Login lub e-mail Hasło   

Wymówki - skąd się biorą i jak temu zaradzić

Co powstrzymuje Cie przed szczęśliwym życiem według Twoich własnych zasad i planów? Co w stoi za kurtyną bierności w działaniu i jak temu zaradzić?
Wyświetlenia: 3.821 Zamieszczono 10/10/2010

Koniec bezdradnościJeżeli w ciągu dnia nie robisz tego na co masz ochotę skutecznie wpływa to na obniżenie Twojego stanu emocjonalnego i poczucia własnej wartości. Może się zdarzyć tak, że wstajesz rano z myślą o bieganiu kiedy po chwili za oknem widzisz padający deszcz. Mimo ogromnych chęci stwierdzasz, że nie masz ochoty dzisiaj biegać. Idąc zły do sklepu chcesz zapytać Pani w kasie o promocję, którą widziałeś. Jednak widzisz dużą kolejkę ludzi którzy stoją za Tobą tym samym rezygnując z pytania. Wychodzisz lekko zły na Siebie.... czemu nie dowiedziałeś się nic o nowej promocji. Jedziesz do pracy lub szkoły a obok Ciebie siada seksowna dziewczyna. Masz ochotę do niej zagadać lecz skutecznie kontynuujesz serię wymówek i jedyne słowo, które jesteś w stanie powiedzieć to "Przepraszam" kiedy wysiadasz.

Wszystkie te najdrobniejsze rzeczy które chcesz zrobić a na które znajdujesz zawsze jakąś wymówkę wpływają na to jak się czujesz podczas reszty dnia. Za każdym razem kiedy będziesz chciał coś zrobić nawet najmniejszego jak spytać się o godzinę obcej osoby i po chwili znajdziesz usprawiedliwienie która powstrzyma Cię przed tym, Twój stan emocjonalny i poczucie własnej wartości czy pewności siebie pogorszy się.  Natomiast kiedy stanie się tak kilka razy pod rząd zazwyczaj dopadał Cię paraliż i nie byłeśw stanie zrobić już nic. Tak samo jest w drugą stronę jeżeli robisz to na co masz ochotę Twój stan jest coraz lepszy i możesz robić jeszcze więcej rzeczy na które masz ochotę. Napędzasz się pozytywną energią i jesteś zadowolony z wyborów, które dokonujesz.

 

Więc mimo szczerych chęci czemu zawsze kiedy chcesz coś zrobić w Twoim umyśle powstają wymówki i usprawiedliwienia?


Twój umysł chroni Cię przed zamianami uznając je za coś złego. Setki lat temu zmiana często oznaczała niebezpieczeństwo teraz mimo tego, że czasy się zmieniły i to już Ci nie grozi nasz umysł nie jest przystosowany do życia w dzisiejszych czasach. Kształtował się on tysiące lat stąd też wciąż używa starego sytemu operacyjnego zupełnie nie nadającego się do życia w XXI wieku. Wymówki te powstają w części mózgu, który nazywa się "interpretatorem", który wymyśla historyjki wyjaśniające najróżniejsze rzeczy. Jeżeli na przykład stoisz w kolejce to historyjką jest ilość osób stojąca za Tobą. Jeżeli chcesz porozmawiać z dziewczyną to historia czemu tego nie robić zawsze się znajdzie. Interpretator tworzy iluzje, która nie ma związku z rzeczywistością. Kiedy stoisz w kolejce możesz wymyślić kilka wersji dlaczego nie zapytać o promocję. Inni będą czekali, ktoś zacznie na Ciebie krzyczeć, Pani w kasie będzie niemiła, najesz się wstydu. Przez to usprawiedliwiony w obawie o swoje zdrowie psychiczne i często fizyczne stwierdzasz, że bezpieczniej będzie tego nie robić

 

Zdaj sobie sprawę z mechanizmów które Tobą sterują. Mimo tego, że umysł jest wspaniałym narzędziem chcesz, aby grał taką melodię jaką sobie życzysz a nie odwrotnie. Zrozum, że wszystkie wymówki jakie masz to tylko iluzja. Kluczem do zmiany tego jest po pierwsze świadomość samego występowania tych wymówek. Od teraz w ciągu dnia za każdym razem kiedy chcesz coś zrobić i zauważysz pojawiające się wymówki czy usprawiedliwienia  zapisz je na kartce. Obserwuj swoje myśli. Następnie na tej samej kartce pod spodem zapisz 3 pozytywne sytuacje, które mogłyby się wydarzyć gdybyś podjął działanie.

Na przykład stoisz i kolejce i pytasz o promocję. Pani w sklepie jest dla Ciebie bardzo miła i nawet wstaje od kasy aby Ci przynieść produkt. Kilka osób w kolejce słysząc o promocji same postanawiają z niej skorzystać. Jednocześnie dziękują Ci, że spytałeś się gdyż myśleli aby zrobić to samo.

Rób tak przez następne 7 dni aż stanie się to automatyczne.

Naucz umysł grać taką melodie jaką Ty chcesz

 

Vekan www.poznajuwodzenie.pl

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72444
27
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5702
41
komentarze: 9 | wyświetlenia: 90586
30
komentarze: 13 | wyświetlenia: 16485
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20457
39
komentarze: 18 | wyświetlenia: 5852
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19620
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 22980
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 33151
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 17284
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2162
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjesuper. Konkretnie napisane i daje przydatną wiedzę. Chętnie przeczytam kolejne Pan artykuły. Pozdrawiam :-)

  soso,  01/11/2010

Ja myślę, że uwarunkowania naszego umysłu nie sięgają tak daleko jak to opisujesz. Takie zachowania powstają w wyniku kształtowania się naszego umysłu w dzieciństwie. Osoby, które mają głęboko zakorzeniony lęk przed zmianami, miały jakiś dawno zapomniany problem w dzieciństwie, który powoduje odruchy obronne. Mam podobne odczucia i nie wiem czemu, może to jest spowodowane tym, że w dzieciństwie w ...  wyświetl więcej

  Vekan  (www),  03/11/2010

Za dużo naczytałeś się psychologii i Freuda. Fajnie, że masz swoje zdanie natomiast ja czerpię swoją wiedzę nie tylko z psychologi lecz również nuerologi, która również zajmuje się takimi rzeczami. Czy też NLP która w działaniu jest skuteczniejsza niż sesje u psychologa. Tak czy inaczej zmierzam do tego, że jest wiele "teorii" dlaczego coś działa tak a nie inaczej. Najważniejsze jest to, aby kwest ...  wyświetl więcej

  soso,  06/11/2010

Co do jednego jesteśmy zgodni, Każdy może mieć własne zdanie i najważniejsza jest analiza, oraz porównanie. Wszystkie moje wypowiedzi w tym portalu nie są brane z żadnej książkowej wiedzy. Nie przeczytałem żadnej książki, która mogła by rzutować na moje wypowiedzi, a to co piszę to są moje własne przemyślenia i odczucia, oraz analiza tego, co gdzieś w przeszłości usłyszałem i wcześniej wydawało si ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska