Login lub e-mail Hasło   

Nieuczciwa konkurencja na rynku usług księgowych.

Biura rachunkowe muszą posiadać CERTYFIKAT . Nie ma jednak instytucji, która weryfikowałaby wykonanie tego obowiązku.
Wyświetlenia: 1.461 Zamieszczono 25/12/2010

Nieuczciwa konkurencja na rynku usług księgowych to zjawisko zagrażające przede wszystkim przedsiębiorcom.
Trzeba zwrócić bowiem uwagę, że klient obsługiwany przez nieposiadających uprawnień księgowych nie podlega żadnej ochronie. Nie może ubiegać się o odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC. Za błedy wynikające z rozliczeń podatkowych.
Za błędy odpowiada sam podatnik.
Podczas wielu rozmów przeprowadzonych z Naczelnikami Urzędów Skarbowych, właścicielami Biur Rachunkowych zauważono istniejący problem potwierdza fakt w rozmowie Marta Gibas prowadząca Portal Biur Rachunkowych który to problem jako pierwsza opisuje i potwierdza ilością zgłoszeń do Portalu osób prowadzących usługi ksiegowe BEZ UPRAWNIEŃ.
Stwierdza też jednoznacznie, iż jest bardzo mała świadomość Ksiegowych, na temat własnego Świadectwa Kwalifikacyjnego, czy też Ceryfikatów które uprawnianiaja do usługowego prowadzenia ksiag rachunkowych. Właściciele Biur Rachunkowych, wiedzą o społecznej działalności Czarnych Biur bez uprawnień, ale nie wiedzą co dalej mają z tym zrobić. Nie maja żadnej wiedzy na temat gdzie lub kto takie osoby moze sprawdzić badź też wykluczyć z rynku. W rozmowie dodaje Marta Gibas iż wielokrotnie spotyka sie z odpowiedzią właścicieli Biur Rachunkowych na zadane przez nią pytanie.
Czy mogłaby Pani / Pan podać instytucję która może weryfikować Certyfikaty Min. Finansów, lub tez prowadzić wykaz biur rachunkowych  działających bez uprawnień.
Owszem Biura Rachunkowe Certyfikat muszą posiadać. Ale kto im je odbierze. To wielka niewiadoma.
Oczywiście nie ma prawa prowadzić działalności gospodarczej dane biuro rachunkowe bez uprawnień, jeżeli jest inaczej należy zgłosić właściciela takiego biura rachunkowego na policje.
Ja osobiście nie znam takiego przypadku aby Policja do spraw z przestępczością zajmowała sie takim zgłoszeniem. Nawet nie mam pojecia jak mogłoby to wygladać.

Jeszcze częstszym przypadkiem jest zatrudnienie minimalnej ilości osób z uprawnieniami w celu spełnienia wymogówwymienionych w rozporządzeniu ministra finansów - twierdzi naszrozmówca.
Wyjaśnia, że tak naprawdę usługi księgowe świadczone są przez osoby bez żadnych uprawnień i z minimalną wiedzą.
Według Marty Gibas powrót doobowiązkowych egzaminów jest krokiem, który ma poprawić jakość usług świadczonych przez biura rachunkowe, ale nie rozwiąże problemów związanych z brakiem ubezpieczenia. Ale napewno rozwiąże problem „czarnych biur" działających bez uprawnień.
- W trzydziestoleniej pracy w biurze rachunkowym Urząd Skarbowy nie weryfikował moich uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - potwierdza ksiegowa  z dzoświadczeniem z Bydgoszczy.
Dodaje, że klienci powierzający swoje księgi  powinni sprawdzać, kto będzie odpowiedzialny za ich księgi, kto podpisuje deklaracje czy sprawozdania. Powinni wymagać, aby ich księgi były prowadzone przez licencjonowanych księgowych.
Ale klienci jak Urzad Skarbowy nie pytają nie sprawdzają. Zwykle przychodzą z polecenia.

 

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 442
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 935
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72234
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647754
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14924
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21413
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40361
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17307
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13043
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53135
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22461
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17995
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23039
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

W tym zawodzie papier nic nie załatwia. Przy naszej karuzeli przepisów po dłuższej przerwie w zawodzie jest się zielonym. A papier leży i o czymś świadczy. Natomiast bardzo ważne jest doświadczenie, rzetelność i uczciwość, czyli referencje.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska