JustPaste.it

Jak naprawdę znaleźć pracę?

Podobno Polska to doskonałe miejsce na rozpoczęcie kariery. Dlaczego więc wielu z absolwentów szkół średnich i studiów ma problemy ze znalezieniem pracy?

Podobno Polska to doskonałe miejsce na rozpoczęcie kariery. Dlaczego więc wielu z absolwentów szkół średnich i studiów ma problemy ze znalezieniem pracy?

 

Dotyczy to nie tylko niszowych dziedzin ale również zawodów, które uchodzą za deficytowe. Młodzi ludzie najchętniej zrzucają winę na pracodawców, tymczasem często brak perspektyw jest wynikiem ich nieporadności i braku doświadczenia.

 6f5e66f4cbedc0c7db4767c840e6baea.jpg

Pracodawcy doskonale wiedzą, że rodzimy system edukacyjny nie przygotowuje w praktyczny sposób do wykonywania zawodu. Jak zdobyć pożądane doświadczenie przed dyplomem? Wystarczy pracować na zlecenie lub umowę o dzieło. Wymiar finansowy takiego przedsięwzięcia jest zazwyczaj mało atrakcyjny ale procentuje w przyszłości.

 

Jeszcze w trakcie studiów lub zaraz po nich warto odbyć kilkumiesięczne praktyki. Nawet jeśli są darmowe to i tak lepiej rokują niż nisko płatna praca w branży nie związanej z wybranym kierunkiem edukacji. W poszukiwaniu odpowiednich praktyk nie warto ograniczać się do serwisów z ogłoszeniami, ale również samemu proponować tego typu usługi firmom czy instytucją. Ostatecznie - kto nie skorzysta z darmowego pomocnika?

 

Co zrobić z CV, które jest wypełnione wpisami o smażeniu frytek w McDonaldzie i zbieraniu truskawek w Holandii? Aktywność zawodowa jest ważna ale nie warto opisywać zajęć,które nie mają związku z pożądaną pracą. Wystarczy jedynie odnotować, że w zajmowało się konkretnym zajęciem w danym czasie, bez wchodzenia w szczegóły.

 

Kiedy już usuniemy z CV wszystkie niepotrzebne wpisy pozostanie sporo miejsca. Warto je zapełnić związaną z zawodem aktywnością np. kursami czy publikacjami. Napisanie ebooka czy stworzenia bloga wbrew pozorom nie wymaga większych umiejętności niż pisanie wypracowań w szkole. Ważne aby przedstawić w nim konkretną wiedzę w sposób zrozumiały dla przeciętnego internauty. Osoby nie pewne własnych zdolności literackich mogą poprosić znajomego o przeczytanie tekstu i poprawienie błędów.

 

Wyższe wykształcenie już co najmniej od dekady nie jest prestiżowym osiągnięciem, które gwarantuje wysokie dochody. Dlatego nawet osoby, które ukończyły prestiżowe studia nie powinny bać się podjąć pracy za niskie wynagrodzenie. W każdej dziedzinie, bez względu na branże zarobki są uzależnione od skuteczności działania, a nie dyplomu. Własne umiejętności należy najpierw udowodnić i dopiero na tej podstawie negocjować nieprzyzwoicie wysoką wypłatę.

 

Stworzenie sobie miejsca pracy nie zawsze oznacza samozatrudnienie. Jest mnóstwo firm, których szefowie nie wiedzą, że potrenują specjalisty w danej dziedzinie. Dlatego zamiast wysyłać setki cv i chodzić na nieefektywne rozmowy kwalifikacyjne warto poszukać przedsiębiorstw, które jeszcze nie wiedzą, że powinny zatrudnić kogoś nowego. Wbrew pozorom znalezienie pracy w taki sposób jest dużo bardziej prawdopodobne niż kiedy walczy się z hordą wykształconej i doświadczonej konkurencji.

 

Wiadomości. To gdzie można znaleźć pracę w dużej mierze jest uzależnione od wydarzeń i trendów geopolitycznych. Dlatego warto oglądać serwisy informacyjne. Wykorzystywanie informacji to klucz o zawodowego sukcesu w każdej dziedzinie. Na przykład dziś, otwierający się rynek pracy w Niemczech to szansa nie tylko dla chętnych do pracy w nim osób, ale równie germanistów. Kursy języka, zarówno podstawowe jak i skierowane do konkretnych grup zawodowych mogą cieszyć się sporą popularnością zarówno wśród pracowników jak i władz miasta,które chcą pomagać w realny sposób bezrobotnym. Informacje są najcenniejszym towarem XXI wieku i człowiek sukcesu powinien umieć je wykorzystywać.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych