Login lub e-mail Hasło   

Zegarki wczoraj i dziś

Obecnie zegarki stanowią nieodłączny „element” naszego stroju. Na kupno nowego czasomierza wiele osób z powodzeniem może sobie pozwolić.
Wyświetlenia: 1.794 Zamieszczono 25/01/2011

Bowiem dzisiaj za markowy zegarek zapłacimy tylko „parę stów”. Ale nie zawsze tak było. Dawniej tylko ten kto był bogatszy mógł kupić nowy czasomierz. Jak przedstawiała się historia zegarków, i jakie zegarki mamy obecnie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Krótki zarys historii zegarków

Na początku pomiar upływającego czasu odbywał się dzięki obserwacji wędrówki Słońca. Do odczytania godziny potrzebny był patyk wbity w podłoże (oczywiście pod odpowiednim kątem). Tak powstały gnomy, które najpierw były bardzo rozpowszechnione w Chinach ( ok. 4 tysięcy lat przed naszą erą). W późniejszym okresie gnomy pojawiły się już w Babilonii i Egipcie. Niestety zegar słoneczny tego typu miał pewną niewielką wadę. Otóż nie można było odczytać godziny w nocy.

Dopiero pojawienie się zegara wodnego w pewnym sensie rozwiązało problem z nocnym odczytem. Strumień wody, który spływał do mniejszego naczynka pozwolił odczytywać czas – niezależnie od pory dnia, ale dokładność zegara była zależna od ilości wody w naczynku. Dlatego w późniejszym czasie jeszcze lepszym rozwiązaniem okazały się klepsydry. Spadające ziarenka umożliwiły nieco dokładniejsze pomiary.

W następnej kolejności zaczęły powstawać zegarki z mechanizmem. Pierwsze można było spotkać już około XV wieku. Nie posiadały one jeszcze tarczy, a każdą pełną godzinę wybijał dzwon ( z wieży kościoła). Wraz z postępem do zegarków dołączano powoli tarczę i wskazówki. I to był zaczątek zegarków przeznaczonych do domowego użytku. Na początku takie zegary były napędzane przez mechanizm sprężynowy. Jak na tamten okres były to zegary w miarę dokładne.

Po zegarach o sprężynowym mechanizmie zaczęto wytwarzać czasomierze kieszonkowe. W roku 1510 powstał pierwszy tego typu zegarek. Był on niewielkich rozmiarów. Jego praca opierała się oczywiście o mechanizm sprężynowy. Ale kiedy w kieszonkowych zegarkach zastosowano tak zwany „włos“, to można było odczytać czas jeszcze dokładniej niż do tej pory.

W dalszej kolejności zaczęły powstawać coraz dokładniejsze mechanizmy. Dodatkowo czasomierze wzbogacano w coraz nowocześniejsze funkcje, kształty i innowacyjne materiały. Teraz mamy bogaty wybór, możemy wybierać spośród wielu znanych marek i licznych modeli.

Jakie zegarki cieszą się popularnością w dzisiejszym świecie?

Dzisiejszy rynek oferuje nam naprawdę różnorodne propozycje czasomierzy. Zegarki elektroniczne bardzo często wybierają i kobiety, i mężczyźni. Mimo tego, że w większości z nas kojarzą się one z plastikowymi paseczkami w różnych kolorach, to jednak jest to zegarek sportowy, bardzo chętnie kupowany. Takie czasomierze są bardzo lekkie, a zatem są wygodniejsze w użytkowaniu.

Ale czy tego typu zegarki mogą być elegancką ozdobą? Czasem może się tak zdarzyć. Mimo tego, że zegarki eleganckie raczej nie posiadają elektronicznych wyświetlaczy, to jednak się pojawiają na rynku. Eleganckie zegarki z elektronicznym wyświetlaczem w swej ofercie posiada na przykład marka Diesel. Zegarki Diesel są wyposażone w skórzane paski, które świetnie wyglądają razem z małą kopertą. W takim czasomierzu wyświetlane cyferki są na tyle spore, by można było odczytać wskazywany czas ( ale tez nie za duże, by nie „szpeciły” zegarka). Taki zegarek zaspokoi gusta niejednego posiadacza.

Innymi zegarkami oferowanymi współcześnie są zegarki złote. Kupują je przede wszystkim osoby o dużym statusie społecznym. Tego typu czasomierze mogą występować w różnorodnej formie. Są na przykład zegarki, w których elementy złote są tylko na niewielkiej powierzchni czasomierza. Ze złota zwykle jest koperta, bądź bransoleta. I takie modele należą do bardzo kosztownych. Zegarki ze złota to produkty o charakterze prestiżowym. Bowiem jest to „dodatek, który niewątpliwie przyciąga wzrok każdego. Wiele osób mających złoty zegarek niekiedy pragną w sposób szczególny wyeksponować swój czasomierz. Próbują przechwalać się czy nosić go na widoku, tak by wszyscy go zauważyli. Są i tacy, którzy naturalnie noszą złoty zegarek, bez żadnych „ceregieli”.

Obecnie, szczególnie kobiety preferują zegarki do złudzenia przypominające biżuterię. Zegarki jak biżuteria to nowoczesne podejście do odmierzania czasu. Dzisiaj czasomierz to nie tylko „przedmiot” do pokazywania czasu, ale także dodatek do stroju. Szeroką ofertę zegarków biżuteryjnych posiada na przykład marka Chanel, albo też Calvin Klein, Armani. Tam mamy bogactwo różnorodnych kształtów i wzorów ( są zegarki w kształcie kokardy, motyla i inne). Takie biżuteryjne czasomierze bardzo często naznaczone są drogocennymi kamieniami, na przykład brylantami. Chyba każda kobieta chciałaby być posiadaczka tak cennego zegarka. Prawda?

Obecnie pasjonaci różnorodnych sportów mogą zakupić odpowiedni zegarek dla siebie. I tak, jeżeli jesteśmy fanami wyścigów Formuły 1, to kupimy zegarek utrzymany w stylu wyścigów. Są także zegarki dla żeglarzy, golfistów, ale też dla nurków. Z pewnością miłośnik konkretnego sportu znajdzie model zegarka, odpowiadający jego oczekiwaniom.

Źrodło: http://www.zegarkisklepy.pl, http://swiatluksusu.blogspot.com/

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3024
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3441
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1135
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 908
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2729
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1601
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2186
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2224
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3825
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 644
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2204
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1756
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska