Login lub e-mail Hasło   

Oświetlenie Łazienki

Oświetlenie jest podstawowym czynnikiem który determinuje wygląd naszego wnętrza Łazienka wymaga szczególnej uwagi .
Wyświetlenia: 1.246 Zamieszczono 26/12/2010

Spróbujmy rozłożyć nasze łazienkowe oświetlenie na czynniki pierwsze .A więc najpierw podzielimy je na oświetlenie główne,dodatkowe i dekoracyjne

Oświetlenie główne powinno dostarczać na całej powierzchni pomieszczenia jednolite światło dość mocne abyśmy mogli swobodnie wykonywać codziennie czynności .Jeśli chodzi o oprawy Można dostrzec dwa główne kierunki. Stosujemy centralnie umieszczony plafon jest to bardzo dobre rozwiązanie gdyż bardzo dobrze rozprasza światło w każdym kierunku ich mleczne klosze dają przyjazne dla oka miękkie światło, niewątpliwą wadą jest konieczność stosowania bardzo mocnych źródeł światła ponieważ matowe klosze bardzo ograniczają wydajność żarówki. Drugim bardzo popularnym sposobem jest instalowanie oczek reflektorowych najczęściej w podwieszanym suficie .Obecnie na rynku najłatwiej dostać reflektorki o maksymalnym koncie rozpraszania światła około 60 stopni ,więc aby oświetlić całą powierzchnie pomieszczenia konieczne jest zainstalowanie kilku lub nawet kilkunastu takich opraw .

Dodatkowe oświetlenie sprowadza się zazwyczaj do oświetlenia lustra .Stosujemy tu najczęściej kinkiety z mlecznymi kloszami tak aby nie oślepiały nas ponadto ich światło bardzo dobrze oświetla twarz w lustrze niezależnie od naszej pozycji możliwe jest zastosowanie spotów z reflektorkami jednak należy uważać na ich właściwe skierowanie. Do tej kategorii można zaliczyć również oświetlenie nad prysznicem tutaj jednak zwróćmy szczególną uwagę na szczelność oprawy najlepiej aby była ona w formie oczka dobrze zabezpieczona przed odpryskiwaniem wody i parą często producenci kabin prysznicowych instalują wbudowane oświetlenie zwróćmy na to uwagę przy zakupie.

Oświetlenie dodatkowe służy nam do zaakcentowania wybranych przez nas elementów wnęk,półek,gzymsów itd. możemy również podświetlić szklane daje to bardzo ciekawy efekt. Często umieszczamy oświetlenie za lustrem w postaci pasków ledowych bądź świetlówek podobnie rozwiązujemy oświetlenie wanny czy brodzika zazwyczaj w takich miejscach należy użyć opraw pracujących na niskim napięciu. Ciekawym pomysłem jest instalowanie wtopionych w fugę płytek małych diod ledowych idealnie nadają się do zaakcentowania naszego oryginalnego koloru glazury . Warto przeanalizować oświetlenie pod kątem jego funkcjonalności ,możemy stworzyć kilka schematów oświetleniowych na różne okazje np przy długiej kąpieli włączymy dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów nad lustrem i podświetlenie wnęk nad wanną.

Jeżeli chodzi o stosowane źródła światła narazie królują w łazience halogeny z z tradycyjnymi żarówkami ich największymi zaletami są:
Wyskoki wskaźnik oddawania barw niemalże zbliżony światłu słonecznemu sprawia to że dużo lepiej postrzegamy kolory obiektów przez nie oświetlane np. podczas robienia makijażu. Ponadto ich światło odbijane w glazurze dużo lepiej wygląda a co za tym idzie pomieszczenie staje się dużo atrakcyjniejsze.
Natychmiastowy , korzyścią z tego wynikającą jest to że od pierwszych sekund możemy cieszyć się pełną mocą naszego oświetlenia zwłaszcza że często wchodzimy do łazienki na perę minut i nie możemy czekać na rozświetlanie się żarówki ,pamiętajmy że większość świetlówek energooszczędnych uzyskuje 60% swojej mocy świetlnej w około 30-60 sekund dla halogena są to ułamki sekundy żarówki energooszczędne są też mniej odporne na częste włączanie i wyłączanie co w łazience jest nieuniknione. Jedyną bitwę jaką przegrywa oświetlenie żarowe to energochłonność tutaj świetlówki bezwzględnie są na pierwszym miejscu.

 

Pamiętajmy bezpieczeństwo w łazience jest najważniejsze więc przed zakupem opraw upewnijmy się że można je stosować w konkretnych miejscach w łazience Wskaźnik IP mówi nam na ile odporna jest dana oprawa na czynniki zewnętrzne w łazience mamy wydzielonych kilka stref które narzucają odrębne właściwości dla oprawy W celu dokładnego dobrania oświetlenia i miejsca jego zainstalowania poradźmy się wykwalifikowanego elektryka gdyż każda łazienka jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.

 

 

 

Więcej na My Lights

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1610
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 776
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska