Login lub e-mail Hasło   

Ciekawoski z życia Alberta Eisteina.

Albert Einstein ! Człowiek, jak się wydaje każdemu znany, ale czy na pewno wiesz o nim wszystko ?
Wyświetlenia: 14.266 Zamieszczono 19/12/2010

Ciekawoski z życia Alberta Eisteina

 

1. Albert Einstein przez większość swego życia był wegetarianinem, chociaż czasem robił w diecie wyjątki. W ostatnim roku swojego życia Einstein aktywnie propagował wegetarianizm.

2. Zaczął czytać dopiero w wieku dziewięciu lat, zawsze miał też w szkole kłopoty z pisaniem, za to z myśleniem żadnych problemów. Podobnie jak wielu innych uczonych, Einstein pochłonięty pracami naukowymi nie przywiązywał wielkiej wagi do spraw życia codziennego. Po co na przykład czyścić buty, gdy ciągle pada deszcz, lub nosić w tym czasie kapelusz, kiedy schnie on o wiele wolniej niż jego włosy?

3. Kiedy opuścił Niemcy w 1933 roku, naziści wyznaczyli nagrodę za jego głowe 20000 marek (Chciałem znaleść jakiś przelicznik lub informacje, aby dowiedzieć się jak duża jest to suma, niestety bez skutku. W każdym bądź razie 20 tys. marek napewno było "co najmniej" sporą sumą w tamtych czasach).

4. Obliczył że w ciągu całego swojego życia wykorzystał zaledwie 5 procent swojego mózgu. W jaki sposób on to obliczył ? Odpowiedź na to pytanie zabrał ze sobą do grobu.

5. Tak naprawdę nagrodę Nobla przyznano mu za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, a nie jak większość osób myśli za sformułowanie Teorii Względności.

6. Na pytanie 9-letniego syna czym się wsławił w nauce, Albert Einstein odpowiedział: "Gdy ślepy żuczek pełznie po powierzchni kuli, nie zauważa, że jego droga jest zakrzywiona. Mnie szczęśliwie udało się to zauważyć."

7. Zapytany kiedyś: - Czy to prawda że teorię względności rozumie tylko dwóch ludzi? – odpowiedział (a raczej zapytał): "A kto jest drugi ? Z przyjemnością go poznam "

8. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych.

9. Powiedział kiedyś: "Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." Myślę, że jest w tym sporo racji.

10. W testamencie wszystkie swoje listy, rękopisy i prawa autorskie przekazał Uniwersytetowi Hebrajskiemu.

11. Mózg Einsteina ważył 1230 g, czyli mniej niż średnia waga mózgu mężczyzny.

12. Przez całe życie był pacyfistą.

13. Przypuszcza się, że IQ Alberta Einsteina wynosiło “tylko” 160. Podkreślam "przypuszcza się", ponieważ ostatnio dużo "rzetelnych" źródeł wiedzy przypisuje Eisteinowi IQ od 200 i wyżej do bodajże 70.

14. Podbno nie nosił skarpet. Nie znalazłem na to potwierdzenia, ale też i niczego co twierdziło by, że ów skarpety nosił.

15. Był namiętnym palaczem. W młodości palił przeważnie cygara, zresztą liche. Potem zaczął palić fajkę i bardzo się do niej przywiązał. Podobno nie wypuścił jej z rąk nawet wtedy, gdy pewnego razu wywróciła się jego żaglówka i wpadł do wody. Wśród licznych, także dziwacznych, wyróżnień i honorów Einsteina znalazło się dożywotnie członkostwo Klubu Palaczy Fajek w Montrealu. Przyjmując to wyróżnienie, Einstein powiedział: "Palenie fajki zapewnia spokojny i obiektywny osąd spraw ludzkich."

16. Państwo Izrael ofiarowało mu obywatelstwo krótko po swoim powstaniu (Einstein je przyjął, lecz nigdy tam nie pojechał).

17. Einstein uważał, że jego najlepsze pomysły przychodziły mu podczas porannego golenia.

18. Albert Einstein miał ogromne trudności z zapamiętywanie dat, imion, oraz jakichkolwiek numerów.

19. Został nazwany przez magazyn "Time" człowiekiem wieku - 1999 rok.

20. Przyjechał w 1923 roku do Kopenhagi na spotkanie z Bohrem. Uczeni po spotkaniu się na stacji kolejowej wsiedli do tramwaju, ale zatopieni w rozmowie zapomnieli wysiąść na właściwym przystanku. Wsiedli więc w tramwaj jadący w przeciwnym kierunku, ale znów pojechali za daleko. Historia powtórzyła się jeszcze kilkakrotnie, zanim wreszcie wysiedli na właściwym przystanku. Chodź brzmi to nieprawdopodobnie, tak w rzeczywistości było.

21. Był w stu procentach dyslektykiem.

22. Przed kremacją ciała Einsteina, patolog ze szpitala Princeton, bez zezwolenia rodziny zmarłego, wyjął mózg w celach zbadania tajemnicy geniuszu Alberta Einsteina.

23. Słynie z cytatu: "Nie wiem jaka broń zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi."

24. Był przez całe życie żydem, jednak wielokrotnie twierdził, że nie wierzy w Boga Osobowego.

25. Prawdopodobnie był leworęczny.

Podobne artykuły


56
komentarze: 83 | wyświetlenia: 11502
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12403
30
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5195
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6511
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1860
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 37586
31
komentarze: 21 | wyświetlenia: 41660
26
komentarze: 31 | wyświetlenia: 14372
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18492
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 8251
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3526
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3846
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71949
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42184
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 19434
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

  placebo,  20/12/2010

26. Albert Einstein miał tak samo długą dobę jak Ty.

27. Einstein powiedział również i te znamienne słowa: "Najpiękniejszą rzeczą, której możemy doświadczyć, jest odczucie tajemnicy...podstawowa emocja, z której rodzi się prawdziwa sztuka i prawdziwa nauka."

28. A tu jego słowa na temat INTUICJI " Intelekt ma niewiele do powiedzenia, jeśli chodzi o odkrycia. Pojawia się natomiast pewna szczelina w świadomości, możesz ją nazwać intuicją czy j

...  wyświetl więcej

29. Mało kto wie, że Albert Einstein zdobył popularność nie teorią względności, ale wyjaśnieniem zasady działania ruchów Browna.
30. Kiedyś spytano Alberta Einsteina co by zrobił, gdyby okazało się, że teoria względności nie jest zgodna z rzeczywistością. Odpowiedział: "Byłbym bardzo zdziwiony."
31. W latach największej popularności Einsteina zdarzyło się, że jeden z jego wielbicieli ...  wyświetl więcej

33. "Jeśli a oznacza szczęście, to a=x+y+z, gdzie x - praca, y - rozrywki, z - umiejętność trzymania języka za zębami."

  chatul,  25/12/2010

Warto znać takie ciekawostki :D W szkole uczą tylko poważnych rzeczy, a takie wartościowe ciekawostki "uciekają" gdzieś. A szkoda.

PS Dopatrzyłam się w artykule dwóch błędów językowych- "w każdym bądź razie" i "wsiąść w tramwaj". Poprawne wersje to: "w każdym razie" i "wsiąść do tramwaju". Warto poprawić.

  Dedukacje  (www),  31/12/2010

Najlepszy dowód, że dysleksja nie jest wymysłem nieuków, ale też NIE jest upośledzeniem, a to dowodzi, że jest do obłaskawienia i często jest cechą genialnych umysłów :)

  Julial,  31/01/2011

"Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek." - A. Einstein
;)

  Michał,  14/02/2011

33. "Sa tylko dwie rzeczy nieskonczone: wszechswiat i ludzka glupota, choć nie jestem pewny co do tej pierwszej."

Tyle niedomówień a przecież zmarł dopiero w 1955 - czyli niektórzy powinni go jeszcze pamiętać.

Teoria Względności a ostateczna natura czasu -- Czy Albert Einstein mógł się mylić ??

http://eiba.pl/3Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska