JustPaste.it

Jak jeść, by być zdrowym?

Dlaczego, choć nasza wiedza o zdrowiu rośnie, nie wiemy jak jeść?

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejsze. Lekarze nazywają je już chorobami cywilizacyjnymi, bo są charakterystyczne dla krajów wysokorozwiniętych. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się też liczne zaburzenia odżywiania z anoreksją i bulimią na czele. Dlaczego, choć nasza wiedza o zdrowiu rośnie, nie wiemy jak jeść?

Zmiany cywilizacyjne przynoszą nam wiele dobra. Medycyna, której postęp był w ostatnim stuleciu bezprecedensowy pozwala przeżyć ludziom, którzy wcześniej nie mieliby na to najmniejszych szans. Spada śmiertelność dzieci, rośnie wciąż średnia długość życia. Dzisiejszy pięćdziesięciolatek bez dużej przesady może o sobie powiedzieć, że jest człowiekiem w sile wieku i w momencie rozkwitu swoich sił. Jednak rozwój cywilizacji ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim ostatni wiek przyniósł nam ogromny wzrost tempa życia. Żyjemy szybciej, niż kiedykolwiek. Z jednej strony oznacza to, że czynności, które niegdyś zajmowały nam mnóstwo czasu, teraz wykonujemy błyskawicznie. Podróż za ocean nie jest już wielotygodniową wyprawą. Nawet zwyczajne pranie nie zajmuje już całego dnia. Czy dzięki tym wszystkim wynalazkom ułatwiającym życie, mamy więcej czasu dla siebie i więcej odpoczywamy? Niestety, nie!

Wszystko w biegu

Najgorsze jest to, że współczesny człowiek za synonim nowoczesności uważa robienie wszystkiego w biegu, jak najszybciej. Zwykle oznacza to też: byle jak. To własnie ta niebezpieczna tendencja zaważyła na naszych problemach żywieniowych. Bo czy może być coś nudniejszego niż niedzielny obiad przy stole nakrytym obrusem, kiedy na talerzach króluje rosół i kurczak? Przecież rosół jest kaloryczny, a kurczak mało finezyjny. Tymczasem dietetycy i lekarze alarmują: wróćmy do dawnych rytuałów, bo to, jak odżywiamy się obecnie woła o pomstę do nieba! Kawa w papierowym kubku pita na ulicy, gotowa kanapka zjadana w windzie podczas dziesięciu minut przerwy w pracy, bułka słodka zastępująca śniadanie... To wszystko musi zemścić sie nie tlyko na zdrowiu, ale i na wyglądzie sylwetki.
Nie wierzycie? Naukowcy dowiedli, że tak często diety odchudzające są nieskuteczne, bo przywiązują wagę wyłącznie do tego, co jemy. Tymczasem równie ważne jest to, jak jemy. Jak więc jeść by być zdrowym?

Jak jeść, by cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką?

Zasada 1: jedz powoli

Jemy zbyt  szybko. Co to oznacza? Większość ludzi nawet nie gryzie dokładnie pożywienia, połykają ledwo przezute kawałki. Efekt? Problemy trawienne i choroby układu pokarmowego. Dlaczego tak się dzieje? Pierwszy etap trawienia ma miejsce już w jamie ustnej. Staranne przeżuwanie pożywienia umożliwia wymieszanie go ze ślina, ktora zawiera bo enzymy trawienne. Dzięki temu do żołądka trafia już pokarm częściowo strawiony i przygotowany do dalszego wykorzystania. Powolne jedzenie sprzyja tez zgrabnej sylwetce. Jesli jemy szybko, zjadamy znacznie więcej, bo sygnał o napełnieniu żołądka dociera do mózgu po około dwudziestu minutach. Jedząc szybko jemy więc znacznie więcej, niż potrzebujemy.

Zasada 2 : liczy się oprawa

Jeśli chcesz jeść mniej i stracić zbędne kilogramy, zadbaj o oprawę posiłków. Jedz przy stole, nakryj go serwetka, postaw ładne naczynia. Skupiaj się na posiłku, nie czytaj i nie oglądaj telewizji. Tak naprawdę przyswajamy jedzenie wszystkimi zmysłami, jesli więc nie rozpraszasz się, zjadasz mniej. Okazuje się, że kawałek czekolady zaspokaja apetyt na coś słodkiego i nie trzeba zjadać całej tabliczki.

Zasada 3 : jedz wszystkie posiłki

Choć może się to wydawać staroświeckie, system kilku tradycyjnych posiłków jest po prostu najlepszy i najzdrowszy. Jeśli chcesz być zdrowy i szczupły, jedz śniadanie, obiad i kolację, nie zapominaj też o drugim śniadaniu i podwieczorku. Warto przy tym trzymać się polskich tradycji, wedle których kolacja jest mniej obfita od obiadu, pełniącego funkcję głównego posiłku.

Zasada 4: jedz urozmaicone pożywienie

Diety odchudzające oparte na kilku wybranych produktach to zaprzeczenie zasad racjonalnego odżywiania się. Nalezy jeść wszystko i nie dawać wiary nowinkom głoszącym szkodliwość pieczywa, ziemniaków czy innych potraw. Wazne, by zachować odpowiednie proporcje. Uwaga: do szkodliwych należy zaliczyć jedynie żywność wysoko przetworzoną i fast food. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu o dietach i zdrowym odżywianiu.

Artykuł może być przedrukowywany w niezmienionej postaci i z zachowaniem aktywnych linków.