JustPaste.it

Zaszczep w dziecku pasję czytania!

69b84666e116786058d4bbd558ffbe20.jpg

 

Mózg człowieka od dnia poczęcia rozwija się w ekspresowym tempie, które z czasem się obniża. W wieku 6 lat jest już prawie całkowicie rozwinięty. Od chwili narodzin mózg małego dziecka dysponuje ogromnymi, niewyobrażalnymi umiejętnościami. Podobno dzieci posiadają słuch absolutny, zdolności telepatyczne oraz umiejętność rozpoznawania liczby elementów bez konieczności liczenia. Genialne prawda!? Jednak jak każda umiejętność nie wykorzystywana zostaje uznana przez mózg za nieprzydatną i z czasem zanika w pierwszych latach życia. Nie pozwól na to! Już od najmłodszych lat możesz uczyć swoje dziecko i pielęgnować w nim te umiejętności.  Nawet jeśli Tobie nauka kojarzy się z pracą, dla dziecka może być fascynującą zabawą.

Nie można jednoznacznie stwierdzić jaki wiek jest najodpowiedniejszy na rozpoczęcie nauki czytania u dziecka. Jedno jest pewne, im wcześniej zaczniesz uczyć dziecko czytać, tym łatwiej opanuje umiejętność czytania i lepiej będzie czytało. Dzieci mogą czytać słowa, gdy mają rok, zdania gdy mają dwa lata i całe książki, gdy mają trzy lata!

Z reguły naukę czytania rozpoczyna się dopiero w szkole, gdy dziecko ma już 6-7 lat. Nie oznacza to, że nie możesz sam wcześniej zainteresować malucha czytaniem. Według Programu nauki czytania opracowanej przez Glenna Domana (który opisze w kolejnym poście) naukę czytania można zacząć już od pierwszego dnia narodzin! W tak wczesnym okresie życia  nie możemy nazwać tego nauką czytania, a raczej programem wzrokowej stymulacji.  W końcu, mówisz do dziecka od urodzenia. Tak naprawdę, czy nie mówiłaś do niego przez dziewięć miesięcy zanim się urodził? Dlaczego więc nie zaznajamiać go z kształtami liter od pierwszych dni życia?

Tuż po urodzeniu dziecko widzi tylko światło i ciemność. Nie może jeszcze zobaczyć szczegółów. Jednak z czasem to się zmienia i dziecko zaczyna dostrzegać coraz więcej kształtów i kolorów. Proces nauki czytania można rozpocząć już od chwili, gdy dziecko samo przewraca się na brzuszek. Noworodek, któremu zapewni się warunki do oglądania konturów i szczegółów szybciej rozwinie te zdolności.  Możesz napisać na dużej kartce papieru proste wyrazy, np. mama, tata i pokazywać swojemu maleństwu  mówiąc  głośno „Mama”. Pokazuj tę kartę wielokrotnie w ciągu dnia. W podobny sposób można uczyć dzieci w starszym wieku (roczek, dwa a nawet sześciolatka).

Jak przekonać malucha do czytania książek:

  • W pierwszym okresie życia możesz kupić „ceratową” kolorową książeczkę, którą dziecko będzie mogło wziąć do buzi, a nawet wanienki.
  • Kiedy dziecko skończy pół możesz kupić mu książeczki z grubymi, sztywnymi kartkami i dużymi obrazkami. Publikacje te posiadają często dodatkowo funkcję odtwarzania dźwięków np. zwierząt.
  • W późniejszym okresie możesz kupować „prawdziwe książeczki”, które maluszek będzie mógł przeglądać i słuchać jak mu czytasz.
  • Bądź dla niego żywym przykładem. Nie wystarczy, że będziesz czytać dziecku systematycznie, niech widzi jak sam sięgasz z przyjemnością po ulubioną lekturę.
  • Niech kontakt z książką będzie dla dziecka zabawą.
  • Nie karz dziecka, jeśli nie chce czytać książek!!!
  • Pamiętaj, że każdy Twój ruch jest uważnie obserwowany, analizowany i zapamiętywany.

Zabawa w czytanie powinna być przyjemna dla obu stron. Dziecko, jak nikt inny, potrafi wyczuć Twoją zmianę nastroju. Dlatego jeśli nie jesteś w nastroju do zabawy odłóż ją na dzień następny. Pamiętaj, że dziecko ma do tego takie samo prawo. Jak tylko zobaczysz zmęczenie, zniechęcenie lub utratę zainteresowania u dziecka lepiej zakończyć zabawę. Pamiętaj to ma być zabawa, a nie obowiązek. Nie pozwól aby czytanie kojarzyło się maluchowi z nudną.


NauczMalucha.pl - blog o nauce i rozwoju Twojego dziecka. Zapraszam!