na lek. Choć wstrząs anafilaktyczny, który rozpoznać można po wystąpieniu duszności, obrzęku krtani, języka, utraty przytomności, występuje rzadko, wymaga natychmiastowego wezwania lekarza. W przypadku wystąpienia biegunki, osłabienia, pokrzywki, wymiotów, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Wiele osób popełnia błąd polegający na zaprzestaniu kuracji po zauważeniu poprawy. Ważne jest jednak, by przestrzegać czasu, jaki zalecił nam lekarz. Choć lek zaczyna działać już w pierwszych dniach, nie należy rezygnować z niego, bowiem dojść może do namnożenia się bakterii i nawrotu choroby, często we wzmożonej postaci. A że bakterie będą już znały wroga, antybiotyk nie będzie w stanie pomóc.

Po kuracji antybiotykowej
Po przyjmowaniu antybiotyków zadbać należy o odbudowę naturalnej flory bakteryjnej. Sięgnąć należy zatem po preparaty, w których składzie znajdziemy żywe kultury bakterii, jogurty a także leki (np. Lakcid, Lacidofil, Trilac). Ich celem jest wzmocnienie funkcji obronnych organizmu i zapobiegnięcie kolejnym infekcjom.
W przypadku kobiet ze skłonnościami do zakażenia pochwy już podczas kuracji antybiotykowej powinny sięgnąć po preparat probiotyczny. Przy wypisywaniu antybiotyku lekarz może zapisać nam preparat osłonowy o właściwościach przeciwgrzybiczych. Można też skorzystać z napojów mlecznych, w składzie których znajdują się żywe kultury bakterii, maślanki, jogurtów czy kefirów.

Artykuł pochodzi z serwisu Uroda-wdziek.pl Jak bezpiecznie przyjmować antybiotyki