JustPaste.it

Polisa posagowa - Co to takiego?


    Masz dziecko albo wnuka w wieku szkolnym? Może spodziewasz się dziecka? A może Twoje dorosłe już „maleństwo” niebawem sprezentuje Ci wnuka? Pragniesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. Dobre przedszkole, szkoła, potem studia. Wiążą się z tym duże wydatki - czesne, korepetycje, pomoce naukowe, koszty dojazdu. A gdyby tak już teraz zacząć gromadzić fundusze na jego start w dorosłość? By kapitał rósł wraz z dzieckiem! Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi „TAK”, dalsza treść z pewnością Cię zainteresuje.

    „Ubezpieczenie posagowe” - jak sama nazwa wskazuje chodzi o posag, czyli zgromadzenie majątku. Systematycznie wpłacane środki czekają do momentu, kiedy dziecko osiągnie wskazany w umowie wiek, np. pełnoletność. W ten sposób na starcie w dorosłe życie będzie zabezpieczone finansowo. Cechą charakterystyczną ubezpieczeń posagowych jest to, że już przy zawieraniu umowy ubezpieczenia ustala się sumę świadczenia. Po wygaśnięciu umowy kapitał zgromadzony na koncie polisy będzie składał się z kwoty uzbieranej w posagowym funduszu inwestycyjnym powiększonej o ewentualne zyski z cześci inwestycyjnej. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają – już w czasie trwania umowy – na zmianę wpłacanej kwoty, np. podwyższenie składki.


Ktoś może jednak zapytać. Po co mi polisa? Mam konta bankowe, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne itp.


    W tym miejscu należy wyjaśnić, że oprócz funkcji oszczędnościowej polisa zapewnia również szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej zarówno dziecka, jak i osoby, która je wykupiła. Przede wszystkim daje pewność, że bez względu na to, co przyniesie los, Twoja pociecha zawsze otrzyma zgromadzone oszczędności, które ułatwią jej start w dorosłe życie. W przypadku śmierci lub całkowitego inwalidztwa obowiązek opłacania dalszych składek przejmie Towarzystwo aż do momentu osiągniecia pełnoletności dziecka. Wówczas Ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu już dziecku sumę ubezpieczeniową plus ewentualne zyski narosłe z inwestowania części składek. Dużą zaletą polis posagowych jest również to, że wypłacone świadczenie nie jest obciążone podatkiem od spadków i darowizn, tzw. podatkiem Belki.


Na co zwrócić uwagę nim zawrzemy umowę?


1.    Jaki procent składki przeznaczony jest na ochronę ubezpieczeniową a ile na inwestycję. Szukaj ofert które mają jasno określony podział miesięcznej składki.
2.    Na jaki okres możemy zawrzeć umowę. Standardowo wynosi on od 5 do 25 lat. Przeanalizuj swoją sytuację i wybierz najkorzystniejszy zakres czasu.
3.    Sprawdźmy jakie opłaty pobierane są za zerwanie umowy przed czasem. Rezygnacja z umowy przed czasem może mieć konsekwencje finansowe, zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami umowy aby mieć jasność przy podejmowaniu decyzji.
4.    Możliwość zawieszenia opłacania składek bez zrywania umowy. Bardzo ważne aby w przypadku przejściowych problemów finansowych mieć mozliwość zawieszenia opłacania składek.
5.    Dowiedz się czy można dokonywać dadatkowych wpłat na rachunek dziecka. Jest to świetne rozwiazanie na Chrzest, Pierwszą Komunię, Dzień Dziecka, Gwiazdkę czy kolejne urodziny Twojej pociechy.
6.    Czy można dokonywać częściowych wypłat. Istotnym jest, czy w razie potrzeby, będziesz mógł wypłacić część zgromadzonych oszczędności, nie rezygnując tym samym z uczestnictwa w programie.