Login lub e-mail Hasło   

Mikołajki - dzień św. Mikołaja

Dzień Świętego Mikołaja potocznie określany jako Mikołajki (6 grudnia) jest dniem, w którym składamy najbliższym podarunki w formie niespodzianek.
Wyświetlenia: 2.735 Zamieszczono 06/12/2010

Św. Mikołaj (foto: www.sxc.hu)Obecnie zwyczaj Mikołajek jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja, który to w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.

Postać świętego Mikołaja przedstawianego współcześnie jako grubasek, w czerwonym kożuchu, z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery, powstała w latach 20-tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola. Prawdziwy Św. Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około 280 roku. Niestety, dokumenty związane z jego życiem są szczątkowe, większość dzisiejszej wiedzy pochodzi z niepewnych przekazów ustnych. Kojarzymy go głównie z wielką dobrocią i miłością do wszystkich biednych oraz pokrzywdzonych. To człowiek pełen cnót, który dobro bliźnich przekładał nad własne. Rodzice Mikołaja zmarli ok. 300 roku podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów. Święty Mikołaj mimo wyświęcenia na biskupa Miry, pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań...

(foto: www.freedigitalphotos.net)Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Mikołajki (Polska), Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania). Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości przede wszystkim dla dzieci, dorośli również lubią obdarowywać się tego dnia drobnymi prezentami. Aby uczcić pamięć tego świętego, stajemy się więc podobni do niego i „uszczęśliwiamy” swoich najbliższych różnymi drobiazgami. Najczęściej upominki podkładane są w nocy z 5 na 6 grudnia pod poduszkę, do buta, bądź w skarpetę zawieszoną przy kominku.

VII Ogólnopolski Zjazd Mikołajów w Szymbarku

W Szymbarku 6 grudnia odbywa się Ogólnopolski Zjazd Mikołajów, w tym roku już siódma edycja tej imprezy. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku pięć tysięcy Mikołajów w różnym wieku, różnej płci i narodowości spotka się, aby obradować nad losem świąt i jak najskuteczniejszą pomocą dla dzieci potrzebujących. Wszystkich uczestników zjazdu obowiązuje strój mikołajowy lub postaci bajkowych. W czasie spotkania wszyscy razem po mikołajowemu będą śpiewać i wezmą udział w zawodach przeciskania się przez komin. A wszystko to po to, by na rzecz dzieci ubogich nieść pomoc.

Podobne artykuły


12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1390
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 914
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 971
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 1113
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1342
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 928
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1474
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 448
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 152
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1441
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1110
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 577
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 493
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Św. Mikołaj miał swego pokracznego brata bliźniaka w postaci Dziadka Mroza. Świąt Bożego Narodzenia nie udało się zdeprecjonować i znieść nawet w okresie stalinizmu. Na przełomie roku 1949 i 1950 stanęły w urzędach, halach fabrycznych i szkołach choinki, jako wyraz " nowych i lepszych czasów ", ale nie przypominały
bożonarodzeniowych polskich drzewek. Wydział Propagandy KC ubrał je w modele ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska