Login lub e-mail Hasło   

Kolejny niepoprawny marzyciel

Klasa polityczna wyżywi się zawsze z akcyzy, Watu, podatków przekraczających 50 % dochodów Polaków
Wyświetlenia: 1.260 Zamieszczono 24/10/2010

http://www.strefabiznesu.nto.pl/artykul/kedzierzyn-kozle-benzyna-z-co2-za-3-lata-3953.html

W Zakładach Azotowych Kędzierzyn powstanie testowa instalacja, w której z dwutlenku węgla ma być produkowane m.in. paliwo do samochodów.

Za czasów III Rzeszy w tutejszych zakładach produkowano taką syntetyczną benzynę z węgla na potrzeby niemieckiej armii. Obecnie jednak nie wojna, ale kryzys gospodarczy i troska o środowisko skłoniły prof. Dobiesława Nazimka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie do prac nad instalacją do produkcji paliwa z dwutlenku węgla (CO2).

- Polskie zakłady wytwarzają go dużo, jednocześnie mają niskie limity na jego emisję.A przecież dwutlenek węgla można wykorzystać - wyjaśnia prof. Dobiesław Nazimek.

 

Wraz z innymi naukowcami z lubelskiej uczelni pracuje  nad reakcją, w której CO2 podczas procesu tzw. sztucznej fotosyntezy będzie zamieniany w paliwa, którymi potem można napędzać samochody, ogrzewać mieszkania czy produkować prąd. W uproszczeniu wygląda to tak, że do CO2 dodaje się wodę, a dzięki katalizatorowi otrzymuje metanol, który potem zamieniany jest w paliwo. Na razie udawało się to tylko w laboratoriach. Teraz ma się udać na skalę przemysłową.

- Próbowaliśmy podjąć współpracę z firmami na Lubelszczyźnie, ale szło to dosyć opornie - opowiada naukowiec. - Postanowiłem porozmawiać na ten temat z szefostwem Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Tu przyjęto mnie bardzo ciepło. Usłyszałem: „Kiedy moglibyśmy z tym ruszać?”.

Choć Azoty ograniczyły  politykę informacyjną do minimum (w związku z przygotowywaniem prospektu emisyjnego przed wejściem na giełdę), potwierdzają, że do takich rozmów doszło. - Kilku naszych pracowników kontaktowało się z profesorem Nazimkiem i wiem, że jest duża szansa na powodzenie tej inwestycji - zaznacza Alicja Górska z zespołu prasowego ZAK. - Ale na razie nie chcemy tego komentować, w sprawę zaangażowało się Ministerstwo Gospodarki.

- Koncepcja sztucznej fotosyntezy, nad którą pracuje prof. Nazimek z UMCS, jest obiecująca - przyznał minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Efektywność energetyczna: Czas na oszczędzanie energii”, która odbyła się kilka dni temu.

Na uruchomienie testowej fabryki  i 3-letni program badawczy potrzeba 100 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że powoła konsorcjum, w którego skład wejdą uczelnie oraz przedsiębiorstwa z branży energetycznej, które sfinansują prace nad takimi instalacjami. - Przy takich fabrykach powstałoby dużo nowych miejsc pracy - podkreśla naukowiec z UMCS. 

pod lupą

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za trzy lata 25 procent wytwarzanego w Polsce dwutlenku węgla ma być przerabiane na paliwa. Prof. Nazimek zakłada, że rocznie można by produkować aż 21 milionów ton benzyny, tj. trzy razy więcej, niż wykorzystujemy obecnie w całym kraju. Wciąż nie wiadomo, czy takie paliwo byłoby tańsze od tego tradycyjnego, wszystko zależy od tego, czy państwo będzie chciało je obłożyć akcyzą. Obecnie podobne badania są prowadzone w USA.

Tomasz Kapica
tkapica@nto.pl - 077 48 49 528

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1187
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 915
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1320
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1544
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 712
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1530
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1513
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1309
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 513
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1041
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za trzy lata 25 procent wytwarzanego w Polsce dwutlenku węgla ma być przerabiane na paliwa".
Oj naiwny!

  ykes,  24/10/2010

Z liczbami faktycznie trochę przegięli, ale pomysł jak najbardziej mi się podoba.

Czy nie uważasz że Poiska to taki kraj, gdzie w niektórych porach roku ciężko o dobre warunki do fotosyntezy? :)

  ykes,  25/10/2010

"podczas procesu tzw. sztucznej fotosyntezy" - cokolwiek to oznacza.

W tym kontekście nieważne co to oznacza, choć twoje spostrzeżenie jest ofc trafne. Tym niemniej, skoro ta synteza jest "foto", znaczy to że wymaga sporych ilości światła, a z tym przez sporą część roku u nas nie jest najlepiej.

  ykes,  25/10/2010

Zapewne proces nie utrzyma się ze światła słonecznego i trzeba będzie dołożyć mu trochę żarówek. Tak czy inaczej czekam na wyniki eksperymentu. ;)

A żarówki zasilać będzie zapewne Mystery Energy From Other Space. ;)

  ykes,  25/10/2010

Żarówki mogą tylko wspomagać proces, tak aby włożona do nich energia nie przewyższała tej uzyskanej. ;) Kończymy flejm bracie Piotrze, bo póki co wydaje mi się, że obydwoje nie mamy pojęcia o całym procesie. :D

Szanowny kolego, entropia samoistnie może wyłącznie rosnąć, nigdy spadać. Więc wizja "fotosyntezy" zasilanej żarówkami i dającej więcej energii niż pochłaniają te żarówki jest tylko kuriozalną wizją kolejnego perpetuum mobile. :)
Jakkolwiek cudowna ta synteza nie byłaby, nie da na wyjściu produktu o energii większej niż w niego włożono, ot i cała tajemnica.

  ykes,  25/10/2010

Nie zapominaj, że głównym napędem fotonowym będzie (albo ma być, nie wiem) to, które mamy za darmo, czyli nasze polskie Słońce. ;)

Zgadza się, to samo Słońce które ostatnio coś słabo nam przyświeca, jak każdej jesieni i zimy zresztą. Więc co, będziemy mieli Wielki Przemysł który działać będzie sezonowo? :)
Na wypadek gdybym wcześniej nie ujął tego dość jasno, Słońce dostarcza określonej jednostce powierzchni Ziemi określona energię, i choćbyśmy mieli przetworniki o stuprocentowej sprawności, to uzyskamy nie więcej niż ...  wyświetl więcej

  w84u6  (www),  25/10/2010

"ot i cała tajemnica"
Tylko częściowo. Synteza fotokatalityczna nie różni się w zasadzie od tej naturalnej, zachodzącej w chlorofilach roślin. Na powierzchni fotokatalizatora pod wpływem światła zostają uwolnione elektrony, które rozbijają cząsteczki wody, uwalniając wodór, który wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla 2CO2+3H2O→C2H5OH+3O2↑ uwalniając tlen, i tu podobieństwa się kończą, albow ...  wyświetl więcej

Ale zauważyłeś że w naszej okolicy rośliny fotosyntezują ok. pół roku, a następne pół "śpią"? Osobiście uważam że to nie dlatego że takie z nich śpiochy, tylko z powodu zbyt małej ilości energii jaka nasze kochane słoneczko dostarcza w te ponure, krótkie dni. A Wielki Przemysł, działający sezonowo wygląda jakoś mało poważnie, a i opłacalność robi się mocno dyskusyjna. Oczywiście w Maroku czy innej Hiszpanii sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej, ale założyłem że rozmawiamy o TU i TERAZ.

  w84u6  (www),  25/10/2010

Koszt produkcji 1 kW w elektrowni szacuję na 10 do 12 groszy, nawet gdyby do produkcji 1L etanolu potrzeba było 2 kW to i tak litr kosztowałby dużo mniej aniżeli paliwa ropopochodne. Reszta j/w To się może dobrze zbilansować.

Na początek to musi się "zbilansować" 100 milionów, które trzeba wyłożyć na program badawczy i testowe obiekty. Samo to zdanie pokazuje że pan profesor ma co najwyżej dobry pomysł, i być może metodę działająca na skale laboratoryjną. Do wdrożeń na skale przemysłową wiedzie z tego punktu cholernie DALEKA droga, i koszty znacznie przewyższające startowe 100 milionów. Pomijam już zupełnie to, że nie ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska