Login lub e-mail Hasło   

Jak oświetlić salon

Salon jest chyba najbardziej uniwersalnym pomieszczeniem w domu w nim odpoczywamy,pracujemy,przyjmujemy gości tych oficjalnych i tych mniej oficjalnych;)
Wyświetlenia: 1.913 Zamieszczono 16/12/2010

Aby zadbać w nim o dobre oświetlenie musimy zaprojektować je tak. aby było ono jak najbardziej wszechstronne. Niestety zazwyczaj nie możemy rozwiązać tego jednym źródłem światła ,dlatego w nowoczesnych aranżacjach mamy do czynienia z zastosowaniem głównego ,dodatkowego oraz dekoracyjnego oświetlenia. Żarówki jakie stosujemy muszą być odpowiednie do typu aranżacji pomieszczenia.
Kiedy chcemy stworzyć atmosferę do odpoczynku używamy żarówek z ciapłą barwą światła ich odcień jest mniej męczący dla naszych oczu łagodzi odbicia światła od oświetlanych przedmiotów. Kiedy przyjmujemy gości światło powinno mieć nieco wyższą temperaturę barwową ale to nie jest regułą natomiast powinno być zdecydowanie mocniejsze. Abyśmy nie potykali się nawzajem o siebie:)
Odradzam stosowania zimnych barw żarówek czy świetlówek one znajdują zastosowanie w miejscach pracy dają mocne światło które jednak niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Choć jeżeli w salonie często spędzamy nadgodziny możemy pomyśleć nad takim typem oświetlenia ale zakładam że my Polacy jesteśmy wystarczająco pracowici i nie potrzebujemy nadgodzin aby nadrabiać braki w domu:)

Aby sprostać wielozadaniowości naszego salonu, proponuje użyć wszystkich powyższych typów oświetlenia. Główne czyli żyrandol powieszony w centralnym punkcie pokoju jego wzór czy model dopasowujemy do ogólnego wystroju wnętrza ,musimy pamiętać aby pokrywał światłem cały pokój w zależności od wielkości stosujemy trój pięcio czy nawet dziesięcio ramienny żyrandol możemy również zastosować plafon czy spot z reflektorkami w odpowiedniej ilości nakierowując je na poszczególne fragmenty pomieszczenia,spotykane są warianty w których oświetleniem głównym są odpowiednio dobrane kinkiety. [Pamiętajmy o mocy żarówki dwie żarówki np. 40 Watt nie dają takiej samej ilości światła jak żarówka 80 Watt.] Takiego oświetlenia będziemy używać np.gdy będziemy przyjmować gości czy pracować w salonie.
Jednak salon będzie nam służył również jako miejsce wypoczynku czy relaksu nie tylko przed telewizorem :) Przy okazji telewizora nie oglądajmy telewizji w ciemności to szkodzi naszym oczom. Problem można bardzo łatwo rozwiązać stosując delikatne podświetlenie za telewizorem lub stosując lampy podłogowe czy inne delikatne źródło światła aby złagodzić kontrast, ustawiając taką oprawę pamiętajmy aby nie obijała się nam w ekranie :)
Światło dla naszego odpoczynku możemy zaplanować na wiele sposobów używając oświetlenia meblowego skierowanego w górę czy w dół o małej mocy i ciepłej barwie ,używając podświetleń umieszczonych za meblami czy we wnęce podwieszanego sufitu uważam to za doskonałe rozwiązanie ale nie zawsze możemy wykonać tzw podsiebitkę:) możemy użyć jednej czy kilku lamp stojących z bardzo mocnymi źródłami światła rzędu 200-300 watt kierują one strumień światła na sufit tworzą bardzo przyjazną atmosferę jednolitego miękkiego światła możemy również stosować typowe lampy dekoracyjne które potrafią tworzyć naprawdę ciekawe efekty. Warto zastanowić się nad regulacją natężenia światła używając ściemniaczy, a co za tym idzie typem żarówki jej żywotnością i kosztem eksploatacji

Powyżej podałem najprostszy schemat oświetlenia salonu każdy może go zmodyfikować na swoje potrzeby np przesunąć równowagę ku wypoczynkowi stosuje żyrandol z kloszami skierowanymi do góry tworzy się efekt podobny do wyżej opisanych lamp podłogowych.
Wszystko zależy od naszych potrzeb upodobań i nawyków :).

Zespół My Lights
Artykuł pochodzi za strony:
Mylights.boo.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 691
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 734
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 490
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 913
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 769
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 693
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 771
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 463
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 626
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 475
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 426
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 513
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 521
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska