JustPaste.it

Palenie papierosów a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Masz zadyszkę? Dość często kaszlesz? Jesteś podatny / podatna na przeziębienia? Nie warto bagatelizować takich objawów.

Masz zadyszkę? Dość często kaszlesz? Jesteś podatny / podatna na przeziębienia? Nie warto bagatelizować takich objawów.

 

Mogą one zwiastować bowiem chorobę płuc, zwaną w skrócie POChP. Na jej powstawanie mogą mieć wpływ papierosy. Nie wiesz jak się ma palenie papierosów a przewlekła obturacyjna choroba płuc? Ten tekst może cię zainteresować.

Na czym polega POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc polega na zwężeniu dróg oddechowych. To z kolei przyczynia się do uniemożliwienia bezproblemowego  przepływu powietrza przez płuca. Powoduje to spore trudności w oddychaniu, a szczególnie w wydychaniu. Objawami przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest duszność, ucisk w klatce piersiowej czy charakterystyczny oddech, przypominający świst.

POChP – trudna do zdiagnozowania

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie daje jednego charakterystycznego symptomu. Z tego też powodu jest to schorzenie, które dość ciężko zdiagnozować. Najczęściej pojawia się kaszel (rano), narastająca duszność, czy odkrztuszanie. Duszność może na początku choroby pojawiać się pod wpływem wysiłku. Z czasem jednak – w miarę rozwoju choroby – duszności pojawiają się także podczas wykonania codziennych czynności.

Warto także mieć świadomość, że przewlekła obturacyjna choroba płuc to nie tylko kłopoty z oddychaniem. Wraz z POChP może pojawić się nadciśnienie płucne, zaburzenia metaboliczne (na przykład cukrzyca typu 2), anemia, osłabienia mięśni szkieletowych, osteoporoza.

Przyczyna POChP

Okazuje się, że główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie papierosów. Sprawdza się to w około 90 % przypadków. Wcale nie trzeba być nałogowym palaczem. Czasami wystarczy bierne palenie.

Pamiętajmy, że dym papierosowy zawiera ponad cztery tysiące toksycznych substancji, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. To sprawia, że płuca ludzkie są natychmiast mobilizowane do pełnej gotowości, czyli są zmuszane do wytwarzania znacznie większej ilości śluzu. Warto również mieć świadomość, że niektóre substancje zawarte w dymie papierosowym mogą przyczyniać się do niszczenia rzęsek, których ruch jest pomocny w samooczyszczaniu płuc. Gdy rzęski znikają, znika także możliwość samooczyszczania.

Dym dostający się do wnętrza organizmu sprawia, że w płucach zaczynają gromadzić się zwiększone ilości białych krwinek. Dostają się one z krwi do pęcherzyków płucnych. Ich celem jest neutralizowanie szkodliwych substancji pochodzących z dymu papierosowego. Część z nich ginie jednak w tkance płucnej, przyczyniając się do uwalniania elastazy. Jest to enzym, który niszczy w płucach włókna sprężyste. To dzięki nim człowiek jest w stanie oddychać. Elastaza przyczynia się także do pękania pęcherzyków płucnych, w których zachodzi wymiana gazowa.

Rzuć palenie

Jeżeli przewlekła obturacyjna choroba płuc zostanie zdiagnozowana w stadium niezaawansowanym, wówczas wystarczy rzucić palenie, dobrze się odżywiać i ćwiczyć, by płuca powróciły do normy. Co prawda nie ulegną całkowitej regeneracji, jednakże postęp choroby zostanie znacznie spowolniony.

Jeżeli jednak choroba obturacyjna płuc jest już w fazie zaawansowanej, rzucenie palenia nie sprawi, że powrócimy do zdrowia. Niemniej jednak nie należy porzucać decyzji o zaprzestaniu palenia. Warto bowiem dołożyć wszelkich starań, by przedłużyć sobie życie.

By tego dokonać, należy bezwzględnie rzucić palenie oraz systematycznie przyjmować leki. Najczęściej podawane są leki, które przyczyniają się do rozszerzenia oskrzeli, co pozwala na zwiększenie dopływu tlenu do organizmu. Stosuje się kortykosteroidy wziewne, a także inne leki o działaniu przeciwzapalnym. Koniecznością jest także podawanie leków wykrztuśnych, by pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna…

W przypadku, gdy niewydolność oddechowa pogłębia się, koniecznością staje się podawanie tlenu. Dobrze sprawdzi się więc tlenoterapia. Trzeba mieć jednak świadomość, że w skrajnych przypadkach pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc kierowani są na leczenie chirurgiczne.

Terapią, która może uratować życie jest przeszczep płuc bądź też usunięcie zniszczonych fragmentów narządu. 

Źrodło: http://rzucpalenie.edu.pl/2010/12/28/palenie-papierosow-a-przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc/