Login lub e-mail Hasło   

Cierpcie dla waszego zbawienia

Czyli patologiczna moralność kościoła katolickiego
Wyświetlenia: 3.759 Zamieszczono 13/12/2010

Jest prześladowanie niesprawiedliwe, to, którym bezbożni nękają kościół chrystusowy i jest prześladowanie sprawiedliwe, to, którym kościół chrystusowy nęka bezbożnych.

Św. Augustyn

 Od wieków kościół katolicki (celowo pisane z małej litery) miał szczególne poczucie moralności, polegającej na robieniu świństw usprawiedliwiając to wypaczeniem moralności. W dodatku jest to rzecz opierająca się na bezkrytycznym posłuszeństwu hierarchii kościelnej.

Dzisiaj wiele osób, które dzisiejszym antyklerykałom zarzuca przesadę, tłumaczy :”przecież nikt ci nie zabrania chodzić do kościoła.”

Szkoda tylko, że zapominają o tym jak wielu ludzi musiało zginąć na i cierpieć tortury, abyś ty mógł dzisiaj nie chodzić do kościoła drogi czytelniku.   

Kościół dzisiaj jest już łagodniejszy, lecz nie z własnej woli. Został do tego zmuszony ludzkim działaniem i  rozwójem nauki, choć zwolnionym przez inkwizycję i indeks ksiąg zakazanych. Im więcej ludzie wiedzieli tym trudniej było trzymać ich w ryzach, chociaż niejedna osoba zapłaciła za to cenę najwyższą.  

Warto przy okazji pamiętać, że katolicka tradycja nie znosi sprzeciwu i samodzielnego myślenia. Przypominam słowa jakie w XVII wieku mówił bp Jakub Bossuet:

 

„heretyk to człowiek mający osobiste opinie w kwestii wiary”

 Na Heretykach nie zostawił suchej nitki Pius IX

 

„Wyklinamy wszystkich odstępców od wiary chrześcijańskiej i wszystkich heretyków razem i każdego z osobna, jakiegokolwiek są imienia i do jakiejkolwiek sekty należą, i tych, co im wiarę dawają, co ich u siebie przyjmują, co ich popierają i ogółem wszystkich, co ich biorą w obronę.”

 W dodatku kk to instytucja hierarchiczna, niczym sekta. Jak ma to wszystko wyglądać, przedstawił Pius X. Oto cytat:

 "Kościół jest z natury społeczeństwem zróżnicowanym; zawiera on dwie kategorie osób: pasterzy i trzodę. Jedynie hierarchia kieruje,....co się tyczy pospólstwa, to jego obowiązkiem jest cierpieć, być rządzonym i wykonywać posłusznie rozkazy tych, którzy kierują"

 

Nie wiem jak dla czytelnika wygląda perspektywa bycia tylko posłuszną owcą hierarchii kościelnej, jednak uważam, że świadomy swojej wartości człowiek nie zgodzi się na takie potraktowanie swojej osoby. Przy czym instytucja kościelna nie miała żadnych oporów co do krzywdy ludzkiej i rozumianej normalnie sprawiedliwości. Liczyły i liczą się nadal przede wszystkim interesy instytucji.

Dla przykładu kolejny cytat, tym razem z polskiego podwórka:

 "A jeśliby trwali pisze papież upornie przy swoich błędach, nadajemy ci wolność i władzę napadania zbrojno w Naszym i Kościoła imieniu na ich miasta, miasteczka, wsie i włości, zabierania ich w niewolę i wedle brzmienia ustaw kanonicznych prześladowania aż do zagłady (...). W każdej sprawie, gdzie idzie o utrzymanie wiary świętej, godzi się i należy owszem działać i występować nie tylko przeciw umowom i obietnicom, ale nawet przeciw prawom przyrodzonym, krewnemu, bratu, ojcu i synowi, ani nie można nazywać zbrodnią, cokolwiek podjęte jest w obronie wiary katolickiej"

Taki oto list do króla Polskiego w 1429r. przysłał papież.

 Ktoś może dzisiaj powiedzieć, że kościół jest inny, bardziej tolerancyjny. Tylko, że patrząc z perspektywy historii, nie wygląda to już tak różowo. Wystarczy tylko przypomnieć, że dopiero w 1966 kościół zniósł indeks ksiąg zakazanych, jako dokument mający znaczenie dyscyplinarno-karne, lecz sam indeks nie przestał faktycznie obowiązywać, zawieszona na razie została tylko instytucjonalna groźba kary i nadal w razie zwiększenia realnych wpływów kościoła, indeks może być w dowolnym momencie przywrócony. Praktycznie obecne zmiękczenie kościoła jest sytuacją wyjątkową i wynika jedynie z przeszłej polityki JP2, a z historii wiadomo nie od dziś, że polityka Watykanu jest taka, jaki papież. Sam papież może się w każdej chwili zmienić.

 

Należy przy tym zauważyć, jak mają się prawy z tuszowanie afer pedofilskich w różnych krajach (szczególnie Irlandia), przekrętów bankowych, czy nawet powszechnych w Polsce przekrętów na gruntach, jakie są dokonywane przez Komisję Majątkową.

Odnośnie sprawy z komisją, obrońcy kościoła twierdzą, że kościołowi się należy, ponieważ majątki zabrała wcześniej komuna. Przemilczają jednak fakt, iż już w roku 2002 kościół miał ponad 160 tys. ha gruntów – więcej niż przed wojną!  Teraz mamy końcówkę roku 2010 i komisja nadal działa bezkarnie.

 Tak działa kościół katolicki na polu wpływów politycznych. Ideologicznie wcale nie jest lepiej. Przez wieki były hamowane postępy nauki i medycyny. W 1299 r. zakazano sekcji zwłok, co opóźniło poznanie ludzkiej anatomii o 200 lat.  Anatomię poznał dopiero Andreas Wesaliusz, rzecz jasna z powodu kościoła nielegalnie.

Oczywiście było więcej takich historii. Ale to już temat na osobny artykuł.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2181
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1213
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1063
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1119
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 535
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 620
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  14/12/2010

Kobieta "jest błędem natury", istotą pośrednią, gorszą od mężczyzn. Jest ona upośledzona zarówno duchowo jak i cieleśnie, jest "niewydarzonym samcem".
Kobieta ma się do mężczyzny tak jak rzecz niedoskonała i ułomna do doskonałej.
Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek płci żeńskiej po 80 dniach.
Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w n ...  wyświetl więcej

  iluzja,  14/12/2010

Kolejna zjebka Kościoła (czy „kościoła” – jak piszesz). Może i wartościowa jak się takie teksty czyta pierwszy lub piąty raz. Ale mi już taki kolejny tekst (tym razem CzarnyWilku padło na Ciebie) zaczyna przypominać pewne radio, które bez przerwy nadaje o tym jakie to w kraju zagrożenia mamy – dechrystianizacją, laicyzacją, masonerioryzacją itd. itd. Oczywiście Twój tekst jest w drugą stronę, ale ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  14/12/2010
  zbir,  17/12/2010

No cóż, nie trzeba wcale sympatyzować z Kościołem ani orientować się szczegółowo w teologii by znaleźć o wiele bardziej "szokujące" w swym wydźwięku cytaty, np. z "Młota na czarownice", z niektórych pism św. Tomasza, a nawet z ostatniej książki J. Pawła II, gdzie homoseksualizm wrzuca do tego samego worka co nazizm.

Ogólnie cały tekst jest obciążony naiwnością nie dostrzegającą, że rozwój

...  wyświetl więcej

Dodam jeszcze, że patrzymy (autor patrzy) na Kościół ( K, drogi autorze tak jak L w Lucyfer, H w Hitler i C w Czarnywilk) przez pryzmat dzisiejszego dnia. Powinien sobie uświadomić, że Kościół nie powstał w XX w i nie powstał z niczego. Jest dzieckiem cywilizacji śródziemnomorskiej adoptowanym przez narody dzisiejszych Niemiec i Francji. To Kościół wprowadził takie coś jak "osoba ludzka". Wcześnie ...  wyświetl więcej

Brawo,pisz dalej

  amaru,  18/12/2010

Kościół tworzą ludzie, a jako ludzie są niedoskonali. Niepotrzebnie ograniczasz się tylko do Kościoła Katolickiego, bo mogłeś rozszerzyć ten art na jakąkolwiek inną organizację, społeczność, sektę i inne twory. Kościół ma swoje zalety jak i swoje wady, tak jak każdy człowiek ( w tym i Ty :D) Szkoda, że nie byłeś obiektywny w swojej opinii. Każdy ma swój móżdżek, powinien starać się poznawać problemy z różnych stron i samodzielnie wyciągać wnioski i myśleć.

Jestem wierzący, wierze w Boga jedynego, i Boga wszystkich ludzi bez podziałów na nacje kościoły itp, taki Bóg jest prawdziwym Bogiem, nie mam zamiaru się spierać, nie mogę naukowo wam udowodnić że Bóg istnieje bo nie przywołam Boga na wasze widzi mi się, ale też nikt mi nie udowodni że go nie ma, wiec proszę o to żeby nie rozwijać wątku, smuci mnie tylko że KK i inni wyznawcy różnych wiar robią c ...  wyświetl więcej

Matko... Opierasz się na średniowiecznych scenach tych hipokrytów ale fajnie by było jak byś pomyślał/a "Skoro zabijają ludzi a Jezus mówi , żeby kochać każdego to coś jest nie tak " , no i otóż jest ale to , że Kościół to w większości (bo nie wszyscy) to banda hipokrytów ale to nie jest powodem tego , że Boga nie ma...

  sauvan,  27/12/2010

FranticMonk
Nie widzę nigdzie w tym artykule stwierdzenia, że boga nie ma? Autor pisze o kościele jako instytucji.
Czytajcie te artykuły zanim je komentujecie.
Prawda niestety boli.

No i tu trzeba się zgodzić...

  Człowiek  (www),  23/12/2010

Ale na kij Wam jest ten Bóg??? Byłem kiedyś ministrantem, poznałem to całe obejście i wiem że to wszystko jedna ściema. żyję bez boga już ponad 60 lat, bardzo dobrze mi się żyje.Mam żonę 2-je dzieci, szacunek do wszystkich i do wszystkiego co mnie otacza. Na kij komuś potrzebny wymyślony przez darmozjadów bóg?????

  Człowiek  (www),  23/12/2010

Dopiszę: Bóg jest dla blondynki i dla przeterminowanej babci, która nie wie o co w tym świcie chodzi.!!!

Jezus by was zabił za tak zdegenerowaną interpretację jego nauki. Facepalm. A, że kk robi kasę to chyba wiemy. Zazdrościsz tej kasy im? Sam takie coś rozkmiń, trochę szacunku dla ludzi ktorzy włożyli w to swoją pracę. Lepiej się chyba już tego nie dało zrobić. Czasem mam wątpliwości czy to ludzie którzy tworzą kościół są źli, czy oni są właśnie dobzi. Przynajmniej potrafią myśleć konstruktywnie.

  chatul,  25/12/2010

Niestety, kościół ma dwa oblicza. Nie jest jednoznacznie ani dobry ani zły. Grunt to umieć docenić to, co dobre, a skrytykować to, co w nim złe.

PS "Z dużej litery" to błąd językowy (rusycyzm). Po polsku zdanie rozpoczynamy albo "wielką literą" albo "od wielkiej litery". Warto poprawić ten błąd.

W niektórych odpowiedziach widzę tą samą bajkę co zawsze. „Takie były czasy” , „Inni tez tak robili” „Kościół się zmienił” itd.
Gdzie się zmienił i dlaczego? Tak jak pisze autor był do tego zmuszony bo ludzie coraz częściej otwierali gęby.
I gdzie to niby się zmienił, jeśli uważa, ze jego etyka i jego wiara jest jedyna na świecie? Niech to się odnosi do nich samych ok. Ale jakim praw ...  wyświetl więcej

  Człowiek  (www),  27/12/2010

A wy znowu zaczynacie o wiarach. Czy rzeczywiście nie udaje się wam zmądrzeć . w centrum Europy w 21 wieku takie rzeczy? Rozumiem w Somali!!!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska