Login lub e-mail Hasło   

Kim wy Polacy jesteście....

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://adova.org/Kim_wy_Polacy_do_diabla(...)ie.html
-My Niemcy cieszymy się, że w Polsce są tacy politycy z takim twarzami. To dla nas bardzo dobrze. Bo gdyby przyszli ci o których nam dzisiaj mówiono to Niemcy mają się czego bać.
Wyświetlenia: 40.514 Zamieszczono 23/09/2010

Zdarzyło się to ponad dwa lata temu. Zostałem zaproszony do Monachium na sympozjum oraz szkolenie menadżerów niemieckich jako gość. W trakcie trwania poproszono mnie, abym wygłosił wykład na temat zagrożeń etycznych w biznesie. Byłem zaskoczony, gdyż nie przewidywałem żadnych wykładów czy udziału w szkoleniach.

Postanowiłem jednak nie zawieść niemieckich przyjaciół, którzy organizowali owe sympozjum. Poza tym, jak się mówi - nie wypada gospodarzom odmówić.

Postanowiłem jednak zmienić ów temat i …. opowiedziałem im historię gospodarczą Królestwa Polskiego, szczególnie okres 1830 do lat 60-tych. Oczywiście w wielkim skrócie.

Skupiłem się na dwóch aspektach tamtych czasów. Działalność Ministra Skarbu oraz jego wielkie zaangażowanie na rzecz umorzenia ówczesnego długu wobec państw rozbiorowych oraz początki powstania kolei w Galicji. Zwróciłem uwagę szczególnie na sposób zarządzania majątkiem administrowanym przez magistraty a firmami prywatnymi oraz na powstawanie delikatnej równowagi na linii przedsiębiorstwo państwowe a firma prywatna. Coś co tak de facto jest domeną Polski.

Zapewne wielu zaskoczy temat - co mają tamtejsze czasy do etyki i zagrożeń w biznesie? Zapewnia, ze szalenie dużo. Wielu menadżerów współczesnych mogłoby się bardzo, ale to bardzo dużo nauczyć.

Jednak to nie główny temat ( w najbliższym czasie wrócimy do tego wątku w Project “36” ), najważniejsza rozmowa odbyła się później, przy kolacji. Ponieważ, zdecydowana część Niemców nie wiedziała nic o moim pochodzeniu, rozpoczęła się dyskusja na temat Polski.

Proszę mi uwierzyć, Niemcy nie mają w swoim harmonogramie dnia wyznaczonego czasu dla Polski. Wielu Polakom wydaje się - tu winię także media, że Niemcy nic tylko mają jak najgorsze zdanie o Polsce i Polakach. No i że stale “monitorują” Polskę. Bzdura.

Swoje wiedzą i najpierw dbają o swój biznes a potem… może poczekać Tak to działa.

Pod koniec kolacji padło pewne stwierdzenie.

- My Niemcy cieszymy się, że w Polsce są tacy politycy i takie partie polityczne z takim twarzami, urzędnicy, że Polska ma takich a nie innych menadżerów. To dla nas bardzo dobrze. Bo gdyby przyszli ci o których nam dzisiaj mówiono i zastąpili obecnych Polaków to Niemcy mają się czego bać. Polska wtedy byłaby potęgą w Europie i niezwykle szanowana w świecie. Przecież wy macie praktycznie wszystko co potrzebne do szczęścia - surowce, “okrągły” kraj - tu chodziło mojemu rozmówcy kształt Polski, zbliżony do kwadratu a to jest zaleta - mało macie gór, niziny i wyżyny, doskonałe położenie w Europie, dostęp do morza i …. doskonałych ludzi. Polska ma jednak jeden kłopot - brak ludzi na właściwych miejscach.

Dopóki ich sobie nie wychowacie lub nie ściągniecie i na przymus posadzicie na stołkach, wyrzucając tych co są, my Niemcy i cała Europa może spać spokojnie. I nadal, proszę się nie gniewać, będziemy Polskę traktować jako swoją “kolonię gospodarczą”.

Nas tak naprawdę nie interesują politycy i ich partie w Polsce ani ich nazwiska. My uważnie obserwujemy czy czasem ktoś naprawdę mądry nie pojawi się na głównej trybunie. Jak na razie to raczej nie mamy się czego bać.

Początkowo nie bardzo wiedzieliśmy, dlaczego Pan opowiedział nam historię, gdzie to Polacy dali nam i Austro-Węgrom prztyczka w nos. Mimo, że to my byliśmy wygrani. Teraz już wiemy…..

Długo patrzyłem na swoich rozmówców i rozmyślałem. O tych rodakach, którzy pracują w Preston i tworzą najnowsze nanotechnologię, o tych co kreślą kształty najnowszych samolotów i innych, którzy gdyby byli jeszcze w swoim ojczystym kraju, to dzięki

“uprzejmości polityków, posłów, urzędników i całego zaplecza stojącego i dyszącego za nimi, czekającego na ochłapy z Pańskiego stołu, działającego w myśl komunistycznej maksymy - mierny, lecz wierny”

może sobie kupić lub ukraść wózek i zbierać złom lub makulaturę. Bo to jeszcze w Polsce nie jest opodatkowane żadnym podatkiem.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 768
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73279
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648154
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15101
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21568
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17439
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22660
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13131
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53288
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18146
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23229
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18698
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Elba,  23/09/2010

Zwolennicy zjednoczonej Europy często używają argumentu tak zwanej "wspólnej Europy".
My, którzy w Unii Europejskiej jesteśmy od niedawna, ulegamy wrażeniu, być może celowo rozpowszechnianemu przez euroentuzjastów, iż "wspólna Europa" oznacza "wspólne" korzystanie z jej bogactwa. To z tego powodu zapewne było pilno do Unii krajom rozwijającym się Europy Środkowowschodniej. Ale przecież głę ...  wyświetl więcej

  rons,  24/09/2010

Jestem facetem, który przez wiele lat pracował w firmach zachodnich jako inżynier. W firmach zatrudnienie jest miedzynarodowe, po prostu ściąga sie fachowców do tematu bez względu na narodowość. Choc jak jest osoba pod ręka to nikt nie szuka odpowiednika w Japoni. Ale wracając do rzeczy, oczywiście istnieja pewne nacjonalizmy ze wzgledu na odrebności kulturowe ale poza tym to ważne jest jakim sie ...  wyświetl więcej

- My Niemcy cieszymy się, że Polska ma takich a nie innych menadżerów, będziemy Polskę traktować
jako swoją “kolonię gospodarczą”.

Prognoza wzrostu PKB na 2010 r wg MFW w % :

Świat 3,1
USA 1,5
Japonia 1,7
Strefa euro 0,3
Niemcy 0,3
Francja 0,9
Włochy 0,2
Hiszpania -0,7
Wielka Brytania 0,9
Chiny 9
Indie 6,4

...  wyświetl więcej

  Psst,  24/09/2010

Woda w naczyniach połączonych z czasem wyrównuje poziom.

  paweld,  24/09/2010

Masz nieaktualne dane. PKB Niemiec w drugim kwartale 2010 r wzrost o 2.2%. W ujeciu rocznym wzrost wyniosl 4.1%.
Dane z "Statistisches Bundesamt Deutscland" odpowiednik GUS-u
http://www.destatis.de/jetspee(...)12.psml

prognoza wzrostu nie jest żadnym wyznacznikiem. Można mieć PKB na poziomie powiedzmy 300 $i wzrost 4,5% i można mieś PKB 90000000$i wzrost na poziomie 0,5 %. Który kraj jest bogatszy?

Twój komentarz to truizm. Wcale nie twierdzę, że wzrost PKB jest miernikiem bogactwa, ale jest miernikiem wykorzystania tych zasobów jakie gospodarka ma do dyspozycji. To elementarne pojęcie z zakresu ekonomii. Nie twierdzę też, że jest to zasługa rządzących ( którzy chętnie kreują się wtedy na ojców sukcesu), a przedsiębiorców i menadżerów, których autor artykułu tak ochoczo dewaluuje, sam sobie zaprzeczając.

  mojra  (www),  24/09/2010

Niekompetentna skorumpowana władza wrogo nastawiona do społeczeństwa to historyczna tradycja.

  ulmed,  24/09/2010

Przed chwilką czytałam;
http://fakty.interia.pl/feliet(...)1536029
:(((((((

  Elba,  26/09/2010

Świat jest rządzony przez całkiem inne osoby, niż się to nam wydaje i tylko ci, którzy potrafią zajrzeć za kulisy wiedzą kto to jest.

Popieram

  ulmed,  24/09/2010

Prof. Rybiński; http://fakty.interia.pl/news/r(...)1533782
To jest ocena nas samych.

mocne :D

Zawsze to powtarzam , gdyby tutaj polityka była jak w normalnych krajach to wtedy tutaj by przyjeżdżali mieszkania nam sprzątać i domy malować , nie odwrotnie...

polityka nie była, nie jest i nie będzie taka gdyż tworzą ją ludzie którzy to akurat w naszym kraju nauczeni są kombinowania od pieluchy.

  witernet  (www),  20/05/2011

Zróbmy coś, żeby wrócili...

Wyjechalo 28 mln w ciagu 100 lat i wyjezdza nadal, tego juz nie da sie wrocic, teraz policz, ile osob byloby w Polsce wlicz do tego wojne i wyjdze ci, ze prawie 80 mln tyle samo co Niemcow bo jestesmy w podobnych sytuacjach historycznych i geograficznych, wtedy napewno nie wzieli by nas do uni europ. patrz na ukraine ona ma wiecej mieszkancow niz my, czyli wiecej glosow niz my w uni, emigracja pozbawila nas 2 miejsca na podium

  adam120  (www),  09/07/2012

Etyka w biznesie? Czy etyczne jest prześciganie konkurencji żebyśmy my mieli więcej pieniędzy kosztem ich pieniędzy? Żeby ich rodziny nie miały co jeść a nasze jechały 5x w roku na wakacje? Nie jest to etyczne ale tak to działa. Etyka to takie tam komercyjne stwierdzenie aby książki sprzedawać "Etyka w biznesie" itp.

http://x-profit.com/
http://capitalfx.pl/
Zapraszam do skorzystania z najelepszej oferty rabatow i prowizji forex na rynku,Dolacz do globalnej spolecznosci.Juz w Polsce
Account Manager

  android  (www),  20/06/2015

Niestety, gdzie mają pojawić się liderzy, skoro mieliśmy wojnę i komunizm. Może za parę lat...

  Argon,  03/08/2017

Ręce opadają...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska