Login lub e-mail Hasło   

"Duch w maszynie"- trudny problem świadomości

Nasz wiek, a właściwie już poprzedni, cechuje dynamiczny rozwój nauki. Rozwój technologii informacyjnej nadał nowy kształt naszej kulturze, co zmusiło do poważnych refleksji.
Wyświetlenia: 2.011 Zamieszczono 10/11/2010

  Okres ten przyniósł niebagatelne teorie i wynalazki, które umożliwiły głębsze poznawanie struktur wszechświata i zasad funkcjonowania przyrody. Pojawiły się pytania o przypadkowość zjawisk, w tym ludzkiej egzystencji.

  Zaczęto stosować metaforę komputerową, do tłumaczenia aspektów świata zarówno nieożywionego jak i ożywionego . Wszystko to co się dzieje jest warunkowane prawami fizyki. Układy posiadają statystycznie przewidywalne tendencje do zachowywania się w określony sposób, a każdy byt materialny podlega tym prawom i jest od nich zależny. Także pomiędzy zdarzeniami w przyrodzie zachodzą stałe związki przyczynowo-skutkowe.

  Również ludzki umysł podlega tym prawom. Rodzi się pytanie czy żywy organizm jest tak naprawdę maszyną realizującą określony program...?

  Marksista Ernst Bloch mówił: "Jesteśmy podmiotami bez imion, dziećmi niewiadomego pochodzenia, podróżującymi w nieznanej misji".

  Czy jesteśmy tylko postaciami czyjejś gry?

  Tematami tymi zainteresowały się także takie dziedziny jak literatura i film, tworząc nowe nurty science i hard fiction oraz cyberpunk.

  Za dobry przykład może posłużyć pisarstwo Stanisława Lema.

  Cały pisarski dorobek Lema krąży wokół tzw. "filozofii przypadku". Wszechświat, my jako gatunek, nasza cywilizacja, powstały dzięki nieokreślonemu zbiegowi okoliczności, przez przypadek, który da się zaobserwować i zmierzyć jedynie poprzez prawa statystyki. Ten sam zbieg okoliczności może sprawić, iż ludzkość przestanie istnieć.

  Jak to pogodzić z duchowym aspektem ludzkiej egzystencji?

  ...a może przypadek rządzi materią, ale nie psychiką...?

  Odzew na to dał cyberpunk, który w filozoficznych rozważaniach skupiał się na połączeniu człowieka i maszyny.

  Świadomość oznacza tu esencję danego bytu, co odróżnia człowieka od biologicznego robota. Umysł stanowi istotę, jedyną prawdziwą naturę, która może przezwyciężać sieci mechanizmów regulacyjnych w fizyczną formę. Przekłada się to także na relacje umysł-świat zewnętrzny. O tym mówi Dukaj w Irrehaare, czy też bardziej znany Matrix. Świadomość integruje wyższe procesy, czyli procesy psychologiczne związane z funkcjonowaniem tożsamości, wolnej woli itp. Tym samym człowiek dzięki możliwości wyboru stanowi zmienną, której parametry wpływają na sposób i miejsce alokacji, czas życia, zasięg i inne. Jednak by na coś wpływać musimy to poznać. Tym czasem obraz wizualny nie oddaje należycie i wiernie otaczającej człowieka rzeczywistości. Zatem to co widzimy jako realny świat nie jest kompletnym obrazem tego świata.

  Aby go zrozumieć, należy zaniechać analizy bezpośrednich danych zmysłowych jakie ten świat podsuwa i odkryć organizujące go abstrakcyjne fundamenty. Ogólniej mówiąc, świadomość musi piąć się w górę ponad sześć zmysłów. Wspomniane Matrix i Irrehaare mówią wręcz o możliwość wyjścia poza rzeczywistość. Dotarcia tym samym do właściwej wiedzy. Wyjście "poza coś" ma charakter transcendentny. To współczesna wersja mitu gnostyckiego. Powraca zatem pytanie o boskość, zgodne z ideą - człowiek poszukując Boga, odnajduje go w sobie.

  W epoce naukowo-technicznej jawi się ono w oparciu nie tyle o duchowe dążenie jednostki, co przyszłość cywilizacji. Koncepcja wyjścia ponad człowieczeństwo, którą teoretycznie może przejść ludzkość.

Podobne artykuły


34
komentarze: 33 | wyświetlenia: 5500
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5722
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6789
16
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1466
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7661
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7987
15
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2227
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7789
12
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6874
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6625
8
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9421
16
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4984
17
komentarze: 60 | wyświetlenia: 4022
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19687
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72760
 
Autor
Artykuł  w84u6  (www),  10/11/2010

Czy falka_sorga i bellatrix8 to jedna i ta sama osoba?

  bellatrix8  (www),  10/11/2010

:)

  ,  11/11/2010

niezłe

"Czy nie jest prawdą, że Bann i Pugg postanowili, po pijanemu, nie zadowolić się zwykłym zanieczyszczeniem bezbronnej, pustynnej planety, gdyż zachciało im się zaaranżować na niej, w sposób występny i karygodny, ewolucję biologiczną, jakiej świat dotąd nie widział? Czy nie jest prawdą, że obaj ci Tarrakanie rozmyślnie, z najwyższym napięciem złej woli obmyślili sposób stworzenia z Ziemi - wylęgami ...  wyświetl więcej

  Mario K,  18/11/2010

Możesz napisac dokladniej o tych abstrakcyjnych fundamentach? Dlaczego myslisz, ze szukajac Boga odnajdujemy go w sobie?? Czy dlatego, ze Bog stworzył człowieka? A postęp nauki przyblizyl mozliwość klonowania, czyli tworzenia człowieka przez czlowieka? Jesli homo sapiens jest stworcą drugiego to czy moze czuc sie za Najwyzszego?
Zauwazylem pewna prawidłowość, ze to fantazja i tworzone obraz ...  wyświetl więcej

  bellatrix8  (www),  18/11/2010

mam na myśli bardziej rozwój umysłu ludzkiego, świadomości, który następuje w miarę nowych odkryć naukowych...
nie tylko możliwości praktyczne, czy techniczne, ale uświadamianie jakie następuje dzięki temu, zmiana mentalności, spojrzenia na rzeczywistość... ewolucję nie ciała, lecz umysłu...
mam również na myśli coś o czym zaczął mówić transhumanizm, który postulował użycie nauki i t ...  wyświetl więcej

  goodbye...  (www),  17/12/2010

każdy jest bogiem swojego życia, kreatorem własnej drogi, twórcą własnej rzeczywistości... pewnie to jest sensem "szukania Boga w sobie"

Czy ludzkość to wszystkie przypadki świadomości, która kiedyś wejdzie w wyższe wymiary?

  nse,  19/02/2017

@Ziemowit Howadek: Świadomość niezgodna z prawdą, zgnije we własnym kompostowniku :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska