Login lub e-mail Hasło   

JAPONIA - Nietypowe stanowiska pracy!

Japonia jest przepełniona pracownikami którzy nie robią praktycznie nic. W artykule wymieniam te dziwaczne stanowiska zawodowe które są nietypowe dla reszty świata.
Wyświetlenia: 1.423 Zamieszczono 19/01/2011

Bezużyteczni Japończycy (I ich zajęcia...)

Japonia jest przepełniona pracownikami którzy nie robią praktycznie nic. Jeżeli chodzi o Ciebie to założę się, że nie potrzebujesz pomocy aby przejść na drugą stronę ulicy. Jednak pośród Japończyków, aby przejść na drugą stronę rzadko uczęszczanych uliczek potrzebni są Stróże na przejściu dla pieszych!

Operowanie zwyczajnego bankomatu powinno być jedną z najprostszych rzeczy na świecie. Jednak, prawie każdy bank w Japonii ma na "wyposażeniu" pewną panią, która pomaga Ci w dokonywaniu transakcji na bankomacie. Na wypadek natomiast, gdybyś zbyt się męczył przy wciskaniu guzika do wind, czekać będzie na Ciebie pani "od windy" w dosłownie każdym większym domu towarowym, która wciśnie guzik za Ciebie.

Policjant który kieruje ruchem, oczywiście jest potrzebny, ponieważ odgrywa bardzo ważną rolę. Kieruje ruchem w pobliżu placów budowy czy zatłoczonych dróg, ale czy kierowca naprawdę potrzebuje pomocy w podmiejskich, albo mało uczęszczanych uliczkach, aż trzech czy czterech takich osób, którzy będą pokazywać im gdzie jechać, skoro na drodze są światła i wyraźne znaki? Prawdziwym powodem do utrzymywania tych naprawdę niepotrzebnych stanowisk pracy jest danie możliwości już emerytowanym ludziom na zarobienie dodatkowych pieniędzy, a także niezależnie jak "my" na to patrzymy posiadanie pracy w Japonii nieważne jakiej jest bardziej godne niż bycie bezrobotnym.

Stróże

W mieście Himeji pewnego niedzielnego popołudnia udało się złapać parę starszych mężczyzn kierujących ruchem na każdym skrzyżowaniu w mieście. Zanim przyjechał jakikolwiek samochód, mijały naprawdę dłuuugiee odstępy czasu. Ciekawe czy pilnie stali na straży porządku, czy też czasem zdarzyło im się zamienić słowo?

Panie Windowe Japonia

Wiedzieliście, że te Panie kłaniają się ok. 2, 500 tysiąc razy dziennie? Głównym zadaniem tych Pań jest otwieranie, i zamykanie drzwi oraz  zapowiadanie pięter. W tym właśnie miejscu wkrada się pewien paradoks. Czy u nas w Polsce nie rozwiązali tego bardziej innowacyjnie? Przecież w naszym kraju winda sama się otwiera i zamyka, a piętra zapowiada automat:) Ach ta nasza innowacyjność.

Przynieś, podaj

Na pokazach Kyuudo te kobiety, które ledwo widać za łucznikami, siedziały tam cały czas tylko po to, żeby pomóc im ściągnąć kimono z ramion przed oddaniem strzału. No, zapomniałbym... Przynoszą im jeszcze strzały.

Panie Posągi

Gdy wybierzesz się do muzeum Japońskiego to zdasz sobie sprawę, że prawie w każdym pokoiku, na każdym rogu zawsze gdzieś widzicie tą elegancko wyglądającą Panią. Nie, to nie znaczy, że pijecie zbyt dużo Jebitsu, one są tam naprawdę. Dodatkowo nie robią nic, nie mówią nic, i nie interesują się niczym co je otacza. Te ludzkie istoty po prostu tam siedzą, cierpliwie przez godziny... Godziny bez żadnego ruchu, ani drgną żadnym kolanem okrytym malutkim kocykiem.

Machacze

Ci bezużyteczni ludzie, są również jednymi z najbardziej wkurzających w całej Japonii. Podczas kampanii wyborczej, możesz być pewien że zostaniesz ofiarą ataku audio. Samochody reprezentujące ekipę wyborczą jeżdżą przez wszystkie osiedla, wykrzykując ich polityczną retorykę, na poziomach głośności, które pozostawiają Cię z dzwonami w uszach. Samochody są przepełnione ochotnikami, którzy wychylają się z okien, machając do każdego, kto wpadnie im w oko, dosłownie jak znudzone dzieci na długiej nudnawej wycieczce samochodowej. Zawsze gdy przejeżdżają obok, zakryj uszy rękoma i spójrz na nich ze złością, żeby dowiedzieli się, jacy są wkurzający.

Agenci Nieruchomości

Japoński agent nieruchomości jest królem bezużytecznego człowieka w średnim wieku. Jeśli chcesz zarobić dość łatwe pieniądze, po prostu zostań agentem nieruchomości. Miesięcznie będziesz dostawał  od $ 500 do $ 2000 dolarów od swoich klientów, dosłownie za nic. Nie musisz niczego więcej robić niż  pokazanie kilku planów domów.

W rzeczywistości agenci nigdy nie są dostępni, kiedy dzwonisz, a do tego agencja nieruchomości zawsze znajdzie to swoje, "ale", które jest tylko "odrobinę droższe". 
Jeżeli jesteś zainteresowany znalezieniem dobrego i taniego mieszkania w Japonii to zajrzyj do naszego działu Przewodnik.

Zawsze słyszeliście pewnie, jak świetna obsługa jest w Japonii. Owszem jest to w większości prawdą, jednak pracownicy są niezawodnie grzeczni, przybiegają kiedy tylko dzwonisz, rutynowo biorą nadgodziny, poświęcają się, żeby pomóc klientowi, oraz na pewno podarują Ci jedne z najgłębszych, najbardziej okazujących szacunek ukłonów jakie kiedykolwiek widziałeś w życiu.

Jeśli jednak, będziesz chciał zdobyć informacje na temat produktów jakie sprzedają, albo upewnić si, że odpowiedni towar trafia do właściwej osoby - możesz się zawieść. Pracownicy w sklepach elektronicznych z reguły są notorycznie niepoinformowani na temat produktów jakie sprzedają. W sławnym sklepie z elektroniką - Yodobashi Camera dla przykładu znajdziecie ludzi, którzy nigdy w życiu nie korzystali z oprogramowania, które sprzedają, nie posiadają nawet komputera i nie potrafią odpowiedzieć na najprostsze pytanie bez wzywania dwóch czy trzech innych pracowników, którzy tak naprawdę nie mają o tym pytaniu więcej pojęcia niż ten pierwszy i ostatecznie kończy się to na wzywaniu menadżera, albo telefonie do zaopatrzeniowca.

 

Dawid Rodenko

----

Artykuł został opublikowany za zgodą serwisu Japonia. Dalsze publikacja jest możliwa za zgodą autora pod warunkiem umieszczenia w stopce imienia i nazwiska oraz adres strony www.jippon.pl

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 743
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1099
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 651
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1017
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 866
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1244
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 916
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 875
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 781
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 618
9
komentarze: 16 | wyświetlenia: 522
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 529
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 452
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 698
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 716
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska