JustPaste.it

29 dobrych rad na mrozy

Nie ma co ukrywać – czeka nas atak zimna, a do wiosny jeszcze daleko. Oto kilka cennych porad jak nie dać się mrozowi:

Nie ma co ukrywać – czeka nas atak zimna, a do wiosny jeszcze daleko. Oto kilka cennych porad jak nie dać się mrozowi:

 

Ty i Twoje zdrowie:

  1. Najbardziej narażone na zmarznięcie są stopy, ręce oraz głowa. Przez tę ostatnią tracimy aż 30 procent ciepła. Gdy temperatura spada poniżej zera czapka, rękawiczki i ciepłe buty to nieodzowne elementy ubioru.
  2. Ubieraj się na „cebulkę”. Przebywając w pomieszczeniu czy w samochodzie nie spocisz się jak mysz, bo zawsze masz co z siebie zdjąć. A spocony osobnik + mróz = niemal na pewno co najmniej przeziębienie!  Nie zapomnij o butach. But na mróz oznacza grubą podeszwę, a stopy proszą o wełnianą skarpetkę (żadnych sztuczności), jeśli zamierzasz dłużej przebywać na mrozie.
  3. Twarzy nie znosi mrozu, dlatego zabezpiecz ją kremem. Najlepiej tłustym, zawierającym witaminy A i E oraz ceramidy, które dobrze „uszczelniają” skórę. Nawilżające kremy zostaw na noc. Pamiętaj jednak, że skóra potrzebuje czasu na wchłonięcie kremu, nakładaj go co najmniej 30 minut przed wyjściem. Usta posmaruj specjalnym sztyftem.
  4. Ręce też łakną kremu. Powinien zawierać wazelinę, glicerynę i filtr UV. Zimowe słońce powoduje przebarwienia. Kremem nasmaruj dłonie co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu. Rękawiczki (obowiązkowe przy mrozie) powinny być ciepłe i niezbyt obcisłe. Pamiętaj, że jeśli raz odmrozisz ręce, kolor skóry zmieni się już na zawsze. Zmarzniętych dłoni nigdy nie rozgrzewaj w gorącej wodzie. Umyj je letnią wodą i rozgrzej delikatnie pocierając ręcznikiem.
  5. Cierpisz na chorobę wieńcową, wystrzegaj się mrozu. Może powodować zaostrzenie choroby.
  6. Zimą pij więcej ciepłych napojów. Energię z napoju organizm wykorzystuje do produkcji ciepła, co pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Najlepsza jest herbata z sokiem malinowym i cytryną. Alkohol owszem, ale w niedużych ilościach i tylko w domu. Najlepiej łyżeczka rumu na szklankę herbaty.
  7. Zwróć uwagę na to co jesz. Głodówkowe diety nie są w okresie silnych chłodów wskazane. Organizm musi mieć skąd czerpać energię, by ogrzać twoje ciało.

zima
 

Fot. www.urloplany.pl

Twój dom

  1. Nie przegrzewaj mieszkania, temperatura w granicach 20-22 stopni C jest najbardziej odpowiednia.
  2. Kup nawilżacz powietrza. Powietrze w ogrzewanym mieszkaniu jest bardzo suche, co sprzyja kaszlowi, wysuszaniu skóry i podrażnieniom oczu. Jeśli nawilżacz jest dla ciebie za drogi możesz skorzystać ze zwykłych kamionkowych pojemników zawieszanych na kaloryferze. Ważne jednak, byś często zmieniał w nich wodę. Stojąca i podgrzewana przez kaloryfer woda z czasem staje się siedliskiem bakterii.
  3. Przychodząc do domu nawet bardzo zmarznięty, rozgrzewaj się powoli. Wchodzenie do wanny z gorącą wodą, czy siadanie blisko piecyka nie jest wskazane, szczególnie w przypadku dolegliwości krążeniowych.


Twoja podróż

  1. Wybierając się w podróż samochodem, pociągiem, czy autokarem zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą. W trasie nie zawsze udaje się kupić ciepły napój. A gorącą herbatę szczególnie docenimy podczas awarii auta, czy opóźnienia pociągu.
  2. Wyjeżdżając w podróż stosuj też wszystkie zasady z punktów "Ty i Twoje zdrowie".


Twoja praca

  1. Gruby sweter i kozaki to nie jest dobry pomysł na siedzenie w biurze przez cały dzień. Trzymaj w szafce w biurze lżejszy ubiór i koniecznie buty na zmianę.
  2. W klimatyzowanym pomieszczeniu postaw na biurku roślinę w doniczce. Nie każda firma zaakceptuje nawilżacz, a regularnie podlewana roślina zapewni nieco wilgoci w twoim otoczeniu.



Ty i twoje zwierzaki

  1. Jeśli twój pupil mieszka w budzie, nie zapomnij jej uszczelnić, do środka wrzuć słomę i przybij zasłonkę z grubego koca przed wejściem.
  2. Pamiętaj o misce z wodą, podczas mrozu zwierzęta piją więcej
  3. W czasie mrozów karm psa wysokokaloryczną karmą. Szczególnie dotyczy to czworonogów na uwięzi.
  4. Metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję psa bez skórzanej obroży. W czasie największych mrozów spuść psiaka z łańcucha, by mógł pobiegać po ogrodzonym terenie.
  5. Psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur i szczeniaki nie mogą długo przebywać na zewnątrz, na noc zabrierz je do dom lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych.
  6. Kot w ogóle nie jest przystosowany do niskich temperatur. Nie powinien być pozostawiany długo na zewnątrz, chyba, że mieszka w kociej budce
  7. Jeśli dokarmiasz ptaki nie wsypuj im do karmników resztek pożywienia. Przyprawy i konserwanty im szkodzą. Odpowiednie są różne ziarna i ugotowane w nieosolonej wodzie warzywa – szczególnie dla łabędzi. Dokarmiać ptaki należy dopiero, gdy leży śnieg, tak, by nie zniechęcać ich do odlotu. Nie można też zapominać o wodzie dla nich



  Ty i Twój samochód

  1. Podczas mrozów nawet odśnieżona i wyglądająca na suchą droga może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie dojeżdżając do skrzyżowania możesz trafić na tzw. „czarny lód” – asfalt pokryty warstewką lodu. I nieszczęście gotowe.
  2. Parkuj auto przodem w kierunku jazdy, bo gdy spadnie śnieg nie będziesz mieć problemu z wyjazdem. Z głębokiego śniegu wyjeżdżaj delikatnie, trzymając sprzęgło wciśnięte do połowy, a kierownicę prosto.
  3. Jeśli z powodu śliskiej drogi nie możesz wjechać pod górę, zaciągnij hamulec ręczny, by zablokować tylne koła. Przestaniesz zsuwać się w dół.
  4. Nie próbuj uruchomić przymarzniętych wycieraczek. Skończyć się to może uszkodzeniem piór lub spaleniem silniczka. Polewanie zamarzniętej szyby gorącą wodą to nie jest dobry pomysł, podobnie jak kierowanie na zimną szybę gorącego nawiewu – oba działania mogą skończyć się jej pęknięciem. Szyby najlepiej czyść z lodu odmrażaczem. Jest lepszy niż skrobaczka, bo nie porysuje szyb.
  5. Jeśli nie masz w samochodzie ABS, na śliskiej jezdni hamuj pulsacyjnie. Z ABS-em nigdy tego nie rób.
  6. Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza -10 st. C uruchamiaj samochód nieco inaczej, niż gdy robisz to wracając z plaży. A więc: mocne naciskanie pedału gazu niewiele da, bo nie gwarantuje silnikowi smarowania. Lepiej przy „odpalaniu” auta nie naciskać na gaz i dać silnikowi kilkanaście sekund na osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia oleju. Po tym czasie ruszaj z miejsca. To lepsze niż zapalenie silnika i czyszczenie w tym czasie szyb i reszty samochodu.
  7. Auta nie odśnieżaj szczotką kuchenną – ma za twarde włosie, ani nie skrob skrobaczką. Specjalna szczotka samochodowa nie uszkodzi lakieru.
  8. Jazdy „na czołgistę” (skrobiąc tylko małe kółko w przedniej szybie, by widzieć drogę) nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli brakuje ci czasu na dokładne wyczyszczenie szyb. "Czołgiści" powodują mnóstwo wypadków.
  9. Jeśli prowadzisz samochód zimą - pamiętaj! Śpiesz się powoli!

 

Beata Majewska

Zezwalam na publikację tego artykułu pod warunkiem podania linku do serwisu, z którego pochodzi:

http://www.urloplany.pl

 

Źródło: http://www.urloplany.pl/title,pid,1,event,newsdetails,newsid,255.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych