Login lub e-mail Hasło   

Objawy grypy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://farmaceutyczny.blogspot.com/2011/(...)py.html
Czym jest grypa? Grypa jest chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Oznacza to, że często zwykłe kichnięcie wystarczy aby się zarazić. Czas od zakażenia do pojawienia...
Wyświetlenia: 906 Zamieszczono 26/01/2011

Czym jest grypa?


Grypa jest chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Oznacza to, że często zwykłe kichnięcie wystarczy aby się zarazić. Czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów nazywamy czasem inkubacji i trwa on zwykle ok 48 godzin.

 


Objawy grypy

Choroba rozpoczyna się nagłą wysoką gorączką sięgającą 39 a czasem nawet 41 stopni. Pojawiają się dreszcze oraz bóle kostno stawowe oraz mięśniowe. Silny ból głowy i gardła a także suchy kaszel, który w toku choroby zamienia się w mokry z odkrztuszaniem.

Częstym objawem jest również osłabienie i ogólne rozbicie a także brak apetytu.

Jeżeli w przebiegu choroby gorączka spada a potem znów wzrasta może to oznaczać  nadkażenie bakteryjne, które wymaga antybiotykoterapii.

Objawy grypy ustępują do tygodnia czasu. Pacjent po przebytej chorobie może czuć się osłabiony nawet do 2, 3 tygodni po ustąpieniu objawów.

Grypę, jak każdą chorobę wirusową leczymy lekami przeciwwirusowymi. W tym wypadku do takowych należą oseltamiwir czyli (Tamiflu firmy Roche) oraz rymantadyna (Rimantin firmy Genexo). Leki te hamują rozwój wirusa grypy w najwcześniejszym stadium. Dlatego podaje się je w pierwszej fazie choroby zaraz po zaobserwowaniu początkowych objawów grypy.


Należy zwrócić uwagę na to, że grypa jest chorobą wirusową dlatego podczas jej trwanianie podajemy antybiotyku gdyż ten jest skuteczny tylko w przypadku chorób bakteryjnych. Jest to prosta i być może naiwna uwaga ale z doświadczenia wiem, że pacjenci często namawiają lekarzy do przepisywania antybiotyków bez potrzeby.


W użytku są też leki immunomodulujące, czyli zwiększające aktywność układu odpornościowego organizmu.


Ze względu na powikłania każdy pacjent, który rozpoznaje u siebie wymienione objawy powinien się skonsultować z lekarzem.

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1377
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 904
9
komentarze: 172 | wyświetlenia: 185
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1734
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 430
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 784
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141538
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238378
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110328
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121961
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska