JustPaste.it

Nikotyna psuje lipidogram

Nikotyna psuje lipidogram… To zdanie z pewnością skutecznie odstraszy palaczy od czytania tego tekstu.

Nikotyna psuje lipidogram… To zdanie z pewnością skutecznie odstraszy palaczy od czytania tego tekstu.

 

Nie od dziś wiadomo jak takie informacje o szkodliwym działaniu nikotyny wpływają na palaczy, Wielokrotnie powtarzane jak mantra słowa o szkodliwości nikotyny są jeszcze bardziej potwierdzane coraz to nowymi informacjami o złym wpływie na dany narząd lub o negatywnych aspektach szkodliwego palenia w codziennym życiu.

Co to jest lipidogram?

Lipidogram to odzwierciedlenie stanu tłuszczowej gospodarki organizmu. Poprzez typowy lipidogram ocenia się poziom całkowitego cholesterolu, jak również poziom trójglicerydowy i frakcje LDL oraz HDL.   Generalnie rzecz ujmując lipidogram to typ badania wykonywanego w laboratorium, które umożliwia ocenienie stanu stężenia substancji tłuszczu nazywanych lipidami. Lipidogram złożony jest ze stężenia cholesterolu w sensie całkowitym, stężenia trójglicerydowego, oraz stężeń cholesterolu LDL i HDL. Trójglicerydy to nic innego jak tłuszcze mogące zwiększyć ryzyko powstawania chorób związanych z układem krążenia. To właśnie zapalenie trzustki spowodowane jest bardzo wysokim stężeniem trójglicerydowym. Przed badaniem lipidogramu należy być na czczo i nie jeść co najmniej dwanaście godzin wcześniej, zachowując podane zalecenia będziemy mieli stuprocentową pewność, że badanie jest jak najbardziej wiarygodne. Za zwyczaj krew potrzebna do oznaczenia lipidogramu pobierana jest w godzinach porannych. Przed badaniem można wypić wodę lub słaba herbatę, to z pewnością nie zaburzy prawidłowości badania. Stężenie pojedynczych lipidów oznacza się milimolami na litr oraz miligramami na decylitr. Wśród mieszkańców Polski występują duże zaburzenia lipidów. Według badań aż sześćdziesiąt procent dorosłych mieszkańców naszego kraju ma podwyższony poziom całkowitego cholesterolu, natomiast pięćdziesięcio pięcio procentowy odsetek Polaków ma podwyższony stan cholesterolu LDL. 

Co zrobić, aby poprawić lipidogram psuty przez nikotynę?

Będąc osobami świadomie palącymi, a do tego absolutnie niebiorącymi pod uwagę zerwanie z nałogiem nie należy dopuścić do pojawienia się chorób wynikających ze zbyt wysokiego stężenia cholesterolu, a tym samym trzeba bardziej zadbać o poziom lipidów, ponieważ nikotyna psuje lipidoram. Przy jednoczesnym spożywaniu produktów, które nie obniżają pozytywnego HDL cholesterolu. Zdecydowanie osoby lubiące palić powinny zrezygnować lub w dużej mierze ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ szkodzą one poziomowi dobrego cholesterolu. W tym właśnie przypadku trzeba zrezygnować z konsumowania tłustych mięs oraz bardzo tłustych wędlin i podrobów. Zakazane produkty dobrze jest zastąpić chudym mięsem, takim jak kurczak, indyk, czy królik. Picie pełnotłustego mleka należy zastąpić wypijaniem mleka odtłuszczonego. Smalec zastąpmy olejem. Należy mieć świadomość tego, iż bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie mają kwasy nasycone, które wpływają na zmiany lipidowe we krwi. Bardzo ważnymi dla człowieka są kwasy typu omega trzy i omega sześć, a to ze względu na to, iż obniżają poziom trójglicerydów, do tego kwas omega trzy znakomicie działa zapobiegawczo arytmii, nie dopuszcza do rozwoju zapalenia oraz dokonuje regulacji ciśnienia krwi.

W związku z tym, iż nikotyna psuje lipidogram osoby palące papierosy koniecznie muszą uzupełniać niedobory przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze neutralizują procesy, które utleniają cholesterol, co równa się zapobiegawczemu postepowaniu przeciw miażdżycowemu. Postępując wedle tej zasady najlepsza radą jest spożywanie produktów to jest, owoców i warzyw zawierających antyoksydant w postaci witaminy C. W związku z tym osoby lubiące „zaciągnąć się” dymkiem z papierosa powinny jeść cytrynę, kiwi, czarną porzeczkę, brokuły, kapustę oraz natkę z pietruszki. Kolejnym przeciwutleniaczem jest witamina A, tak zwany betakaroten, a znaleźć ją można w zielonych oraz czerwonych warzywach jak również tego typu owocach. W zapobieganiu miażdżycy znakomite właściwości ma także witamina E, która idealnie wpływa na zminimalizowanie krzepliwości krwi, a tym samym nie dopuszcza do tworzenia się zatorów i nie dopuszczając do gromadzenia się cholesterolu na ściankach tętnicowych.

Ruch znakomitym czynnikiem poprawiającym lipidogram

Nie od dziś wiadomo, że papierosy w połączeniu z siedzącym trybem życia przyczynia się do częstszych zachorowań na choroby dotyczące układu krążenia. Dlatego, żeby mając świadomość, iż nikotyna psuje lipidogram należy być bardziej aktywnym ruchowo. Receptą na obniżenie poziomu cholesterolu są wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne w połączeniu z ruchem na świeżym powietrzu. Spacerujmy więc w szybkim tempie, pływajmy, biegajmy, jeździmy na rowerze, a za jakiś czas z pewnością zadowolą nas efekty znacznie poprawiające stan naszego zdrowia. Co do ćwiczeń w domu, to najlepiej wykonywać je na początku trzy razy w tygodniu systematycznie dodając kolejny dzień aktywności ćwiczeniowej.  Reasumując wszystkie powyższe informacje w przypadku decyzji o chęci rezygnacji z palenia szkodliwej nikotyny należy zwiększyć dbałość o siebie.

Źródło: http://rzucpalenie.edu.pl/2010/09/08/nikotyna-psuje-lipidogram/