Login lub e-mail Hasło   

Mazury. Koniec świata. Początek piękna.

Mazury. Koniec świata. Początek piękna. Polski biegun zimna. Niedoceniony obszar naszego kraju, kryjący w harmonię współistnienia przyrody z człowiekiem. Mazury,...
Wyświetlenia: 772 Zamieszczono 09/11/2010
Mazury. Koniec świata. Początek piękna.

              Polski biegun zimna. Niedoceniony obszar naszego kraju, kryjący w harmonię współistnienia przyrody z człowiekiem. Mazury, enklawa ciszy i spokoju.
 
Kraina Tysiąca Jezior nie jest, niestety, adekwatną nazwą Mazur, ponieważ akwenów wodnych można tam naliczyć prawie 4 tysiące, okraszonych spektakularnymi krajobrazami i zachodami słońca. Nic więc dziwnego, że region przyciąga turystów, którzy cenią sobie swobodę, kontakt z naturą, a ponadto kochają żagle i grzybobranie.  
 
 
 
   Ahoj, przygodo!
 
 
 
Pasjonaci  łodzi, łódek, motorówek i kajaków odkryją na Mazurach raj na ziemi. Krutynia, Wielkie Jezioro Mazurskie, Łyna, Drwęca, Kanał Elbląski czy Pojezierze Iławskie, to te najbardziej znane szlaki. Są jednak dziesiątki innych, mniej zatłoczonych, może i nawet zapomnianych, ale równie malowniczych. Można płynąć parę godzin i nie spotkać nikogo oprócz leśnej zwierzyny, wyglądającej z przybrzeżnego lasu. Wybierając spływ rzeką Dajną dotrzemy w okolice Mrągowa, gdzie nie tylko odbywa się Piknik Country. Okazuje się, że w tym mieście pojeździmy także na…nartach! Góra Czterech Wiatrów serdecznie zaprasza w okresie zimowym narciarzy, również tych z pod samiuśkich Tater.  
 
 
 
Kryjówka Hitlera, ryński zamek, dzikie zwierzęta…czego chcieć więcej?
 
 
 
         Wilczy Szaniec, jedna z wojennych kryjówek Adolfa Hitlera, to obecnie muzeum otoczone jeziorami i kompleksem drzew. Odwiedzając to miejsce odnosi się wrażenie, że czas zatrzymał się tam w okresie II wojny światowej.  Jeśli lubisz mrożące krew w żyłach opowieść, to zainteresuje Cię relacja o słynnym zamachu na Hitlera w dniu 20 lipca 1944r. o godzinie 12:42. Osoby lubiące bardziej spokojne spotkanie z historią, powinny odwiedzić zamek w Rynie z XIV w. Był on strategiczną budowlą dla Krzyżaków, dzięki której zaopatrywali się w miód czy ryby drogą wodną. Dziś w przytulnej restauracji warto zjeść obiad na zamku, podziwiając uroki jeziora. 
Po posiłku wskazane jest zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej w mazurskim safari. W oddalonym o ok. 20 km od Rynu, Kadzidłowie znajduje się Park dzikich zwierząt. Nie jest to zwykłe ZOO. Zwierzęta biegają tam wolno, więc mamy niepowtarzalną szansę żeby pogłaskać Daniela, nakarmić sarenkę, a nawet zrobić sobie zdjęcie trzymając małego wilka na rękach. Znajomi z pewnością pękną z zazdrości!
 
 
 
Grunwaldzkie pole bitwy
 
 
 
Jadąc na Mazury należy popłynąć jachtem, zjeść przepyszną rybkę i oczywiście odwiedzić sławetne pole bitwy grunwaldzkiej, w szczególności 15 lipca. Co roku, ku pamięci potyczki wojsk polskich z krzyżackimi w 1410r., odbywa się inscenizacja walki. W 2009r. w widowisku wzięło udział 100.000 widzów. Można spodziewać się, że w  tym roku będzie ich znacznie więcej, biorąc po uwagę fakt, że 15 lipca 2010 obchodzić będziemy 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Oprócz muzeum i pomnika, warto zobaczyć salkę kinową, gdzie odbywa się projekcja wyłącznie jednego filmu, a mianowicie…,,Krzyżaków”.
Wycieczka na Mazury może być niebezpieczne konsekwencje. Sprawi, że zakochasz się w nich i będziesz chciał tam wracać co rok, a nawet częściej!


Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 824
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 771
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 834
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 660
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1302
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 587
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 133
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1366
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1214
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 742
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 511
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 885
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 644
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 292
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A ja polecam Kaszuby, dużo spokojniejsze od Mazur, a równie piękne ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska