JustPaste.it

Pendrive

Człowiek od zawsze miał potrzebę przekazywania i gromadzenia informacji.

Człowiek od zawsze miał potrzebę przekazywania i gromadzenia informacji.

 

Dzięki temu, że kolejne pokolenia korzystały z utrwalonych przekazów myśli ludzkiej, jakbyśmy dziś powiedzieli – osiągnięć naukowych – cywilizacja i nauka mogły się rozwijać. Uczeni, myśliciele i badacze mogli kontynuować doświadczenia poprzedników. Zaiste, długą drogę przeszła myśl ludzka, choć znacznie krótsza jest lista nośników informacji. Zaczęło się od glinianek tabliczek, a listę zamyka (jak na razie) pendrive. A za jakiś czas na pewno będziemy mieli do dyspozycji jeszcze inne sposoby zapisu i przenoszenia informacji.

Od glinianej tabliczki do pendrive

Prześledźmy pokrótce drogę, jaką przeszła ludzkość, zapisując i utrwalając informacje. Dziś powiedzielibyśmy: dane. Co prawda termin: nośnik informacji, według definicji encyklopedycznej, odnosi się  przede wszystkim do przedmiotów ściśle związanych z komputerami. To jednak nie wyklucza uznania za nośnik informacji każdego przedmiotu, na którym można zapisać, a potem odtworzyć informacje. Tak więc za pierwszy nośnik należałoby uznać gliniane tabliczki używane w starożytnej Mezopotamii. Potem był papirus w starożytnym Egipcie. W średniowiecznej Europie pojawił się pergamin produkowany ze skóry zwierzęcej. Gdy wynaleziono tani papier, piśmiennictwo znacznie się rozpowszechniło. Następnie były: karta dziurkowana, taśma dziurkowana,  taśma magnetyczna, dyskietka magnetyczna, dysk magnetyczny, dysk CD – Audio, dysk optyczny DVD, dysk optyczny Blu-ray, karty pamięci, a od kilku lat możemy używać pendrive’a.

Do czego służy pendrive?

Nazwa tego urządzenia pochodzi z języka angielskiego: „pen” oznacza „pióro”, a „drive” –„napęd”. Nazwa powstała na skutek skojarzenia wyglądu tego przedmiotu z wiecznym piórem. Niektórzy żartobliwie nazywają je „gwizdkiem”, bo też i przypomina gwizdek po zdjęciu skuwki.

Jest to nośnik danych podłączany do komputera, ale nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Z komputerem łączy się przez łącze USB.

Poszczególne wersje pendrive’a  różnią się pojemnością i szybkością odtwarzania. Najlepsze mieszczą tyle danych, ile mieści się na kilkuset tradycyjnych dyskietkach.

Ich zaletą jest niewielki kształt, dlatego można je przenosić choćby w kieszeni i podłączać do każdego komputera. Transportowanie danych stało się łatwe i szybkie dzięki pamięci flash oraz standardowi USB. Użyteczność jednego urządzenia oblicza się na kilkanaście lat.

Podstawową funkcją pendrive’a jest pamięć zewnętrzna, ale wyposażone są też w dodatkowe funkcje, np. dyktafon, aparat cyfrowy, odtwarzacz mp3 czy radio UKF.

Pendrive jest wykorzystywany do przechowywania i przenoszenia plików osobistych, a więc zdjęć, dokumentów, muzyki itp. Służy także jako odtwarzacz plików audio, nowsze modele posiadają wyświetlacze LCD lub OLED. Można go wykorzystywać do odzyskiwania danych, usuwania wirusów i programów szpiegujących.

Ponadto pendrive służy do uruchamiania komputera i ładowania systemu operacyjnego, a także uruchamiania programu bez konieczności jego instalowania. Dzięki temu urządzeniu można też w najnowszych systemach operacyjnych Microsoft zwiększyć pamięć operacyjną systemu.

Wzornictwo pendrive’a

Jak już wspomniałam, urządzenie przypomina długopis ze zdejmowaną skuwką, innym bardziej się kojarzy z gwizdkiem. Najczęściej pendrive’y charakteryzują się prostą formą, ale można spotkać się z bardziej oryginalnym designem. Dużym poczuciem humoru wykazał się projektant pendrive’a w kształcie sushi.  Inny z kolei zaprojektował urządzenie do złudzenia przypominające nasze polskie cukierki krówki. Niektórzy szczególnie dbają o panie, proponując im np. obudowę powlekaną masą perłową lub utrzymaną w intensywnym kolorze błękitu czy różu.. Bywają też pendrive’y zapachowe, np. o zapachu świeżej truskawki czy poziomki.

Jakkolwiek pendrive wygląda, dziś nie sposób się bez niego obejść.

Źródło, fot,.: http://www.sparkdrive.pl/