Login lub e-mail Hasło   

Grzybica pochwy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://farmaceutyczny.blogspot.com/2011/(...)ie.html
Grzybica pochwy (Grzybicze zapalenie pochwy) jest to jedno z najczęściej występujących zakażeń kobiecych dróg rodnych. Do zakażenia przyczynia się siedzący tryb życia, ni...
Wyświetlenia: 3.727 Zamieszczono 28/01/2011

Grzybica pochwy (Grzybicze zapalenie pochwy) jest to jedno z najczęściej występujących zakażeń kobiecych dróg rodnych. Do zakażenia przyczynia się siedzący tryb życia, nieprzewiewne stroje, zbyt obcisła bielizna, korzystanie z basenów saun czy klubów sportowych. Długie kąpiele w środkach zawierających mydło i substancje pieniące zaburzają prawidłowe ph pochwy.

 Zapalnie pochwy może być grzybicze lub bakteryjne, jest niestety często mylone przez ginekologów, dlatego w celu zróżnicowania należy pobrać wymaz z pochwy. Grzybicze zapalenie pochwy jest chorobą, która nie leczona powoduje groźne powikłania i jest wyjątkowo nieprzyjemna dla kobiety.

 

 

Grzybica pochwy charakteryzuje się przede wszystkim swędzeniem oraz pieczeniem, mogą wystąpić upławy (często gęste, białe lub serowate), ból pojawiający się po stosunku lub przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych. Dodatkowym objawem mogą być dolegliwości ze strony układu moczowego, uczucie pełnego pęcherza, pieczenie i swędzenie przy oddawaniu moczu a także częste jego oddawanie.

W pochwie występuje naturalna flora bakteryjna. Wśród niej możemy wyróżnić takie bakterie jak pałeczki kwasu mlekowego, niewielkie ilości gronkowca złocistego, paciorkowce, Escherichia Coli i inne. W chwili gdy dochodzi do zaburzenia równowagi naturalnej flory bakteryjnej oraz obniżenia odporności w pochwie rozwija się grzybica. komórki grzyba Candida Albicans namnażając się powodują stan zapalny określany mianem grzybiczego zapalenia pochwy. Drożdżak powoduje podwyższenie pH pochwy nadając środowisku warunki doskonałe do swojego rozwoju a hamujące rozwój flory bakteryjnej pochwy. Powoduje to nieprzyjemne objawy wymienione powyżej.

Źródłem zakażenia może być stosunek seksualny, choć nie jest to główna przyczyna. Najczęściej dochodzi do zakażenia samoistnie poprzez pojawienie się komórek grzyba bądź to z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czy w wyniku zbyt niskiej (w czasie krwawienia miesiączkowego) i zbyt wysokiej higieny (zbyt częste irygacje). Rozwojowi grzybicy pochwy sprzyja również antybiotykoterapia, zażywanie innych leków, choroby jak cukrzyca i otyłość a nawet zbyt długie przebywanie na słońcu. 

Podstawowymi środkami stosowanymi w leczeniu grzybiczego zapalenia pochwy są środki przeciwgrzybicze czyli fungicydy. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć tzw. pochodne azolowe takie jak Klotrimazol (Clotrimazolum maść, globulki dopochwowe), Flukonazol (Flumycon, Fluconazole, Flucofast, Flucorta, Mycosyst), Itrakonazol (Orungal, Trioksal). Stosuje się również antybiotyk przeciwgrzybiczy nystatynę w postaci globulek dopochwowych oraz tabletek doustnych. W leczeniu pań ciężarnych tabletki doustne są przeciwwskazane.

 

 

W niepowikłanej grzybicy pochwy zaleca się stosowanie Klotrimazolu w postaci globulek od 3 do 7 dni. Stosuje się również flukonazol w dawkach od 50 do 200 mg, z różnym zcasem stosowania. Dostępny jest również itrakonazol, który można stosować w jednorazowej dawce uderzeniowej (co nie zawsze prowadzi do wyniszczenia komórek Candida Albicans) bądź w dłuższej terapii.

 

 

 Konieczna jest konsultacja z lekarzem, niejednokrotnie również wymaz z pochwy. Źle dobrane leczenie to nieprzyjemne komplikacje, których nie życzyła by sobie żadna pacjentka. Grzybica pochwy musi być leczona gdyż może prowadzić do poważnych powikłań w ciężkich przypadkach nieleczona może powodować bezpłodność.

Podobne artykuły


38
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36906
42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14316
40
komentarze: 41 | wyświetlenia: 156490
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371184
34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 80141
26
komentarze: 5 | wyświetlenia: 25938
25
komentarze: 70 | wyświetlenia: 5195
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27949
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 15692
38
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6177
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13529
17
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10481
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3902
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska