Login lub e-mail Hasło   

Watykan a powstania narodowe

W powszechnej świadomości dominuje stereotyp o pozytywnym dla sprawy polskiej wkładzie kościoła katolickiego. Czy na pewno tak było ?
Wyświetlenia: 15.302 Zamieszczono 29/11/2010

Dzisiaj z dniem zamieszczenia tego artykułu, przypada rocznica powstania listopadowego. Nie wdając się w same szczegóły działań militarnych, które każdy może sobie doczytać, przejdę do niewygodnego faktu jaki miał miejsce przy okazji

tego wydarzenia. Fakt dla mnie emocjonalnie obojętny, ale niewygodny przede wszystkim dla fanatyków wyznających bezpodstawny dogmat o tym, jak to kościół katolicki (celowo pisane małymi literami) stał zawsze po stronie Polski.


Natomiast z historii jasno wynika, że taki kościół miał zawsze głęboko gdzieś dobro ludzi, czy interes jakichś tam Polaków. Liczył się interes i wpływy samego kościoła.

 Efektem takiego stanu rzeczy było potępienie przez Watykan polskiego zrywu wolnościowego. Papież Grzegorz VI wydał encyklikę Cum primum, która jawnie potępiła działania powstańcze, oraz zachęcała do posłuszeństwa wobec rosyjskiego Cara.

Podobnie ze strony  kościoła zostało  potraktowane Powstanie Styczniowe  i nawet twierdzący, że Polak może być jedynie katolikiem Dmowski, podczas swojej wizyty w Watykanie otrzymał jasną wiadomość, iż ma być posłuszny zaborcom. Zdanie Wasza przyszłość jest z Austrią". Aż nadto podkreśla ten fakt.

 Oto  kolejny ciekawy cytat. Pismem z dnia 22 kwietnia 1863 roku papież Pius IX składa carowi Aleksandrowi II konkretną ofertę.

 "Dobrze jest przy­pomnieć pisał papież że Stolica Apostolska... nigdy nie uchybia w najdelikatniejszych względach wobec rządu Waszej Wysokości i Jego dostojnych poprzedników...  Niech nasza władza apostolska z powrotem otrzyma swój zbawienny wpływ na poddanych katolickich .. niech kler otoczy swoim wpływem naukę i kierunek ludu ... a wówczas Wasza Wysokość przekona się, że główne przyczyny ciągłych zamieszań politycznych w Polsce leżały w ucisku religijnym ... w poniżeniu pasterzy ... Wszystko co Wasza Wysokość uczyni dla spokoju Kościoła i honoru naszej świętej religii, odwróci się na korzyść państwa (ca­ratu, A. N.)... rozciągając nad Kościołem zdecydowaną opiekę, Wasza Wysokość będzie mogła liczyć na sza­cunek i wierność całego narodu polskiego"

 O obowiązku posłuszeństwa wszystkim trzem zaborcom jedno­cześnie, przypomniał Leon XIII biskupom polskim encykliką z 19 marca 1894 roku. Tutaj  jej fragment:

 "Poddani winni panującym okazywać cześć i wierność, tu­dzież jako Bogu przez ludzi królującemu, uległość nie tylko dla gniewu, ale też dla sumienia... poddani powinni się sto­sować święcie do przepisów państwa... w wierze świętej czerpiąc podnietę do wierności względem Państwa i monar­chów .. Wy, co rosyjskiemu podlegacie berłu ... nie przestańcie wytężać usiłowań nad utrwaleniem wśród kleru i ogółu posza­nowania dla zwierzchności i przestrzegania karności pu­blicznej. Wy, którzy podlegacie przesławnemu domowi Habs­burskiemu, miejcie na baczeniu, ile zawdzięczacie Do­stojnemu Cesarzowi w najwyższym stopniu do wiary przodków przywiązanemu. Udowadniajcie tedy z każdym dniem jawniej swoją względem niego wierność i pełną wdzięczności u l e g ł o ś ć ... Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza ), o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu oso­biście od niego samego powzięliśmy wiadomość"

 Na koniec chciałbym zachęcić wszystkich do samodzielnego myślenia i reakcji w takich momentach, kiedy ktoś rzuci w towarzystwie utarty stereotyp, taki jak ten o wsparciu kościoła dla sprawy polskiej. Warto się nad tym głębiej zastanowić i wtedy jeszcze raz przeanalizować, czy obecna pozycja kościoła w Polsce jest naprawdę zasłużona i co najważniejsze, czy jest komukolwiek w dzisiejszych czasach do szczęścia potrzebna ?  Może już czas spojrzeć na tę instytucję, jak na  to czym jest, czyli uznać za organ wypełniania określonego interesu obcego państwa. Watykanu.

