Login lub e-mail Hasło   

Kto go zabił?

Najczęściej pojawiającym się w historii argumentem usprawiedliwiającym nienawiść do Żydów jest zarzut zabójstwa Jezusa. Zamieszanych narodowości było jednak znaczenie więcej.
Wyświetlenia: 5.953 Zamieszczono 31/01/2011
Rok 2036. Rewolucja technologiczna osiągnęła wyżyny. Podróże na księżyc i na Marsa oraz spacery w przestrzeni kosmicznej stały się oklepane i mało atrakcyjne. Największym wzięciem cieszyły się wycieczki w czasie. Biura podróży nie nadążały z realizacją zamówień na przelot Wehikułem. Ludzie byli gotowi zapłacić każdą cenę, aby skorzystać z wynalazku Juliusza Verne.
 
Kolejna grupa turystów zastanawiała się wspólnie gdzie oraz do którego roku polecieć. Większość wybrała Jerozolimę na początku naszej ery. Przewodnik potwierdził, że to możliwe i wyjaśnił zasady podróży. „Drodzy Państwo! Ważne jest, aby nas nie rozpoznano. Za chwilę rozdam wam stylizowane ubrania. Po wylądowaniu wtopcie się w tłum i starajcie się nie odróżniać od reszty.”
 
Pasażerowie zajęli swoje miejsca. Przewodnik wybrał parametry loty i chwycił drążek sterujący. Obrazy za szybami zaczęły migotać. Nie minęło wiele czasu kiedy znaleźli się na miejscu. Wysiedli z Wehikułu i otworzyli usta z zachwytu. Ujrzeli rzymskich żołnierzy na koniach, tłumy brodatych mężczyzn w szatach, wystrojone kobiety w kuszących sukienkach oraz zwykłe kobiety z licznym potomstwem. Na drzewach znajdowały się figi.
 
Wśród tubylców panowało wyraźne poruszenie. Zgodnie z wytycznymi turyści wmieszali się w przepływający tłum. Wkrótce znaleźli się przed pałacem Poncjusza Piłata. Rozwścieczony tłum krzyczał: „Ukrzyżuj go! Ukrzyżuj go! Krew jego na nas i na nasze dzieci.” Turyści z pełnym zaangażowaniem robili to co reszta. Po pewnym czasie wszyscy ruszyli w kierunku Golgoty.
 
Jeden z wycieczkowiczów znał jednak historię śmierci Jezusa i bardziej był zainteresowany tym jak na co dzień żyją Żydzi. Poszedł więc do miasta, gdzie ku swojemu zaskoczeniu zobaczył ulice pełne ludzi, którzy rozmawiali ze sobą, dyskutowali i handlowali. Zdziwiony podszedł do starszego mężczyzny siedzącego na murku bramy świątynnej i zapytał:
- Przepraszam, że przeszkadzam, ale czy mógłby mi Pan odpowiedzieć na jedno pytanie? Jeżeli ulice Jerozolimy są pełne to kim są ci agresywni ludzie, którzy zgromadzili się teraz na na górce za miastem, aby zabić Jezusa?
- Młody człowieku. To są wycieczki, które tutaj nieustannie przylatują. – odpowiedział.
 
Oczywiście jest to fikcyjna historia, która nic nie może udowodnić i nie ma tego na celu. Pojawia się w niej jednak pewna istotna myśl - śmierć Jezusa miała znaczenie uniwersalne, a nie lokalne. Chociaż zabiły go konkretne osoby, w kokretnym miejscu to znaczenie tego wydarzenia rozciąga się w czasie i przestrzeni.
Jezus z własnej woli zgodził się na mękę, którą poniósł. Dobrze wiedział co go czeka. Wielokrotnie próbował te kwestie swoim uczniom wyjaśnić, ale oni tego nie rozumieli. Nie mogli pojąć kim on naprawdę jest. Kiedy próbowali chronić jego życie to nieświadomie występowali przeciwko jego misji. Z tego powodu Jezus powiedział do Piotra: „Zejdź mi z oczu, szatanie! Jesteś mi zawadą”.
 
Jezus umierając zrealizował swój wielki zamiar. Nie ma potrzeby szukania winnych jego śmierci. Kwestia sprawców w tej historii ma znaczenie drugorzędne i nieistotne. Przyczyną jego śmierci było ZŁO, które mieszka w ludziach wszystkich wieków. Miłość miała jednak ponieść ofiarę, aby mogli oni być wolnymi od zazdrości, nienawiści, uprzedzeń, pożądliwości, aby jeden człowiek chciał bezwarunkowo kochać drugiego człowieka. Tylko czy człowiek będzie potrafił kiedykolwiek to wszystko docenić i zrozumieć?
 
Maciej Strzyżewski

 

 

       Chrystus, Salvador Dali, 1951 

Podobne artykuły


90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66750
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 28101
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 27078
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6747
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 40479
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6708
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3501
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3718
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3553
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4421
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3868
32
komentarze: 168 | wyświetlenia: 7723
31
komentarze: 84 | wyświetlenia: 4828
34
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10995
26
komentarze: 39 | wyświetlenia: 11204
 
Autor
Artykuł>> to nie określona nacja zabiła Nauczyciela z Nazaretu. Uczyniły to złe myśli ludzi ze wszystkich kontynentów i wszystkich czasów. Jezus zgodził się na swoją śmierć <<

No cóż, zdaje się że Mateusz widział to inaczej!

Mat.26
(59) Lecz arcykapłani i cała Rada Najwyższa szukali fałszywego świadectwa przeciwko Jezusowi, aby go skazać na śmierć.

(63) Ale Jezu

...  wyświetl więcej

  nse,  01/02/2011

"Maćku, Chrystus został skazany przez żydowskich arcykapłanów, a nie: "przez złe uczynki ludzi ze wszystkich kontynentów". I nic tego nie zmieni. Rzeczywiście, nie ma potrzeby szukania innych sprawców."
Ludzie do dzisiejszego dnia podążają drogą owych arcykapłanów , myśląc to nie my ...

Po pierwsze:
Zdanie ktore zacytowałem -"to nie określona nacja zabiła Nauczyciela z Nazaretu. Uczyniły to złe myśli ludzi ze wszystkich kontynentów i wszystkich czasów. Jezus zgodził się na swoją śmierć"- było umieszczone w pierwszej wersji tego artykułu, i do niego odnosi się mój komentarz.

Po drugie:
W Ewangeliach jest dokładny opis jak doszło do ukrzyżowania, kto go dokon

...  wyświetl więcej

Dokonałem drobnym zmian w tekście, aby był bardziej przejrzysty.

Nie żebym się czepiał, ale według mnie: Zmiany w tekście wcale nie są drobne, powiedziałbym nawet że są to zmiany zasadnicze. W zupełności zmieniły wydżwięk artykułu.

Maćku - KAPITALNY tekścior!
I to podsumowanie:
CYT.: "Jezus z własnej woli zgodził się na mękę, którą poniósł. Dobrze wiedział co go czeka. Wielokrotnie próbował te kwestie swoim uczniom wyjaśnić, ale oni tego nie rozumieli. Nie mogli pojąć kim on naprawdę jest. Kiedy próbowali chronić jego życie to nieświadomie występowali przeciwko jego misji. Z tego powodu Jezus powiedział do Piot ...  wyświetl więcej

Wreszcie ktoś jasno wytłumaczył, że winnym męki i śmierci Jezusa jest... sam Jezus. Czynił bowiem wszystko, co możliwe, aby go skazano. Tak więc - nie ma winnych, są jedynie narzędzia boskiego zamysłu.

Z tego co wiem to do lat '60 XX w. oficjalną wersją kościoła było, że to właśnie Żydzi zabili Jezusa. Więc jeśli przez około 2k lat go zabili a przez jakieś 50 - nie; to dla mnie sprawa jest jasna.

  nse,  01/02/2011

Do każdego czynu prowadzi droga , nie chodziło o sam czyn ale o pokazanie dokąd prowadzi droga jaką podążają ludzie ... Gotowi zabić niewinnego tylko dla zachowania przez siebie głoszonej "prawdy" wygodnej dla "wybranych" ... od tego czasu ilu niewinnych skazano dla zachowania twarzy "dostojników" ?

To też ciekawy i ważny temat warty opisania.

  nse,  01/02/2011

Ja tylko zwróciłem uwagę na fakt , że przyczyna jest ważniejsza od skutku ... temat zostawiam otwarty ;)
No cóż artykułów nie umie pisać , zostawię to tym co piszą o niebo lepiej niż ja.

Pozdrawiam

  adam4,  01/02/2011


" Jednak tu kiedy jego ziemska działalność zdawała się być ukończona, dokonał dopiero Mistrz owego największego czynu miłości, poprzez który dla wszystkich przeczuwających to co duchowe, pozostanie po wszystkie czasy wznioślejszy od wszelkiej wielkości ludzkiej, jako największy z wszystkich Miłujących, których ziemia nosiła – i nie przyjdzie po nim nigdy nikt, kto by mu dorównał siłą miłoś ...  wyświetl więcej

Pięknie napisane. Też jestem zdania, ze Jezus sam dążył do takiej śmierci. W tych czasach, to chyba za mniejszą herezję i znieważanie dostojników można było skończyć na krzyżu? Co dopiero za przedstawianie się za syna bożego. W dzisiejszym świecie trafił by do zakładu psychiatrycznego, ciekawe czy ktoś uznałby kogoś takiego za mesjasza?

jak widzę ukrzyżowanego Jezusa, to kojarzy mi się to tylko z inkwizycją i paleniem ludzi na stosie :(

Witam wszystkim jestem tu nowa

Witaj!. Bądż dla nas na eiobie ożywczą bryzą.

  lechu20,  07/07/2013

''Najczęściej pojawiającym się w historii argumentem usprawiedliwiającym nienawiść do Żydów jest zarzut zabójstwa Jezusa''

Owa ''nienawiść'' do żydów wzięła się stąd, że naród ten bez powodu nienawidzi wszystkich innych narodów na ziemi.

Oto co żydzi napisali w Talmudzie:

,,Tylko żydzi są ludźmi, nie-żydzi nie są ludźmi, tylko bydłem” – (Kerithuth 6b s. 78, Jebhammoth 61a)

...  wyświetl więcej

@lechu20: Naród nie może nienawidzić. Tylko pojedyncze osoby mogą nienawidzić.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska