JustPaste.it

Podatek liniowy jako metoda opodatkowania działalnośći gospodarczej

Podatek liniowy jest jedną z metod wyliczania podatku. Zgodnie z nią, podatek wynosi 19% od dochodu, bez względu na jego wysokość. Nie jest to zatem podatek progresywny.

Podatek liniowy jest jedną z metod wyliczania podatku. Zgodnie z nią, podatek wynosi 19% od dochodu, bez względu na jego wysokość. Nie jest to zatem podatek progresywny.

 

Sporym minusem tej formy opodatkowania jest to, że nie ma możliwości stosowania ulg podatkowych, czy wspólnego opodatkowania ze współmałżonkiem lub dzieckiem (gdy jesteśmy samotnym rodzicem). Ograniczenie to dotyczy także dochodów spoza działalności gospodarczej.

Aby móc w ten sposób rozliczać dochody z działalności, należy dopełnić urzędowych formalności i złożyć naczelnikowi odpowiedniego Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania w terminie. Jeśli rozpoczynamy działalność (złożenie wniosku EDG-1 w odpowiednim Urzędzie Miasta lub Gminy) w trakcie roku, oświadczenie należy złożyć w przeddzień rozpoczęcia działalności, najpóźniej do dnia osiągnięcia pierwszego przychodu. Po zakończeniu roku podatkowego zmianę formy opodatkowania należy zgłosić do 20 stycznia nowego roku podatkowego.

W trakcie roku podatek może być opłacany co miesiąc lub kwartalnie. O wybranym terminie płatności pierwszej zaliczki należy powiadomić US do 20 lutego nowego roku lub 20 dnia następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności. Jeśli nie dokonamy zgłoszenia żadnego terminu rozliczenia, będziemy musieli rozliczać się miesięcznie. Natomiast jeśli spóźnimy się z oświadczeniem o wyborze podatku liniowego (lub nie złożymy żadnego oświadczenia), dochody z działalności automatycznie będą rozliczane na zasadach ogólnych - według skali podatkowej.

Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać z tej metody opodatkowania. Możliwości tej nie mają podatnicy, którzy osiągają przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy;
  • bądź wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

W takim przypadku wybór metody liniowej może nastąpić najwcześniej po pełnym roku kalendarzowym wykonywania działalności gospodarczej na innych zasadach. Sprawia to, iż obostrzenie czasowe obowiązuje w praktyce dłużej niż rok.

Istnieją sytuacje, w których podatnik może stracić prawo do rozliczania się na podstawie podatku liniowego. Następuje to w sytuacji, gdy podatnik, który w trakcie działalności rozpoczął również osiąganie przychodów ze świadczenia wyżej wymienionych czynności na rzecz byłego pracodawcy.

Koniecznym jest wtedy, aby przedsiębiorca rozliczał się wg skali. Podatnik ma również obowiązek wyliczenia zaliczek od początku roku wg zasad ogólnych, jak również musi zapłacić odsetki za zwłokę od ewentualnych zaległości z tytułu tak obliczonych zaliczek.

Jeśli w trakcie roku przedsiębiorca zdecyduje o rezygnacji z rozliczania się według podatku liniowego, wystarczy, że osiągnie przychód na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy ze sprzedaży usług odpowiadającym czynnościom, które wykonywał jako pracownik.

Dla kogo podatek liniowy jest opłacalny?

Decydując się na metodę opodatkowania należy rozpatrzyć wiele czynników. Ważna jest:

  • opłacalność metody (realna wysokość podatku do zapłaty po uwzględnieniu wszelkiego rodzaju odliczeń);
  • ilość czynności księgowo-formalnych koniecznych w danej formie;
  • możliwości i ograniczenia jakie nakładają przepisy w związku z daną formą.

Podatkiem liniowym mogą być opodatkowane dochody ustalone na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź też pełnych ksiąg rachunkowych (gdy ze względu na wysokość obrotu wymagana jest taka forma).

Od 2009 roku obowiązuje nowa skala podatkowa dla opodatkowanych na zasadach ogólnych - 18% i 32 % z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz nowego progu 85 528,00 zł. Dla stawki 32%. W przypadku podatku liniowego nic nie uległo zmianie. Podatek wynosi 19% od podstawy opodatkowania.

Wyliczając opłacalność metody należy uwzględnić trzy podstawowe czynniki:

  • wysokość dochodu po odjęciu zapłaconych składek społecznych: aby podatek liniowy zaczął być opłacalny, podstawa musi przekraczać 90 tysięcy złotych. Wynika z tego, iż podatek liniowy jest korzystny wyłącznie dla osób osiągających duże dochody w trakcie roku i nie mających potrzeby wykorzystania aktualnie obowiązujących ulg podatkowych;
  • wysokość dochodów z innych źródeł (liczonych wg skali), które zsumowane z dochodem z działalności mogą przekroczyć 1. próg podatkowy i spowodować konieczność dopłaty podatku zarówno od dochodów z działalności jak i z pracy (częsta sytuacja w przypadku prowadzenia działalności i jednoczesnej umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło);
  • możliwość wykorzystania ulg podatkowych, zmniejszających podstawę opodatkowania i podatek dochodowy w sytuacji, w której wybralibyśmy podatek wg skali.

 

Autor: ifirma.pl