JustPaste.it

Do czego mózg potrzebuje snu?

Każdy z nas zapada w sen co najmniej raz na dobę. Niewątpliwie potrzebuje tego nasze ciało. Ale czy mózg także? Czy śpiąc – na pewno wypoczywa?

Każdy z nas zapada w sen co najmniej raz na dobę. Niewątpliwie potrzebuje tego nasze ciało. Ale czy mózg także? Czy śpiąc – na pewno wypoczywa?

 

Podczas eksperymentów, (przeprowadzanych w ciemych jakskiniach) naukowcy dowiedli, że mózg-nawet, gdy nie wie, kiedy następuje dzień, a kiedy noc, funkcjonuje w cyklach 24-25 godzinnych.

Decyduje o tym nasz osobisty "wbudowany" czasomierz - dobrze wyregulowany usypia nas na noc, a budzi rano.

Wg tegoż rytmu temperatura naszego ciała staje się najwyższa wieczorem - najniższa rankiem; a zdolność naszej pamięci do uczenia się najwyższa jest przed południem, a koordynacja lepsza jest po godzinie 14.00 .

Śpiący mózg nie jest w stanie spoczynku, ale jakby na innym biegu - wciaż jednak pracuje.

To tylko ciało zostaje przez mózg celowo sparaliżowane, aby jak najwięcej możliwej energii przeznaczyć na inne procesy.

Co się dzieje w mózgu kiedy śpimy?

Mózg podczas snu przechodzi 4 razy ok 90- minutowy cykl. Etapy tego cyklu bardzo się różnią co naukowcy zaobserwowali po podłączeniu do EEG- maszyny rejestrującej elektryczną atywność mózgu. Podzielili cykl na 4 fazy. (..)

Faza REM pomaga w trwałym zapamiętywaniu i doskonaleniu nowo nabytych umiejętności, poprzez swego rodzaju ćwiczenie ich podczas snu. Stymuluje wykonywanie zadań opierających się na pamięci proceduralnej, czyli sposobu wykonywania różnych czynności ruchowych.

Biorąc to pod uwagę, książka do historii pod poduszką jako metoda "wkuwania" zadziała tylko, jeśli uczymy się jej treści przy zastosowaniu ruchu:), ale jazdę na rowerze jak najbardziej możemy w ten sposób doskonalić!

 Wg niektórych badaczy tajników mózgu, faza snu REM również łagodzi nastroje, tak więc jeśli mamy trudniejsze dni, to powinniśmy dobrze się wysypiać!

Sny są zatem pewnego rodzaju oknem do oglądania naszych własnych emocji, a także niedocenianym źródłem nowych pomysłów, bo przecież emocje wspierają myślenie kreatywne!!!

Nie ma dowodów, że dłuższy brak snu prowadzi do śmierci, jednak niedosypianie powoduje poważne zaburzenia koncentracji, w skrajnych przypadkach nawet halucynacje i tzw. dług snu - organizm odbiera sobie takie "zadłużenie" przy najbliższej okazji.

Możemy sami wyregulować sobie rytm snu za pomocą ilości dostarczanego światła , (..) a krótki sen w ciągu dnia podnosi sprawność myślenia.

Sen to 1/3 część naszego życia – nie może być bez znaczenia. Zadbajmy o siebie, sypiając odpowiednio do naszych potrzeb!

 

 

Źródło: http://dedukacje.pl/do-czego-mozg-potrzebuje-snu/