Login lub e-mail Hasło   

Życie prywatne, sprawa publiczna

Sława jest przyjemna, wiąże się z wieloma przywilejami. Wymaga jednak poświęcenia jednego - życia osobistego.
Wyświetlenia: 1.020 Zamieszczono 08/12/2010

Czasami możemy stać się popularni tylko ze względu na prywatne, często dramatyczne, decyzje. Jak żyją ci, których osobiste wybory stały się przedmiotem publicznej dyskusji? W rozmowach polityków i uczonych są tylko i aż przykładami. O ich osobistych przeżyciach mówi się jak o fikcyjnych bohaterach literackich. Pomija się żal i cierpienie. Potępia się bez cienia zrozumienia. Ich prywatnym wyborom brakuje stempelka z napisem „społeczna akceptacja”.

Naprawianie natury

Anna Grodzka urodziła się jako mężczyzna. Od zawsze czuła, że nie wszystko jest tak jak powinno być. Musiała radzić sobie z odrzuceniem, poniżeniem i brakiem zrozumienia. W końcu zdecydowała się być sobą. W 2009 roku zdecydowała się na operację zmiany płci. Jej przemiana została utrwalona w filmie dokumentalnym produkcji HBO. „Trans-akcja” przedstawia całą drogę Ani do nowego otwarcia w jej życiu. Kamera towarzyszyła jej w klinice w Bangkoku, na sali sądowej i w czasie rozmów z synem. Ania udowadnia innym, że warto zdecydować się na zmiany. Jest polskim symbolem walki o prawa osób transpłciowych. W fundacji „Trans-fuzja” stara się pomagać osobom w podobnej sytuacji. Po piśmie jej organizacji do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym proszono o wsparcie dla wprowadzenia legitymacji dla osób transseksualnych. Rozpętała prawdziwą burzę. Transseksualiści zostali zauważeni, mogli wreszcie opowiedzieć o tym, co przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu. Ania pojawia się w mediach, otwarcie opowiada o tym, przez co musiała przejść i z czym musiała się zmierzyć.

Za niedokonaną aborcję

Jej sprawą żyli wszyscy. Niektórzy rozumieli i popierali, inni surowo potępiali. Ona potrafiła walczyć do końca. Wygrała dopiero w Strasburgu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie Alicji Tysiąc przyznał, że polski szpital nie powinien uniemożliwiać jej przeprowadzenia aborcji. Spłynęła na nią fala krytyki, była wyszydzana w prawicowych mediach. Jej prywatne życie i bardzo dramatyczna decyzja była na ustach niemalże wszystkich. Bardzo niewiele osób potrafiło zrozumieć w jakiej tak naprawdę sytuacji się znalazła i jak wiele sił kosztowały ją postepowania przed kolejnymi sądami. Potrafiła bronić swoich racji i dochodzić swoich praw. Niedawno zdecydowała się na działalność publiczną. Wystartowała w wyborach samorządowych, poparło ją blisko 5 tysięcy osób. Udało jej się zostać radną Miasta Stołecznego Warszawy.

Coming out po latach

Tomasza Raczka znali wszyscy, miał reputację znawcy filmu. Przez lata był dla Polaków przewodnikiem po świecie kina. Nagle ujawnił, że jest gejem. Ceniony publicysta, którego szanowali wszyscy, nagle stał się przedstawicielem mniejszości, której wielu nie akceptuje. Przez wiele lat zostawiał swoje prywatne życie w domowym zaciszu. Deklaracja stała się najważniejszym tematem w tabloidach i portalach plotkarskich. Później stało się coś, czego wielu się nie spodziewało - Tomasz Raczek i jego partner, Marcin Szczygielski, zostali wybrani parą roku. Nagroda wielu szokowała. Dla zwycięzców była nadzieją na to, że sytuacja osób homoseksualnych może być inna.

Kontrowersje na bok

Poświęcili swoją prywatność, by mówić o tym, o czym wielu wstydzi się pomyśleć. Zmienili swoje osobiste życie i zaczęli dyskusje, których bardzo brakowało. Stracili prywatność, ale zyskali akceptację.

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2403
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1174
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 853
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 723
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 665
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 749
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 695
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 542
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 751
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1525
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 533
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  memnik  (www),  09/12/2010

Abstrahując od podanych wyżej konkretnych przykładów - tak wiele tych coming-outow robionych było dla podtrzymania/uzyskania zainteresowania mediów, że na autentyczne problemy ludzi nie zwraca się często uwagi. W każdym razie w świecie szeroko pojętego show-biznesu wszystko jest promocją - ci co chcą, potrafią chronić swą prywatność, inni wymieniają ją na popularność.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska