Login lub e-mail Hasło   

Administrator Wikipedii masowym plagiatorem

Administrator węgierskiego rozdziału Wikipedii i jeden z bardziej aktywnych jej twórców o nicku nomen omen Data Destroyer okazał się autorem około 6 tysięcy haseł...
Wyświetlenia: 1.775 Zamieszczono 09/01/2011

Administrator węgierskiego rozdziału Wikipedii i jeden z bardziej aktywnych jej twórców o nicku nomen omen Data Destroyer okazał się autorem około 6 tysięcy haseł (ponad 3 % wszystkich haseł węgierskiej Wikipedii) będących plagiatami i/lub przepisanymi słowo w słowo fragmentami książek objętych prawami autorskimi. Akcję „uwalniania wiedzy” od właścicieli praw autorskich prowadził nie niepokojony przez kilka lat, w międzyczasie uzyskując status redaktora, a potem administratora Wikipedii. Plagiaty ujawniono dopiero we wrześniu 2010 (choć sygnały były co najmniej dwa lata wcześniej), przy czym początkowo nie przyniosło to zdecydowanej reakcji. Jednak wobec rosnącej lawinowo ilości ustalonych plagiatów oraz poszkodowanych wydawców, a także wobec milczenia tegoż administratora, okazało się że sprawę trzeba rozwiązać. W konsekwencji ponad 5 tysięcy haseł usunięto, a kilkaset przerobiono, zaś plagiator po dwóch miesiącach stracił status administratora. Przypadek ten pokazuje jedną z najważniejszych słabości Wikipedii – niezwykle łatwo jest tam publikować plagiaty lub teksty naruszające prawa autorskie, o ile źródło plagiatu nie jest wzięte z internetu (bo wtedy wychwycą to boty). Zwłaszcza jeśli autor plagiatu jest „swoim człowiekiem” w społeczności Wikipedii i cieszy się tam dobrą opinią. Jeśli ktoś taki przepisze książkę/artykuł to latami może to pozostawać nie wykryte, bo musi się pojawić ktoś, kto akurat ma splagiatowaną publikację, zauważy całą sprawę i zaryzykuje  jej upublicznienie. Co zdarza się rzadko. Nawet wówczas ujawnienie dotyczy jednej sprawy, a złapany na plagiacie może się tłumaczyć, że to przypadek, przeoczenie. Udowodnienie masowości plagiatów wymaga już gigantycznej pracy śledczej. Oddzielną kwestią jest nienajlepsze podejście wieu administratorów Wikipedii do walki z plagiatowaniem, co dodatkowo utrudnia zgłaszanie takich przypadków oraz eliminowanie plagiatorów. Widać to na przykładzie tego jak węgierską aferę skomentował jeden z administratorów polskiej Wikipedii: "w węgierskiej Wikipedii wykryto copy-pastera, który masowo załadował tysiące artykułów, przepisując je z papierowych pozycji. Ponieważ sprawa była nieco cuchnąca, ekipa zabrała się do roboty, zanim dobrały się do tego dziennikarskie hieny". Wydawałoby się, że 6 tysięcy plagiatów powinno być szybko usuniętych z encyklopedii z powodu zwykłej uczciwości i poszanowania prawa, a nie dlatego, że istnieje (niestety ? ) „bicz Boży” – dziennikarze i „public relations”. No i trudno pojąć dlaczego fatalny system kontroli jakości na Wikipedii (masowo splagiatowane hasła bardzo długo nie były zauważane)  i mało rychliwe reakcje wobec nieuczciwego administratora–plagiatora stały się podstawą do uznania dziennikarzy za hieny. Parafrazując - zawinił administrator Wikipedii - powiesili dziennikarza ?

 Cała afera plagiatowa opisana jest pod adresem http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:A_VIL_copy_%C3%BCgy, (niestety po węgiersku:)

Podobne artykuły


55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40210
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19791
25
komentarze: 22 | wyświetlenia: 105215
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 136513
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13493
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 32991
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 16220
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8258
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6019
7
komentarze: 50 | wyświetlenia: 667
29
komentarze: 11 | wyświetlenia: 16975
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142232
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122562
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5356
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska