Login lub e-mail Hasło   

Domowe SPA na niepogodę, czyli luksus na który stać każdego

Wraz ze zmianą czasu na zimowy, Polaków dopada chandra. Nie musimy poddawać się takiemu nastrojowi. Warto wykorzystać długie wieczory i stworzyć w zaciszu domowym własne mini SPA
Wyświetlenia: 756 Zamieszczono 30/11/2010

Smutna pogoda

Chłodne i pochmurne dni, brak słońca czy wahania ciśnienia nie nastrajają pozytywnie szczególnie tych,  którzy cierpią na meteoropatię. Jest to zespół objawów (obniżenie sprawności fizycznej, większa wrażliwość na ból, pogorszenie samopoczucia, osłabienie koncentracji lub senność) spowodowanych pogodą. Według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyka ona 50-70% Polaków, z czego większość to kobiety. – Powodem tych dolegliwości jest brak odporności i sprawnego reagowania układu nerwowego na zmieniające się zewnętrzne warunki środowiskowe – mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra.

 

Jak temu zaradzić?

Mata masująca w użyciu, fot. HoMedicsMiędzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznała meteoropatii za jednostkę chorobową, jednak łatwo zauważyć związek między czynnikami meteorologicznymi a występowaniem określonych objawów fizycznych i psychicznych. – Należy leczyć ją objawowo, pomagając organizmowi zaadoptować się w niekorzystnych warunkach. – radzi Sławomir Wolniak, który specjalizuje się leczeniu depresji. Warto zminimalizować uczucie zmęczenia i spadku samopoczucia poprzez szereg działań pozytywnie wpływających na ja kość naszego życia. Władysław Fedejko, prezes zarządu firmy Eko-Koral, specjalista z zakresu produktów do masażu i relaksacji HoMedics: Należą  do nich przede wszystkim: zmiana diety na bogatą w witaminy i minerały, regularny ruch i sen oraz stosowanie technik relaksacyjnych.

 

 

Domowe sposoby na relaks

Domowe SPA, fot. MicrosoftDoskonałym sposobem walki z dolegliwościami meteoropatii może stać się SPA, które łatwo zorganizujemy we własnym mieszkaniu. Zabiegi możemy zacząć od relaksującej kąpieli lawendowej. Jeśli nie mamy suszu z kwiatów lawendy, można skorzyst ać z naturalnego olejku eterycznego. Lawenda działa antybakteryjnie, pomaga pozbyć się bólu głowy i działa pobudzająco. Warto wypróbować także działania innych ziół. Dla pozbycia się skutków stresu idealny jest olejek z melisy, który koi nerwy i odpręża.

Po takiej kąpieli jesteśmy przygotowani na następny etap kuracji relaksacyjnej. Aby złagodzić bóle mięśni i pozbyć się napięcia, warto skorzystać z urządzeń do masażu. Znakomicie nadają się one do domowego SPA, ponieważ są proste w użyciu i skutecznie poprawiają nasze samopoczucie i stan zdrowia. Władysław Fedejko: – Jeśli odczuwamy bóle pleców i ramion warto skorzystać z maty masującej Shiatsu. Masaż wykonujemy siadając wygodnie w fotelu, a uzyskany efekt porównywalny jest z sesją u profesjonalnego masażysty. Dla tych, którzy doceniają właściwości masażu stóp, doskonałym urządzeniem będzie masażer do stóp z opcją podgrzewania. Na podeszwach stóp znajdują się strefy refleksyjne, będące odpowiednikiem ogonów wewnętrznych. Odpowiedni ich ucisk działa pozytywnie na dany organ i poprawia kondycje organizmu. Kojące ciepło przyspiesza działanie masażu i doskonale relaksuje w zimowe wieczory. Przyjemną atmosferę spotęguje zapach aromatycznych świec i spokojna muzyka w tle.

Wanienka parafinowa w użyciu, fot. HoMedicsNieodzownym elelmenten domowego SPA są działania pielęgnacyjne. W zimie wyjątkowo narażone na podrażnienia są nasze dłonie, które wymagają szczególnej opieki. Warto nabyć wanienkę parafinową, która umożliwi nam serię zabiegów głęboko odżywiających skórę dłoni. Do wanienki dołączany jest wosk pielęgnacyjny, który wystarcza na 1-3 miesięce użytkowania. Taki zabieg możemy bezpiecznie wykonać w domu i cieszyć się gładkimi dłońmi przez całą zimę.

 

To tylko kilka pomysłów na zabiegi relaksacyjne, które możemy przeprowadzić w domu z myślą o poprawie naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Warto zadbać o siebie, by nie poddać się negatywnemu wpływowi pogody. Jak widać zima wcale nie musi być dla nas sroga.

 

Ciekawostki:

  • Warunki meteorologiczne, jakie wpływają na nas niekorzystnie to: nagła zmiana ciśnienia (56%), niskie ciśnienie (46%), pora jesienno-zimowa (36%), deszcz (32%), silny wiatr (31%), brak słońca przez dłuższy czas (24%), skoki temperatur (22%)
  • Najczęstsze dolegliwości osób wrażliwych na zmiany pogody to:  ból głowy (62%), ospałość (37%), uczucie zmęczenia (35%), trudności z koncentracją (15%), bezsenność (10%).
  • Meteoropatia może być nabyta - tak jak alergia
  • Blisko 90% zawałów serca przypada na okres przesilenia jesiennego i wiosennego
  • Wśród meteoropatów po 50. roku życia większość stanowią mężczyźni

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1585
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 906
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1174
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 760
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 735
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 454
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 575
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 501
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 716
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 985
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie ma nic lepszego niż gorąca woda.

nie mam wanny, niestety, moje SPA jest skromniutkie, ale masaż ! czemu nie, moja znajoma kładzie twardą gumową piłeczkę między plecami a ściana i naciska, podobno działa rewelacyjnie .. i oszczędza prąd potrzebny na uruchomienie masującego łóżka :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska