JustPaste.it

Zabawa w czytanie

Aktualne metody wychowania dzieci różnią się znacznie od metod stosowanych przez naszych rodziców. Pojawiają się coraz to nowsze metody (bezstresowe wychowanie, rozwój umiejętności itp.). Mają one wielu zwolenników jak i tyle samo przeciwników. Nauka czytania dzieci od poczęcia wzbudza najwięcej kontrowersji.

Wielu rodziców komentuje to jako „przesadę”, „zabieranie dzieciństwa” czy „nową, chwilową modę, która zaraz minie”. Metoda uczenia małych dzieci, wbrew pozorom, nie jest wynalazkiem XXI wieku. Już w 1963 roku Glenn Doman opublikował swoje metody nauki czytania małych dzieci. Udowodnił, że maluchy mają niesamowitą umiejętność absorbowania informacji przez prawą półkulę mózgową. Nigdy później tempo przyswajania informacji nie jest już tak duże jak przed ukończeniem szóstego roku życia.

Dzieci z roku na rok zwalniają tempo zdobywania wiedzy i z każdym rokiem muszą włożyć więcej wysiłku, by nauczyć się czegoś nowego. Dlatego już noworodka można uczyć czytać. Dzięki tej metodzie dziecko poznaje setki słów nim osiągnie trzy lata i przeczyta każdy tekst nim osiągnie pięć lat.

Pierwsze lata życia człowieka są czasem największego poznania. W naszym mózgu tworzą się główne drogi nerwowe umożliwiające nam naukę przez całe życie. Dzieci odpowiednio stymulowane we wczesnym dzieciństwie mają o wiele bardziej rozbudowaną bazę intelektualną. Używają prawej półkuli mózgowej w procesie poznawania i przyswajania danych, natomiast dorośli lewej. Prawa półkula mózgowa przyswaja nieograniczoną ilość informacji w bardzo dużym tempie. Dzieje się tak dlatego, że nie stara się bardzo ich porządkować, raczej koduje je w postaci obrazów. To jest tak zwana pamięć fotograficzna, której zawartość nigdy nie jest przez nasz mózg kasowana.

Ucząc dziecko od pierwszych miesięcy życia, wcale nie odbierasz mu dzieciństwa. Nauka czytania wcale nie musi być nudna. Dziecko do momentu pójścia do szkoły nie odróżnia nauki od zabawy. Wszystko zależy od Ciebie, czy nauka czytania będzie zabawą czy nudnym obowiązkiem. Naukę czytania można nazwać zabawą w czytanie, bo tak do niej należy podejść: czynności wykonuj z entuzjazmem, zawsze chwal malucha, nigdy nie krytykuj, nie sprawdzaj czego się już nauczyło Twoje dziecko.

Umiejętność czytania w tak młodym wieku sprawia, że maluch odnosi lepsze wyniki w szkole, nie tylko dlatego, że już umie czytać i potrafi odnaleźć się w świecie informacji ale przede wszystkim nauka nie kojarzy mu się ze stresem. Ponad to czytające dziecko ma lepszą zdolność koncentracji oraz pamięć, co ma duże znaczenie podczas dalszej nauki.

Zabawę w czytanie możesz zacząć już kilka dni po urodzeniu dziecka. Na początku jest to tylko stymulacja wzroku. Po trzecim miesiącu życia, kiedy dziecko zauważa już szczegóły możesz przejść do właściwej nauki czytania. Oczywiście można zacząć później. Pamiętaj jednak, że zdecydowanie łatwiej nauczyć czytać trzylatka niż czterolatka, czterolatka niż pięciolatka a pięciolatka niż sześciolatka.

 

NauczMalucha.pl - blog o nauce i rozwoju Twojego dziecka. Zapraszam!