JustPaste.it

Czy składowanie CO2 pod ziemią ma sens?

Chociaż umowy międzynarodowe wymagają ograniczania emisji dwutlenku węgla, to tłoczenie go i magazynowanie w głębi ziemi nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Chociaż umowy międzynarodowe wymagają ograniczania emisji dwutlenku węgla, to tłoczenie go i magazynowanie w głębi ziemi nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.

 

Podstawą prac nad  zmniejszeniem  obciążenia  środowiska powinno  być  dążenie do poprawienia sprawności wykorzystania energii.  Składowanie CO2  (technologia  CCS - Clear Carbon System) oczywiście sprawność energetyczną  znacznie pogarsza,  jest więc technologiczną „ślepą uliczką”.  Najgorsze jest to, że magazynowanie dwutlenku węgla nie likwiduje jego emisji, lecz kieruje ją  w głąb ziemi. Zamiast do atmosfery szkodliwe składniki trafią do złóż  geologicznych. Tłoczone tam gazy   będą stanowiły  poważne zagrożenie. 

Chociaż tłoczony pod wysokim ciśnieniem dwutlenek węgla będzie ulegał  trwającemu   tysiące lat procesowi wiązania, kto da gwarancję skutecznego nadzoru nad tym procesem przez tak długi czas? Wygląda to na działanie w stylu "Po nas choćby potop". 

Wraz ze niedokładnie oczyszczonym dwutlenkiem węgla, pod ziemię trafią szkodliwe produkty spalania. Wśród nich kancerogenne dioksyny. Obecnie twierdzi się że   przenikanie zanieczyszczeń  do wód podziemnych jest mało prawdopodobne. Co  zrobimy jeżeli  skażenie nastąpi? Usunięcie  wprowadzonych do złóż zanieczyszczeń będzie  praktycznie niemożliwe.

37353de7967ec4706c84b240dcd44e27.png
Emisję CO2 należy ograniczać nie przez jego składowanie, lecz przez włączenie do ponownego obiegu. Pomóc w tym może wiązanie węgla przez lasy oraz glebę. Najbardziej atrakcyjnie wygląda możliwość wykorzystania CO2 jako surowca do produkcji paliw.  Na szczęście istnieją takie możliwości a stwarza je technologia synergii węglowo-jądrowej .

W trakcie badań jest również technologia efektywnej przemiany CO2 na alkohol pod wpływem energii zawartej w promieniowaniu UV. Jest to proces sztucznej fotosyntezy

Należy więc  rozwijać technologie dające szanse na rozsądne wykorzystanie CO2. Natomiast finansowanie badań nad technologią CCS (Clear Carbon System) należy wstrzymać, bo jej stosowanie  zaśmieci  nasze złoża geologiczne. Tłoczenie CO2 do złóż geologicznych stworzy  bombę ekologiczną,  która odetnie dostęp do złóż surowców i energii geotermalnej  w rozległych obszarach Polski.