Podobne artykuły


26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4301
31
komentarze: 10 | wyświetlenia: 349819
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3151
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66390
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3142
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3251
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6880
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 38678
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 764
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14030
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7795
2
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1904
 
Autor
ArtykułJak już napisałem:

"W swojej historii Kościół zawsze wspierał słabych - zależnie od ich wiary, lecz służył silnym - niezależnie od ich moralności".

Współczesnych dziejów nie wyłączając.

  w84u6  (www),  29/11/2010

Dla ścisłości, nie Grzegorz VI, ale XVI nazwał powstańców „podłymi buntownikami, nędznikami, którzy pod pozorem dobra powstali przeciw władzy swojego monarchy" i w Kordianie tako rzecze "Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą, (...) Niech wasz naród wygubi w sobie ogniów jakobińskich zaród albo Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę". I dla jeszcze większej ścisłości wypada wspomnieć, że p ...  wyświetl więcej

  oculus,  29/11/2010

Słowacki: "Polsko, twa zguba w Rzymie".http://kosciol-kat.ucoz.ru/pub(...)1-0-155

  swistak  (www),  30/11/2010
  ykes,  30/11/2010

Katolicki kościół nie istnieje od roku 1978, nieprawdaż?

  Hamilton,  01/12/2010

.... NIektórzy komentujący, w ten sposób wyrażaja swą skrywaną radość z ukrzyżowania Chrystusa. Od JP II KrK broni godności ludzkiej i podmiotowości politycznej człowieka....

Co wspólnego ma ukrzyżowanie Chrystusa z polityką KrK. Dlaczego ta obrona godności i podmiotowości trwa dopiero od JP II.

Teza o prowokacji zaborców skłaniałaby do wniosku, że jakiekolwiek ruchy narodowo-wyzwo

...  wyświetl więcej

"...Wszystkie powstania ze względu na skutek, były prawdopodobnie wynikiem prowokacji zaborców by eksterminować patriotów..."

Rewelacyjny pomysł, a taki przecież oczywisty. Że też żaden historyk jeszcze na to nie wpadł.

  Layo  (www),  30/11/2010

Kościół zawsze stoi po stronie tych, którzy mają władzę, pieniądze i dobre intencje by się z Kościołem podzielić.

Brawo!

  Hamilton,  30/11/2010

Grzegorz XVI uznał polskie powstanie listopadowe z 1830 przeciwko carowi Rosji za część rewolucji europejskiej mającej na celu obalenie legalnej ( danej przez Boga ) władzy. W swojej encyklice Cum primum nakazał polskim biskupów oraz duchowieństwu, aby podporządkowali się władzy zaborców oraz aby zachęcali do tego lud. Potępił powstanie listopadowe, a powstańców nazwał "podłymi buntownikami". Wiel ...  wyświetl więcej

  feniks57,  01/12/2010

"Nie liczy się religia, tylko liczy się polityka. Nieważna jest sprawiedliwość, tylko ziemski interes Kościoła". - Papież Grzegorz XVI .
Proponuję przeczytać http://matthew.terramail.pl/Pa(...)tml#TOP

Fascynująca, niezwykle skondensowana lektura. Ale do wielu łbów można ją wbić wyłącznie siekierą.
http://matthew.terramail.pl/Pa(...)tml#TOP

Dręczą Cie pytania, na które nikt nie zna odpowiedzi? zajrzyj do grupy: "Filozofia dla Każdego"

  marian R,  25/02/2011

nawet nie chce mi się dyskutować, Przecież to jasne, że już wtedy i zawsze KK popierał Wielkich a modlił się z biednymi i maluczkimi w związku z czym kasował bogatych a biedni sami dawali....jak dziś.

nastepny..... ale czemu nie napisze o ksiezach ktorzy wspierali te powstania? bo Ci nie pasuje do ciasnej wizji swiata.?

Dobrze jest przypominać o takich faktach z historii.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska