Login lub e-mail Hasło   

Moja wina

Nie odwracaj wzroku
Wyświetlenia: 5.898 Zamieszczono 11/12/2010Image
Autor tego zdjęcia, Kevin Carter, w rok po jego wykonaniu,popełnił samobójstwo. To cena, którą zapłacił za to, że nie odwracał wzroku...

Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.

Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.


Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.

Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.


Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.

Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów.


Głód zabija dzieci - Co najmniej 75 tys. dzieci w wieku do 5 lat jest zagrożonych w Etiopii głodem. Z powodu niedożywienia każdego dnia umiera tam ok. 700 maluchów. • Co 3,6 sekundy ktoś umiera z głodu. "Jakieś" dziecko, co 6 sekund...
 • Ok. 815 milionów ludzi w świecie cierpi głód i niedożywienie.
 • Tylko w 32 z 99 badanych przez FAO krajów rozwijających się zanotowano w minionych 10 latach spadek ilości niedożywionych. W Chinach ich ilość spadała o 76 milionów, ale w Kongo proporcja wzrosła z 35% w latach 1990-92 do 64% w latach 1997-99.
 • W ośmiu krajach zachodnioafrykańskich, w tym w Burkina Faso, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, liczba chronicznie głodujących zmniejszyła się znacząco w latach 1980-1996. Ale w Afryce centralnej, wschodniej i południowej liczba głodujących rosła.
 • 1/12 ludzi na świecie choruje z niedożywienia, w tym 160 milionów dzieci poniżej piątego roku życia (FAO).
 • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest dobrze odżywiona, 1/3 jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.
 • Na subkontynencie indyjskim żyje blisko połowa głodujących ludzi na świecie. W Afryce i pozostałej części Azji łącznie - ok. 40%. Reszta głodujących żyje w Ameryce Łacińskiej i innych częściach świata (Hunger in a Global Economy).
 • 3 miliardy ludzie na świecie usiłuje przeżyć za 2 dolary dziennie. Blisko 1/4 ludzi - 1,3 miliarda - żyje za mniej niż 1 dolar dziennie. Tymczasem aktywa 358 miliarderów przewyższają łączne dochody roczne krajów, które zamieszkuje 45% ludności świata. Suma aktywów trzech najbogatszych ludzi świata jest większa, niż łączny PKB wszystkich krajów najmniej rozwiniętych.
 • Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają co roku na perfumy.

Głodujące dzieci

 • Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci.
 • Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie - proporcja, jakiej nie osiągnęła żadna choroba zakaźna od czasów zarazy morowej.
 • Ok. 183 milionów dzieciach waży mniej, niż powinny w swoim wieku.
 • Niedożywienie dotyka połowę dzieci poniżej piątego roku życia w Azji południowej i 1/3 dzieci w Afryce subsaharyjskiej.
 • Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełna głodnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydawać codzienny posiłek południowy.
 • W latach 1990-tych ponad 100 milionów dzieci zmarło z chorób i głodu. Można było temu zapobiec za cenę dziesięciu bombowców Stealth lub za dwudniowe światowe wydatki na cele wojskowe.


MOJA WINA

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1586
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 908
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1174
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1192
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 761
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 736
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 454
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 576
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 727
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 501
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 717
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 987
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  11/12/2010

O wartości człowieczeństwa nie świadczy waga ciała lecz wykształcenie. Lepiej odżywieni Afrykańczycy gwałcą swoje kobiety zarażając HIVem, jak i zabijają w religijnym amoku maczetami swoich braci. Rozrodczość, populację w naturze regulują zasoby żywności. Czasem pomoc humanitarna odnosi odwrotny skutek do zamierzonego. Ludzie dotąd samowystarczalni stają się biernymi wtórnymi analfabetami jak korz ...  wyświetl więcej

Myślę swistak, ze o wartości człowieczeństwa nie świadczy waga ciała ani tez wykształcenie. Kto posiada wzniosłe cnoty a jego moralność jak i jedność myśli słowa i czynu są jednym, tego bym nazwał prawdziwym człowiekiem. I Ty wiesz co się kryje w tych kalectwach.

Zagłosuję i nawet zarekomenduję - ale co z tego?

Róbmy swoje, może to coś da? Kto wie?

  andrzejs,  11/12/2010

Sporym problemem Grzegorzu jest dystrybucja pomocy. Czasem nawet pomoc idzie szerokim strumieniem, ale rozmywa się wśród grasujących band uzbrojonych tubylców, albo dystrybujących urzędników, policjantów itp.
Po trzęsieniu ziemi na Haiti pomoc świata była ogromna. Do potrzebujących jednak, niemal w ogóle nie dotarła bo... wyparowywała po drodze.

  ulmed,  11/12/2010

Serce pęka!
Powiadasz, że "3 miliardy ludzie na świecie usiłuje przeżyć za 2 dolary dziennie", dodam, że na świecie są tysiące, jeśli nie miliony ludzi, którzy mają dziesiątki, tysiące miliardów na kontach. I gromadzą kolejne miliardy.
Czy taki zje więcej niż może zjeść? Skąd taka siła gromadzenia na... na nie wiadomo na co.
Swistak poruszył sprawę wędki. Tym ludziom potrzebn ...  wyświetl więcej

Jakbym Ci dał milion to byś jednak wziął. :) Wojsko by się przydało do tej afryki wysłać. Tylko serio pokojowo. Żeby pokazali tym biednym ludziom jak żyć. Bo oni sobie nie radzą. Ale czy my musimy sobie tym zaprzątać głowę? I tak nie pomożemy im. Oni sami muszą żyć. W Polsce syf, a ja będę o Afryce myślał.

  swistak  (www),  11/12/2010

Charytatywność to wielomiliardowy biznes handlujący podatkowymi ulgami, towarami niepotrzebnymi potrzebującym, redystrybując dobra od szczodrych biednych w bogatych krajach do bogatych w enklawach biedy .

  rys,  12/12/2010

To bardzo przykre ale niestety to sa ofiary naszej pomocy

To ja już czuję, że o podobną sprawę nam chodzi. Smutne te zdjęcia. Jak człowiek może być zdegenerowany? Przecież jest jedzenie, a nie można jeść. To jest obłęd na ziemi.

Jakoś tak się dziwnie składa, że tam, gdzie są bogactwa naturalne- czytaj, biznes do zrobienia, tzw. społeczność międzynarodowa, lepiej lub gorzej, ale jednak, potrafi jako tako, mniej lub bardziej sensownie, ale jednak, zorganizować "pomoc". Oczywiście w imię wzniosłych ideałów...
Tam, gdzie nic nie ma, tej "pomocy", za diaska się sensownie "nie udaje" zorganizować.
Trudno, niech zd ...  wyświetl więcej

Wina to leży po stronie rodziców którzy te dzieci produkują. Nie mogą ich wyżywić a produkują. Podałeś co ile sekund ktoś umiera z głodu, a nie ma informacji co ile sekund rodzi się człowiek. Na pewno częściej niż umiera z głodu. Zamiast dawać im jedzenie lepiej dawać im środki antykoncepcyjne.

Stawiałbym także na edukację.
Pozdrawiam

"Wina to leży po stronie rodziców którzy te dzieci produkują."
A gdzie ja napisałem, że nie leży?

Nie no, napisałeś że to Twoja wina (tzn. tytuł na to wskazuje). Skoro to Twoja wina to nie rodziców, no chyba że jesteś tym rodzicem.

Zgadzam się większość rodzin wielodzietnych to osoby religijne i/lub słabo wykształcone. Rzadko w krajach rozwiniętych wyedukowani i bogaci ludzie mają powyżej 3 dzieci. Wyedukowane seksualnie społeczeństwo nie potrzebuje kontroli populacji.

Problem głodu na świecie to temat rzeka, nie zmienia to jednak faktu, że przyzwolenie społeczne na bezsensowne zbrojenia i znieczulica mogłoby ulec zmianie... a te środki przeznaczone mogłyby być na edukację i poprawę warunków życia, tam gdzie sytuacja tego wymaga. Mniemam, iż w stwierdzeniu "Moja wina" o to Grzegorzowi chodziło...

Mniemam, że masz rację:-)
Ukłony

  swistak  (www),  13/12/2010

Ta szczepionka ma uratować setki tysięcy dzieci
10 minut temu
POg / PAP
Najbiedniejsze kraje świata otrzymają nową szczepionkę przeciwko pneumokokom, która może tam uratować życie setek tysięcy dzieci. Akcja szczepień rozpoczęła się już od Nikaragui.

Szczepionka chroni przed zakażeniem pneumokokami. Bakterie te są niezwykle groźne, powodują u dzieci zapalenie płuc, zap

...  wyświetl więcej

ale po co te szczepionki? chyba, zeby szybciej dobić, przecież ci ludzie mają tak wycieńczone organizmy , że im potrzebne jest zupełnie coś innego

  ulmed,  13/12/2010

Pażywiom, uwidim.

  Elba,  13/12/2010

Wczoraj w radiu mówili że to są nowe szczepionki, znaczy te same co poprzednio ale ‘upgradowane’ do nowych wirusów, hi!

  w84u6  (www),  14/12/2010

Pneumokoki to bakterie, ale dla ciebie to wszystko jedno ;)

  Gamka  (www),  13/12/2010

Smutne to jest bardzo :( a zdjęcia są szokujące …..
Wstrząsające natomiast jest to, iż 80 % głodujących na świecie dzieci żyje w krajach, gdzie istnieje nadwyżka produkowanej żywności, produkowanej niestety dla zwierząt, które zostaną zjedzone przez zaledwie 480 milionów ludzi z krajów bogatych.
Do takiego stanu rzeczy przyczynia się przede wszystkim niewyobrażalne marnotrawstwo poka ...  wyświetl więcej

  lilith123  (www),  13/12/2010

Może "podatek" dla otyłych - każdy otyły dzieli się jedzeniem z kilkoma konkretnymi osobami głodującymi, szykuje paczki i wysyła konkretnej osobie... Tylko problemem pewnie byłyby koszty transportu, cła, problemy z komunkacją i inne wynalazki...

  kev  (www),  15/12/2010

Nie każdy jest otyy bo "żre jak wygłodzona świnia" - czasem to kwestia choroby. Poza tym faktem większość osób które są otyłe uczciwie zarobiły na jedzenie, które znacznie powiększyło ich wymiary - dlaczego karać ludzi dodatkowymi podatkami za uczciwą pracę i dowolne wykorzystanie efektów tej pracy?

Jest to bardzo smutny obraz tego świata .,zanikają wszelkie ludzkie odruchy .Lepiej jest prowokować nowe bezpodstawne wojny , ponieważ na tym można zarobić krocie . Na śmierci słabych marnie się zarabia.Świat woła o pomstę do Boga , lecz tu nasuwa się kolejne pytanie .Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska