Login lub e-mail Hasło   

Oświetlenie Kuchni

Kuchnia kojarzy się nam z gotowaniem czyli pracą projektując oświetlenie powinniśmy właśnie pod tym kątem spojrzeć na to pomieszczenie.
Wyświetlenia: 1.040 Zamieszczono 18/12/2010

W Kuchni jak w żadnym innym pomieszczeniu w mieszkaniu powinno się wykorzystywać na równi oświetlenie dodatkowe jak i główne .Abyśmy naszą pracę podczas sporządzania posiłków nie traktowali jak codzienną katorgę a wręcz przeciwnie czuli się w niej komfortowo musimy zadbać o odpowiednie rozlokowanie, natężenie światła  i jego barwę.

 Wróćmy do podstaw oświetlenie w pokoju możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie .

Oświetlenie główne umieszczone centralnie pokrywające  całość pomieszczenia,dodatkowe instalowane w wydzielonych strefach gdzie potrzebujemy szczególnie ostre ,mocne światło oraz dekoracyjne używane do dodania wnętrzu swego rodzaju "duszy".Jak Powyższy podział odnieść do kuchni?

 Oświetlenie główne w kuchni powinno być dostatecznie mocne aby pokryć całe pomieszczenie jak najbardziej jednolitym niekoniecznie bardzo ostrym strumieniem światła abyśmy komfortowo mogli się poruszać ,komunikować, wykonywać codzienne prace. Można zastosować Lampę wiszącą  z jednym mocnym źródłem światła spowitym szeroko otwartym w dół kloszem jednak zalecałbym użyć lampy o słabszych żarówkach ale z kilkoma punktami świetlnym tak aby każdy z nich mógł oświetlać inną część pokoju .Takie światło jest o wiele bardziej przyjazne naszemu organizmowi Często Kuchnia służy nam również jako jadalnia  możemy naszą główną oprawę oświetleniową zamontować  nad stołem aby go doświetlić.

Oświetlenie dodatkowe koncentrujemy na miejscach pracy czyli blaty, kuchenki,zlewy, itd możemy z powodzeniem zastosować oprawy  podszafkowe tu wyłaniają się dwie propozycje oprawy halogenowe zazwyczaj pracujące na niskim napięciu ich zaletą jest kierunkowe mocne światło oraz bardzo wysoki  wskaźnik oddawania barw oraz oprawy w których źródłem światła są świetlówki pozwolą one nam równomiernie mocno oświetlić cały niezbędny obszar. w oświetleniu dodatkowym pomagają nam producenci sprzętu AGD np właściwie każdy okap kuchenny posiada własne oświetlenie to również należy uwzględnić w naszym projekcie jeżeli  kuchnie łączymy z jadalnią stół powinien mieć swoje dodatkowe oświetlenie w postaci nisko zawieszonej lampy która kieruje nam główny strumień światła w dół musimy zapobiec abyśmy nie byli oślepiani przez taką oprawę więc idealnie sprawdzą się tu propozycje żyrandoli wykonanych z tworzywa które przepuszczają mało światła na boki .Warto również na tym etapie pomyśleć o oświetleniu wnętrza szafki jeśli nie jest ona fabrycznie w nie wyposażona z pomocą przychodzą nam nadszafkowe oprawy z wysięgnikami które idealnie pokazują nam co mamy schowane w szafce:) Często domownicy zaglądają do kuchni nie tylko w dzień ale i po zmroku aby nie potykać się o meble możemy zainstalować np na ścianie nad drzwiami oprawę z delikatnym źródłem światła najlepiej energooszczęnym sprawdzą się tu idealnie żarówki ledowe.

Jakie wybrać żarówki do kuchni ?. Z uwagi nato że w kuchni przebywamy zazwyczaj dość długo najlepiej jest zastosować żarówki energooszczęne bądź ledowe jednak tylko w zakresie oświetlenia głównego na oświetlenie blatów i miejsc gdzie przygotowujemy posiłki wybierzmy halogenki bądź tradycyjne wolframki;) o niebo lepiej oddają barwy oświetlanych przedmiotów a przecież zależy nam abyśmy widzieli dobrze co jemy.A to jest najważniejsze :))))

 

 

 

 


Artykuł pochodzi ze strony My Lights

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 635
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 663
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 734
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 628
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 646
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 874
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 424
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 414
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 687
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 576
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 589
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 467
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 501
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 438
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska